2.6 milyar liralık araziye yapılacak turizm projesine mahkeme dur dedi

2.6 milyar liralık araziye yapılacak turizm projesine mahkeme dur dedi

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. İdare Dava Dairesi, İstanbul-Etiler'deki Polis Okulu arazisine yapılmak istenen turizm projesinin imar planını reddetti.


İstanbul’un Beşiktaş ilçesine bağlı Etiler semtindeki Polis Meslek Okulu'nun arazisine yapılacak otel, AVM ve rezidanslar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda hazırlanan imar planı İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. İdare Dava Dairesi tarafından reddedildi.

Sözcü gazetesinden Özlem Güvenli'nin haberine göre, Beşiktaş Akat Mahallesi'nde bulunan yaklaşık 30 bin metrekarelik Etiler Polis Meslek Yüksekokulu, arazisinin “riskli alan” ilan edilmesinin ardından 2014 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kapatıldı. Yapılan protokol ile arazi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) devredildi. 30 bin metrekarelik arazi, 4 Nisan 2018 tarihinde İBB tarafından hasılat paylaşımı yöntemi ile ihaleye çıkarıldı.

2 milyar 660 milyon liralık arazi

İhaleyi İBB şirketlerinden KİPTAŞ, 2 milyar 660 milyon liralık teklifi ile kazandı. KİPTAŞ daha sonra projenin yapım işini Astaş ile Yapı & Yapı ortaklığına verdi. Okulun yıkılmasının ardından inşaat çalışmalarına başlanan arazide yüksekliği 35- 40 kat arasında değişen 3 gökdelenden dikilmesi planlanıyordu.

Mandarin otel, AVM ve rezidanslar yapılacaktı

Projenin iki bloğunda 251 rezidans yer alacaktı. Mandarin Oriental Hotel Group da bir kuleyi 156 oda, 16 süitten ve üç restoranda oluşan bir otel olarak işletecekti. Dev projenin altında ise üç katlı bir alışveriş merkezi yer alacaktı.

Polis okulu arazisinde yapımına başlanan otel, AVM ve rezidans projesinin önünü açan imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2012 yılında yapıldı. Mimarlar Odası ve Şehir Plancılar Odası, bu plan değişikliklerine karşı 6 Mayıs 2013 tarihinde dava açtı.

İstinaf mahkemesi planı iptal etti

Dava kapsamında alınan iki bilirkişi raporunda da planların, şehircilik ilkelerine ve hukuka aykırı olduğu saptandı. Ancak İstanbul 7. İdare Mahkemesi, 30 Ekim 2018 tarihinde davanın reddine karar verdi. Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası da İstanbul 7. İdare Mahkemesi'nin kararını istinafa taşıdı.

Başvuruyu değerlendiren İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. İdare Dava Dairesi, 20 Eylül 2019 tarihinde verdiği kararla dava konusu planları iptal etti.Bu Haber 23.11.2019 - 09:09:34 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.