Turizmde rekorlar kırılırken, bazı oteller personel maaşını neden ödemiyor?

Turizmde rekorlar kırılırken, bazı oteller personel maaşını neden ödemiyor?

Geçtiğimiz günlerde Didim'deki Roxy Hotels çalışanlarının maaşlarını almadığı haberinin ardından şimdi de Aria Claros Beach çalışanlarının aynı durumla karşı karşıya kaldığı öğrenildi.


2019 yılında Türkiye, tüm zamanların turist rekorunu kırdı.TÜİK'in açıkladığı verilere göre, geçtiğimiz yılın ilk üç çeyreğinde 16 milyar 665 milyon dolar olan turizm geliri, bu yılın aynı döneminde 22 milyar 161 milyon dolara yükseldi. Öte taraftan, Bakanlığın açıkladığı berilere göre geçtiğimiz yılın ilk 11 aylık döneminde 37.5 milyon olan ziyaretçi sayısı, yüzde 14.3 artışla 42.9 milyona ulaştı.

Roxy Otelleri yüzlerce çalışanın maaşını ödemedi

Turizm verileri böyleyken, bazı oteller ödemediği personel maaşları ile gündemde. Geçtiğimiz günlerde Didim'de 3 tesisi bulunan Roxy Hotels'in çalışanların maaşını ödemediğinin ortaya çıkmasının ardından, bir haber de İzmir'den geldi. Bundan daha önce de, el değiştirmeden önce Mardan’da ve Vera Hotels'de çalışanlar mağdur olmuştu. 

2016 yılında el değiştirdikten sonra ismi Aria Claros Beach & Spa Resort olarak değüişen otelin eski çalışanaları maaşlarını hala alamadıklarını açıkaldı. Otelin el değiştirdiği günden bugüne tam dolulukla çalıştığını dile getiren işçiler ’İki bin kapasiteli ve her sezonunda neredeyse tamamı dolan bir otelin çalışanlarına maaşını vermemesi mümkün mü?’ diye sordular.

Eski otel çalışanları, üst kademedeki çalışanların maaşlarının düzenli olarak yatırıldığını ancak kendileri gibi garson, temizlikçi, resepsiyonist gibi çalışanların maaşlarının yatırılmadığını beyan ettiler.

Haklarının gasp edildiğini ve bir süredir içeride kalan maaşlarını almak için uğraştıklarını dile getiren işçiler açıklamalarda bulundu.

Daha önce de Dokuz8haber'den Esra Tokat'a açıklamalarda bulunan işçiler beyanlarının hala geçerli olduğunu dile getirip, mağduriyetlerinin giderilmediğini belirtti.

İşçiler mağduriyetlerini şu şekilde anlattılar: 

‘Bayağı insanın canını yaktılar'

‘’Otelde sürekli yaşanan bir durumdu maaşların ödenmemesi ama bu bir şekilde bastırılıp, susturuluyordu. Bu sene bayağı bir insanın canını yaktılar. Bazıları otele gitti otelden alabildi ama en son 6-7 kişinin belki de 8 bunların maaşını hiç ödemiyorlar. Eylül, Ekim, Kasım aylarını hiçbir şekilde otel yönetimi bir ödeme yapmıyor.

Biz maaşlarımızın ödenmesi için onlara ulaştığımızda da ‘paranız yatacak merak etmeyin’ denildi. Daha sonrasında tekrar ulaştık ve yine ‘yatacak’ cevabı verildi. Bu şekilde sürüp gitti. Sürekli oyaladılar. Otelin sicili bu konuda çok kötü.

‘Fazlasıyla para kazanıyorlar’

İki bin kapasiteli ve her sezonunda neredeyse tamamı dolan bir otelin çalışanlarına maaşını vermemesi mümkün mü? Fazlasıyla para kazanıyorlar. Ama bizim maaşlarımızı ödemiyorlar.

