savasdas@turizmguncel.com

Rusya ile Türkiye arasında turizm anlaşması işte, işte detaylar

Rusya ile Türkiye arasında turizm anlaşması işte, işte detaylar
Rusya ile Türkiye arasında turizm ortak eylem planı anlaşması imzalandı

TurizmGüncel - Özel

Türkiye-Rusya Turist Hakları ve Turizm Güvenliği Toplantısı için Türkiye'ye gelen Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova, Antalya'da yapılan toplantının ardından Ankara'da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile bir araya geldi. İki bakan, turizm alanında 2022-2024 dönemini kapsayan bir turizm eylem planına imza attılar.

Turist haklarının korunması

İmzalanan anlaşmaya göre her iki ülke, turistler için hayati tehlike oluşturan acil durumlarda, Rus ve Türk vatandaşlarının karıştığı olaylar ivedilikle karlı tarafa bildirilecek. Taraflar yetkileri dahilinde turistlerin haklarını koruyacak ve gerekli durumlarda operasyonel istişarelerde bulunacak.

Rusya ve Türkiye turizm ortak çalışma grubu, turist haklarının karşılıklı olarak korunması için yüz yüze ve uzaktan görüşmelere devam edecek.

Zarina Doguzova

Yatırım ayağında ilişkiler geliştirilecek

Türkiye ve Rusya turizm otoriteleri, iki ülke turizm sektörleri arasında veri paylaşımı ve doğrudan temas kurulmasına yardımcı olacak. İki ülke yatırımcılarının katılımıyla yapılan toplantılar da dahil olmak üzere, Rus ve Türk yatırımcılar arasındaki iş birliğinin gelişmesi kolaylaştırılacak, turizmin tanıtım ve pazarlaması alanlarındaki deneyim ve tecrübeler paylaşılacak.

Rusya’nın üzerinde en çok durduğu konular

“Suçlular cezalandırılmıyor”

TurizmGüncel’in sektör kaynaklarından elde ettiği bilgiye göre Türkiye-Rusya Turist Hakları ve Turizm Güvenliği Toplantısında Rusya tarafı, Rus vatandaşlarının hayatını kaybettiği olaylarda sorumluların cezalandırılmamasından şikayetçi oldu. Özellikle trafik kazaları ve boğulma gibi olaylarda, olayın üzerinden yıllar geçmesine rağmen sorumluların cezalandırılmadığına dikkat çekildi.

Aynı isim ve soy isimden kaynaklı mağduriyetler

Rus tarafının gündem getirdiği bir diğer konu ise terör soruşturmaları. Rus tarafı, hakkında terör soruşturması bulunan bir kişiyle aynı isim ve soyismi taşıyan ancak doğum tarihi ve yaşadığı yer farklı olan Rus turistlerin Türkiye’ye alınmadığına dikkat çekti. Görüşmelerde, aynı isim ve soyismi taşıyan çok sayıda insanın olduğu Rusya’da, ciddi mağduriyetlerin yaşandığına dikkat çekildi.


Bu Makale 12.10.2021 - 17:06:39 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Kerem - 13.10.2021 - 06:57

    Her şey dönüp dolaşıp hukuk sistemimize geliyor!

  • Attila Türkmen - 12.10.2021 - 05:26

    Adamlar haklı. Sahte içki, trafik vb suçlardan bir çok turist öldü. Bu cinayetleri işleyenlere gereken ceza hemen verilmeli.

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.