savasdas@turizmguncel.com

Mete Vardar: İç pazarda yüz yılın en iyi sezonu yaşanabilir

Mete Vardar: İç pazarda yüz yılın en iyi sezonu yaşanabilir
Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, iç pazarda sezonun nasıl olacağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu

TurizmGüncel-Antalya

Sürdürülebilir turizm için Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye ile yaptığı iş birliğinin duyurusu içn Antalya’da basın mensuplarıyla bir araya gelen Jolly Yönetim Kurulu Mete Vardar, 2021 sezonuna ilişkin dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

‘’300 bin iptal ve değişiklik talebiyle karşı karşıya kaldık’’

Türkiye’nin ve turizm sektörünün çok özel bir dönemden geçtiğini belirten Mete Vardar, ‘’Bu dönemde en çok seyahat ve hizmet sektörleri etkilendi. 2020 yılının mart ortasına kadar çok iyi giden ve sayısı 300 bini bulan erken rezervasyonlar için iptal ve değişiklik talebiyle karşı karşıya kaldık ancak süreci çok iyi yönettik. Haziran ayında kadar iptal ve değişikliklerle uğraştık. Misafirlerimizim yüzde 57’si iptal yerine değişikliği seçerek Jolly’e duyduğu güveni gösterdi.’’ dedi.

‘’Geçtiğimiz yıl otelleri iç pazar ayakta tuttu’’

26 Temmuz itibariyle çok iyi satışlar yaptıklarını ifade eden Mete Vardar, geçtiğimiz yıl resort otellerin yüzde 50’sinin açıldığını ve bu otelleri iç pazarın ayakta tuttuğunu kaydetti. Oteller için iç pazarın önemine işaret eden Vardar, ancak dış pazar olmaksızın otellerin ayakta kalmasının zor olduğunu da sözlerine ekledi.

Belirsizlik nedeniyle misafirde oluşan güvensizliği ödeme şekliyle aştı

2021 erken rezervasyon kampanyasını 11 Kasım 2020’de başlattıklarını hatırlatan Vardar, belirsizlik nedeniyle misafirlerde oluşan güvensizliği ise ödeme şekliyle aştıklarını belirtti. Vardar, ‘’Belirsizlik nedeniyle misafirlerde oluşan güvensizliği ortadan kaldırmak için misafirden tatil parasının 4’te birini peşin alıyor, geri kalan kısmını ise tatile 72 hatta 24 saat kala tahsil ediyoruz. Kasım ayında başlattığımız kampanya yoğun talep geldi ve satışlar arttı. Ancak vaka sayılarının yeniden artmaya başlamasıyla gerileme oldu. Kapanma kararı çok geç açıklandı. Buna rağmen, kapanma döneminin ilk gününde 2 bin 800 rezervasyon aldık. Bu da insanların tatile ne kadar çok ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.’’ ifadelerini kullandı.

‘’Dış pazarlarda siyasi görüşmeler sürüyor’’

Türkiye’nin en önemli yurt dışı pazarlarının Almanya, İngiltere ve Rusya olduğuna işaret eden Vardar, buralarda da siyasi görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Vardar, Türkiye’nin ikinci vatanı olarak gören Almanların ve Rusların hükümetler üzerindeki baskıyı artıracağını da sözlerine ekledi.

‘’İç pazarda yüz yılın en iyi sezonunu yaşayabiliriz’’

Pandemi koşullarında faaliyet göstermenin zorluklarına dikkat çeken Jolly Yönetim Kurulu Başkanı, ‘’Eskiden 3 ayda bir bütçe yapardık. Ama şimdi haftalık bütçeler yapıyoruz. Öte taraftan planladığımız büyümenin çok daha üstünde gidiyoruz. Geçen sene de yoğun gidiyordu ancak kısıtlama geldi. Herhangi bir kısıtlama gelmez normalleşme sürerse, iç pazarda yüzyılın en iyi sezonu yaşanabilir. Bunu sadece Jolly olarak söylemiyoruz. Diğer meslektaşlarımız da gelişmelerden memnun. Her şey yolunda giderse iç pazar 2019 yılına göre yüzde 50 artar.’’ diye konuştu.

‘’Otellerin ne kadarının açılacağı 15 Haziran’a kadar netleşir’’

Otellerin ne kadarının açılacağının 15 Haziran’a kadar netleşeceğini kaydeden Mete Vardar, sadece Rusya ve iç pazar çalışan otellerin, Rusya pazarı kapalı olduğu için henüz açılmadığını söyledi. Vardar ayrıca, iç pazarda fiyatların 7 Haziran’dan sonra yüzde 40 artacağını açıkladı. 2022 yılında dış pazar açılacağı için iç pazarda fiyatların tehlikeye girebileceğine dikkat çeken Vardar, Jolly’nin 1000 civarında otelle çalıştığını hatırlattı.

Pandemi döneminde fırsatçılık yapan acenteler olduğunu belirten Mete Vardar, krizdeymiş gibi davranıp misafirin parasını ödemeyenlerin de bulunduğunu söyledi.

Hedef 370 bin yolcu, 900 milyon lira ciro

Vardar, Jolly’nin 2021 hedefinin ise 370 bin yolcu, 900 milyon ciro olduğunu kaydetti.


Bu Makale 29.05.2021 - 08:30:10 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Serdar Sağlamtunç, FCSI - 15.06.2021 - 11:42

    Yüz yıl mı? Başka sorum yok.

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.