İngiltere'den 12 bin 500 Türk'e kötü haber

İngiltere'den 12 bin 500 Türk'e kötü haber
Türkiye ile yaptığı Ankara Anlaşmasında değişikliğe giden İngiltere, süresiz oturum başvuru süresini 4 yıldan 5 yıla çıkarırken, 17 bin lira da başvuru ücreti getirdi.

CNN Türk'te yer alan habere göre İngiltere, Türkiye ile oturum iznini düzenleyen Ankara Anlaşmasında değişikliğe gitti. Ankara Anlaşması çerçevesinde İngiltere’ye yerleşip burada iş kuran Türk vatandaşları, 16 Mart 2018’e kadar dört yılı tamamladıktan sonra ücretsiz olarak süresiz oturum başvurusu yapabiliyordu. Ancak İngiltere’de bir gecede değiştirilen yeni kurallarla süresiz oturum için beş yıl ikamet, kişi başı £2.389 yani 17.000 TL başvuru ücreti ile dil ile kültür sınavı şartları getirildi. Kuralların değişmesiyle mağdur olan 12 bin 500 Türk var.

Türk girişimciler haklarını aramak için İngiltere Yüksek Mahkemesi’ne başvurmuştu. Yüksek Mahkeme, hali hazırda Ankara Anlaşması’yla vizesini almış olan Türk girişimcilerin, kuralların değişmeyeceğine dair meşru bir beklentisi olduğunun mahkemede savunula bilirliğine hükmetti. Davaya izin verdi.

Yasal mücadele kapsamında Türk girişimcilerin İngiltere İçişleri Bakanlığı’na açtığı dava 7 Mart’ta görülecek. Onlar şimdi mahkemenin kazanılmış olan haklarını geri vermesini ve yeni kuralların kendilerine yönelik işletilmemesine yönelik bir karar bekliyor.Bu Haber 05.03.2019 - 09:09:49 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.