Şu an otelde bulunanların kış sezonunda işçi bulmak zor olduğu için maaşlarını yatırdılar ama biz işten çıktığımız için bizi süründürüyorlar ve maaşlarımızı yatırmıyorlar

Genel Müdür, yönetici kim varsa hepsiyle konuştuk. Bizi patrona yönlendiriyorlar. ‘Patron yatırmıyorsa biz ne yapabiliriz?’ diyorlar. Bizim patron ile görüşme ihtimalimiz yok, ona ulaşamıyoruz. Bu yüzden de elimiz kolumuz bağlanıyor.’’

Otel yönetiminden Gürhan Hurda, Toplumsal Haber’e ulaşarak işçilerin 4 ay maaş alamama durumlarının olmadığını söyledi.

Kış sezonu olması sebebiyle 118 kişiyle çalışıldığını belirten Hurda, maaşların ödendiğini, alacaklı olanların ise Eylül ve Ekim aylarından olabileceğini söyledi.

Hurda tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

''Şu anda bahsettiğimiz işletme çalışıyor, yaz-kış açık ve aşağı yukarı 118 kişi çalışıyor kış itibari ile. Sağlık Bakanlığı’nın, Eğitim sendikasının ve şu anda da İŞKUR’un eğitim semineri var. Kışın yabancı uyruklu müşteriler olmadığı için genelde devlet eğitim seminerleri ile ilgili çalışılıyor.

Dört aydır maaşını alamayan bir çalışanımız şu anda yok. Belki Ekim ayından veya Eylül ayından ayrılan çalışanımızdır maaşını alamayan. Yirmi gün, otuz gün olabilir fakat 32 gün olamaz, 4 ay hiç olamaz. Yasal yollar, şikâyet mercileri hepsi açık. Alacağı olan bir bordro alacaklısı sadece uzlaşma için iki satır dilekçesini yazıyor, uzlaşmayı sağlayan avukat da uzlaşılamazsa devletten alıyor ücretini, uzlaşılırsa da gerçekten alacak varsa alacaklı ve borçludan alıyor.

'Borcumuz yok diyemem'

'
Şu anda Ağustos’ta çalışamn mutfak personelleri de otelde veya Temmuz’da çalışan kat görevlileri, temizlikçilerde otelde, resepsiyonist de otelde. Yani bu dört veya 6 tane çalışanımızın ya Ekim’de ya da Eylül’de bir alacağı kalmış olabilir. Biz bunu geciktirmiş olabiliriz ama 4 aydır maaş almama gibi durum söz konusu değil.

Ben kalkıp kimseye borcumuz yok da diyemem bu yalan olur. Sadece şunu söyleyebilirim. 4 aydır değil, 32 gün maaş alacağı yok kimsenin. Belki 31 gün vardır yani bir aydan bahsediyorum. Bu Ekim veya Eylüldür, bunu da kabul ederim.'Bu Haber 13.01.2020 - 15:52:37 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Sercan durmaz - 30.11.2020 - 03:46

  Ben busene 3 ay calıştım ama son maasimi alamadim bu kasim ayinda ödeme yapmaalari lazimdi yapmadilar

 • Burak dağdelen - 30.01.2020 - 11:21

  Iyi günler Euphoria otelleri Tekirova egaan Manavgat/ palm beach Alanya/mira mare Otelleri 4 aydır maaş ödemiyor en son eylül ayında aldık personeller mağdur durumda bütün devlet kurumlarına şikayet ettik ama malesef hiç birşey yapılmadı.. Lütfen bir yetkili sesimizi duysun artık.

 • İsim yok - 15.01.2020 - 09:14

  Umarım mail adresim görünmüyordur, asıl skandal maaşlar değil ari Claros otel de 13 ay çalıştım zorunlu bes ödemesini her ay zorunlu olarak kestiler ancak bes in şirketine kayıt dahi açmıyorlar ve bundan dolayı siz de iptal edip içerideki paranızı alamıyorsunuz, ayrılalı 10 ay oldu hala bes ile ilgili hiçbir ödeme yapmadıkları için biriken 13 aylık bes paramı alamıyorum

 • TURIZIMCI - 14.01.2020 - 10:55

  adi asagilik patronlar

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.