Ticaret Bakanlığından İsrail'e 54 ürün grubunda ticaret kısıtlaması

Ticaret Bakanlığından İsrail'e 54 ürün grubunda ticaret kısıtlaması

Ticaret Bakanlığı İsrail’e 54 ürünün grubunun ihraç edilmesine kısıtlama getirdi.


Ticaret Bakanlığı, İsrail'in Gazze'deki soykırım operasyonunun 186. gününde İsrail'e ihracat kısıtlaması getirdiğini açıkladı.

Bakanlığın İsrail'e yönelik kısıtlama kararı inşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden seramiğe kadar 54 ürün grubunu kapsıyor.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye, 9 Nisan 2024'ten itibaren bazı ürünlerin İsrail'e ihracatını kısıtlama kararı almıştır. Kararın gerekleri Bakanlıkça derhal yürütülecektir.  İsrail, Gazze'de derhal ateşkes ilan edene ve yeterli miktarda, kesintisiz yardıma izin verinceye kadar belirlenen kısıtlamalar yürürlükte kalacaktır.”

İsrail’e ihracatı kısıtlanan ürünler

-Alüminyum Profiller

-Alüminyum Teller

-Boyalar

-Bakır Profiller, Çubuklar ve Teller

-Beton Mikserleri

-Çelik Borular Ve Bağlantı Parçaları

-Çelik Filmaşin

-Çelik Kaplar ve Depolar

-Çelik Köprü Aksamı

-Çelik Kuleler

-Çelik Profiller

-Çimento

-Çimentodan, Betondan veya Suni Taştan İnşaat için Bloklar ve

-Levhalar

-Demir Çelikten Tüm İnşaat Malzemeleri

-Demir-Çelik Tüm Teller

-Ekskavatörler

-Elektrik Kabloları

-Elektrik Panoları

-Fayanslar

-Fiberoptik Kablolar ve Elektrik İletkenleri

-Forkliftler

-Granit

-Halat ve Kablolar

-Hırdavat Ürünleri

-Hidrolik Yağlar

-İnşaat Demiri

-İnşaat Makinaları

-İnşaat Yalıtım Malzemeleri

-İnşaatta Kullanılan Camlar

-Kimyasal Bileşikler

-Kimyasal Gübreler

-Klinker

-Kovalar, Kepçeler, Kürekler, Kıskaçlar ve Kancalar

-Kükürt

-Madeni Yağlar

-Makaralı Zincirler

-Mermer

-Metal İşleme Makinaları

-Metallerin İşlenmesinde Kullanılan Kimyasallar

-Mineral Gübreler

-Motor Yağları

-Paletler

-Plastik Borular

-Sandviç Paneller

-Seramikler

-Solvent Boyalar

-Tel Çekme Makinaları

-Testere Makinaları

-Tuğlalar

-Uçak Benzini ve Jet Yakıtı

-Vernikler

-Vinçler

-Yapıştırıcılar ve Tutkallar

-Yassı Çelik Ürünleri

Seçim ayında zirveyi görmüştü

Sözcü’de yer alan habere göre, Ticaret Bakanlığı'nın geçen hafta yayımladığı resmi veriler, Türkiye'nin İsrail'e ihracatının seçim ayı olan martta 437 milyon dolarla son 6 aydır devam eden savaş döneminin zirvesini gördüğünü göstermişti.

Martta Türkiye'nin İsrail'e ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27,2 düşse de İsrail, bu ayda Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı 15. ülke olarak kayıtlara geçmişti.

Türkiye'nin İsrail'e ihracatı, savaşın sürdüğü Ekim 2023-Mart 2024 döneminde 2 milyar 305 milyon dolar oldu. Ekim 2022-Mart 2023 dönemine göre Türkiye'nin 6 aylık ihracatı Ekim 2023-Mart 2024 döneminde yüzde 28,2 düşse de savaş koşullarına rağmen yüksek seyrini korudu.

TÜİK verilerine göre, İsrail'in Gazze'ye dönük büyük yıkım harekatına imza attığı Ekim 2023 ile Şubat 2024 arasındaki beş aylık dönemde Türkiye'nin İsrail'den ithalatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 47 düşüşle 584 milyon dolar oldu.

Henüz mart ayı ithalat verileri açıklanmadı ancak son 6 aylık dönemde Türkiye ile İsrail arasındaki ticaret hacminin 3 milyar doları aştığı tahmin edilebilir.

İsrail, çelik ve çimento ihtiyacının büyük bölümünü Türkiye'den ithal ediyor. İsrail'in petrol ihtiyacının büyük bölümü de Türkiye üzerinden Azerbaycan petrolü ile sağlanıyor.

Hakan Fidan 'tedbir alacağız' demişti

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye'nin İsrail'e yönelik bir dizi tedbir almayı kararlaştırdığını dün açıklamıştı. Fidan kararın gerekçesini şu sözlerle duyurmuştu:

"Bir süredir Ürdün üzerinden de insani yardımlar paraşütlerle Gazze'ye ulaştırılmaktaydı. Biz de Hava Kuvvetlerimize ait kargo uçaklarıyla insani yardım operasyonlarına dahil olma talebimizi iletmiştik. Ürdün makamlarınca olumlu karşılanan bu talebimizin İsrail tarafından reddedildiğini bugün öğrendik.

İsrail'in açlıkla buluşan Gazzelilere havadan yardım ulaştırma girişimimizi engellemesinin hiçbir bahanesi olamaz. Bu durum karşısında biz de İsrail'e yönelik bir dizi yeni tedbir almayı kararlaştırdık. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanan bu tedbirler gecikmeksizin adım adım hayata geçirilecektir. Bu durum ilgili kurumlarımız tarafından kamuoyumuzla paylaşılacaktır. İsrail ateşkes ilan edene kadar ve insani yardımların Gazze'ye kesintisiz biçimde ulaştırılana kadar bu tedbirlerimiz devam edecektir."Bu Haber 09.04.2024 - 13:52:20 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.