Erkan Yağcı: İyi, orta ve kötü senaryoya göre hazırlık planı yapıyoruz

Erkan Yağcı: İyi, orta ve kötü senaryoya göre hazırlık planı yapıyoruz

Rusya ve Ukrayna krizinin turizme etkileri hakkında değerlendirmede bulunan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı Antalya’da, Rusya ve Ukrayna dışında çok ciddi turist trafiği yaşandığını belirtti.


Rusya-Ukrayna savaşının sektöre ciddi etkileri olduğunu ifade eden Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, turizmde yaşanan her sıkıntının 50’den fazla sektörü olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Antalya’da, Rusya ve Ukrayna dışında çok ciddi turist trafiği yaşandığını belirten Yağcı,  “Turizmci krizlere karşı bağışıklık kazandı. İyi, orta, kötü senaryoya göre hazırlık planı yapıyoruz. Asla karamsar değilim. Çünkü sektör olarak her krizden ders çıkardık. Turist olmazsa tüm sektörler küçülür.” açıklamasında bulundu.

“Turizm sektörü çok kırılgan”

Turizmin başkenti Antalya’da pandemiyi çok iyi yönettiklerini ve dünya turizm hareketinin bu kentten başladığını dile getiren Yağcı, “2022 yılına da iddialı hedeflerle başlamıştık. Ama turizm sektörü maalesef çok kırılgan. Dünyada olan gelişmelerin hepsi hem bölgemizi hem sektörümüzü etkiliyor. Buna rağmen asla karamsar değilim. Çünkü sektör olarak her krizden ders çıkardık” diye konuştu.

“Krizlere karşı bağışıklık kazandık”

2020’de her şeyi sıfırladıklarını kaydeden Erkan Yağcı, “Belki çok iddialı olacak ama krizlere karşı bağışıklık kazandık. Sektör olarak bu konuda deneyimimiz var. Bu süreci de iyi yöneteceğiz. Elbette sıkıntılı bir dönem. Ama çözeceğiz. Bunu yaparken de sorunlarla yüzleşeceğiz. Ne yapacağımızı, hangi adımları atacağımızı son bir aydır çok yoğun biçimde planlıyoruz. İyi, orta, kötü senaryoya göre hazırlık planı yapıyoruz. Çünkü Rusya sadece Antalya’nın değil Türkiye’nin 1 numaralı kaynak pazarı. Antalya’da ürün portföyünün gelişmesi ve fiyat dengesinin oluşmasında çok önemli bir pazarımız. Ukrayna pazarı ise daha çok pandemi döneminde öne çıktı ve 1 milyon bandını aştı.” ifadelerini kullandı.

“Sorunları konuşmaktan çok çözümleri konuşan bir sektör haline geldik”

Hürriyet’ten Salim Uzun’a konuşan Yağcı “Sorunları konuşmaktan çok çözümleri konuşan bir sektör haline geldik. 2022 için rakam vermek çok zor. Fakat ‘Pandemiden daha kötü olmayız’ demek doğru bir yaklaşım değil. Pandemide zaten dibi gördük. Referans yılımız 2019” açıklamasında bulundu.

Yağcı, “Kaç turistin geleceğini hesaplamaktan çok tüm pazarlardan turist sağlamamız lazım. Şunu çok rahat ifade edebilirim; Antalya’ya yönelik Rusya ve Ukrayna haricinde tüm pazarlarda önemli bir turist trafiği var. Rusya’dan da Trafik başlatabilirsek çok daha iyi bir tablo olacak” dedi.Bu Haber 06.04.2022 - 10:22:21 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.