Antalya Valisinden iddialı açıklama: Sadece eylül ayında...

Antalya Valisinden iddialı açıklama: Sadece eylül ayında...
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) mayıs ayı olağan meclis toplantısına katılan Vali Münir Karaloğlu, Antalya'ya sadece eylül ayında 2.5 milyon turist geleceğini iddia etti.

Antalya turizmi ile yakından ilgilenen ve her yıl beklenen turist sayısına ilişkin tahminlerde bulunan Vali Münir Karaloğlu, katıldığı ATSO Meclis toplantısında da dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

En hızlı toparlanacak sektörlerden biri turizm

Pandemi nedeniyle Antalya turizminin komple kepenk indirildiği için Antalya turizminin yara aldığını söyleyen Münir Karaloğlu, ''Uluslararası bütün trafik durmuş oldu ama bir şeyi unutmayalım, krizden çıkarken bu süreçten sonra en hızlı toparlanacak sektörlerden biri de yine turizm olacaktır çünkü insanlar taleplerini ortadan kaldırmadı. İnsanlar sadece taleplerini erteliyorlar. İnşallah 1 Haziran itibarıyla şehirlerarası seyahat yasağı kalkıyor.'' dedi.

2.5 milyon turist sadece eylülde gelir

Antalya'da restoranların, lokantaların, kafelerin, sahillerin, parkların ve mesire alanlarının 1 Haziran'da açılmış olacağını kaydeden Antalya Valisi Münir Karaloğlu ''İnsanlar evde kalmaktan sıkıldı ve hepimizin tatile ihtiyacı var. İç turizmde 1 Haziran itibarıyla çok ciddi bir hareketlilik olacak. Dış turizmde ise özellikle Almanya ile bilet satışları başladı. Ülkelerin pandemi sonuçlarına göre de dış turizmde özellikle 2020 yılının ikinci yarısında çok ciddi bir hareketlilik yaşanacaktır. Antalya'ya en kötü ihtimalle 2.5 milyon turistin gelmesi konusunda iddiada bulunlar oluyor. Ben bu rakamın sadece Eylül ayı içerisinde yakalanacağını tahmin ediyorum. İnşallah önümüzdeki dönem, geçtiğimiz dönem kaybettiğimiz kayıpların telafi edildiği bir dönem olacak” ifadelerini kullandı.

Münir Karaloğlu daha önce yaptığı açıklamada, Antalya'nın hedefinin krizde ayakta kalıp sonra koşmak olduğunu söylemişti.

ATSO Başkanı Davut ise, turizmdeki 3S'in bu yıl 4S turizmi olduğunu, dördüncüsünün sosyal mesafe olduğunu söyledi.

İşyerlerinde, restoranlarda, AVM'lerde, plajlarda, her yerde kurallara uyulduğunun müşteriye gösterilmesi gerektiğini kaydedeb Davut Çetin, şunları söyldi:

Avrupa'dan Antalya'ya gelecek önemli bir kitle olduğunu düşünüyorum

''İşyerleri güven vermek için sosyal medyayı kullanmalı, online rezervasyon, temassız ödeme gibi araçlarla güven sağlamalıdır. Kriz zamanlarında prensip en kötüsünü dikkate alarak en iyi için çalışmaktır. Ben bu konuda iyimserim ve turizmde daha iyi sonuçların alınabileceğine inanıyorum. Temmuz ayına kadar çok şey değişebilir ve daha iyi sonuçlar da elde edebiliriz. Eğer Almanya ve diğer ülkeler önümüzdeki ay uçuşlara izin verirse, Rusya tarafı açılırsa hızlı bir toparlanma da görebiliriz. Avrupa'da kapalı kalmaktan sıkılan, Antalya'ya gelecek halen önemli bir kitle olacağına inanıyorum. İnsanlar Antalya güneşine sağlık için geleceklerdir. Biz dünyaya Antalya'da her şeyin güzel olduğunu gösterirsek Temmuzdan itibaren Antalya, Avrupa'nın ve Rusya'nın odağında olabilir.''Bu Haber 30.05.2020 - 17:14:58 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
 • Ali mehmet 05.06.2020 - 09:53

  Tabi temmuzda turistler gelir rusyadan alamanyadan peki otelleri de temmuzdami açacak sayın Vali temmuzda turist bekliyor ama oteller kapalı nasil olacak herkes evindemi ağırlayacak turistleri

 • Gerçek Dışı 03.06.2020 - 11:32

  Bu tarz haberler resmi bir veri olmadıkça gerçek dışıdır, gaz almadır. Şuana kadar Avrupadan bır haber yok. Ne zaman hangı ulkeden ne kadar ucak ulkemıze gelecek bellı degıl, ucakların kapasıtesı ne olacak bellı degıl. ve bırde bu krız ortamında guzelım sahıllerımızı peşkeş cekenler var Manavgatta sahıller yagmalanıyor!

 • Allper 01.06.2020 - 05:03

  Vali uçmuş .

 • uzakdogu 01.06.2020 - 12:04

  2.5M - %85 havayolu gelse - ort. ucak kapasitesi 200pax - 30gun/24saat her 4 dakikada bir ucak inecekmis demekki.. Iyi iyi :)) Su havalimaninin ihalesini bi yapsalar bari yakin zamanda

 • Mehmet Mehmetoğlu 31.05.2020 - 12:49

  Satın Vali hangi veriye dayanarak bu sayıyı veriyor acaba? Sdece kişisel tahminse, hiç bir değeri yok. 'Bildiğimiz birşey var' diyorsa, o zaman açıklamalı. Sektör şu anda devlet görevlilerine bakıp kendine bir yol çizmeye çalışıyor. Bu yüzden devlet görevlileri açıkalama yaparken dikkatli olmalılar diyorum.

 • Leonard B. 30.05.2020 - 10:58

  Merhaba.Biz acentacı olarak tam verilere sahip değilken sizler bu rakamları nerden buluyorsunuz...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.