savasdas@turizmguncel.com

Yeme-içme mekanlarında HES kodu dönemi

Yeme-içme mekanlarında HES kodu dönemi
Normalleşme kararları çerçevesinde düşük, orta ve riskli olan sınıflandırılan illerde açılmalarına izin verilen yeme-içme mekanların HES kodu ile girilecek.

Türkiye 2 Mart itibariyle kontrollü normalleşme dönemine geçen Türkiye’de düşük, orta ve riskli olarak sınıflandırılan illerde lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb. ile kıraathane ve çay bahçeleri yeniden açılacak. Müşterilerin HES kodu ile kabul edileceği bu mekanlarda 07.00-19.00 saatleri arasında, yüzde 50 kapasite ile faaliyet gösterecek ve koltuk ve masa sayısı hesaba katılarak mekanda bulunabilecek azami müşteri sayısı tespit edilecek.

Bu risk gruplarındaki yeme-içme yerleri 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecekler.

Çok yüksek risk grubunda yer alan illerde bulunan yeme içme yerleri, 10.00-20.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek olup ayrıca iş yeri içerisinde hizmet sunamayacaklar.

Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberindeki mesafe kuralları ile Ek-1’de yer alan tabloda belirtilen kapasite kullanım oranlarına göre her bir yeme-içme yeri için oturma düzeni planı hazırlanacak ve içeride aynı anda bulunacak müşteri sayısı müşterilerin içeriden ve dışarıdan rahatlıkla görebileceği şekilde ilan edilecek.

HES kodu zorunlu

HES kodu kontrol edilmeksizin müşteri kabul edemeyecek olan yeme-içme yerlerinde onaylanan oturma düzeninde belirtilen şeklin dışında mekanda kesinlikle fazladan masa-koltuk bulundurulmasına müsaade edilmeyecek.


Bu Makale 02.03.2021 - 10:11:26 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.