savasdas@turizmguncel.com

Marmaris hayalet şehre döndü, turizmciler çağrı yaptı

Marmaris hayalet şehre döndü, turizmciler çağrı yaptı
Orman yangınlarının ardından turistlerin terk ettiği, hayalet şehre dönen Marmaris'te turizmciler bir kez daha "Tatilinizi iptal etmeyin" çağrısı yaptı.

Orman yangınlarının vurduğu Marmaris, tatilcilerin rezervasyonunu iptal edip bölgeyi terk etmesiyle hayalet şehre döndü.

"Tatilinizi iptal etmeyin"

Hürriyet gazetesinden Ece Çelik'in haberine göre yangınlar Marmaris’in İçmeler, Bayır, Orhaniye gibi bölgelerini etkilese de şu sıra Marmaris’in tamamı bomboş. Esnaf ise, “Herkes rezervasyonlarını iptal ediyor. Oysa burada her şey normale döndü. Marmaris hâlâ cennet gibi. Tatilinizi iptal etmeyin” çağrısında bulunuyor.

“Rezervasyonlar iptal ediliyor”

Yangınlardan etkilenen Marmaris’te çok sayıda turist rezervasyonlarını iptal ediyor. Zaten pandemiden dolayı zor günler geçiren Marmaris esnafı ise, “Burası hâlâ cennet gibi, tatilinizi iptal etmeyin, Marmaris’e gelin” çağrısında bulunuyor. 12 gün önce başlayan ve Türkiye’nin gözde tatil bölgelerine büyük zarar veren orman yangınlarının ardından Marmaris’in tamamı hayalet şehre döndü.

"Oteller, restoranlar ve sokaklar bomboş"

Orman yangınları Marmaris’in İçmeler, Bayır, Orhaniye gibi bölgelerini etkilese de yanan kısımlar ormanların sadece bir bölümü. Felaket sırasında zor zamanlar geçiren Marmarisliler şimdilerde normal hayata geçmiş durumda. Bölgede pandemiden sonra yara alan turizm sektörü şimdi de yangın felaketi yüzünden ekonomik anlamda zor bir döneme girdi. Ağustos ayı, yazlık bölgede en aktif turizm ayı olmasına rağmen oteller, restoranlar hatta sokaklar bomboş.

"Barlar Sokağında in-cin top oynuyor"

Marmaris merkezde bulunan ve normalde kalabalıktan zor yürünen barlar sokağında gece 22.30 sularında in cin top oynuyor. Esnaf durumdan dolayı endişeli. Yangından en çok etkilenen İçmeler bölgesinde otel sahibi olan Ahmet Çelik,

"Hep birlikte bu kötü günlerin üstesinden geldik. O günlerde herkes otelden çıkarak bölgeyi terk etti. Ancak bu hafta her şey normale döndü. Ağustos ve eylül ayı için olan çok sayıda rezervasyon iptal edildi. Tekne turları boş, restoranlar boş. Oysa Marmaris hâlâ cennet gibi bir yer. Sadece belli bölgeler yandı. Marmaris hâlâ tatil için en güzel noktalardan biri” dedi.

"Yerli turist de gelmezse sezonu böyle kapatacağız"

Marmaris merkezde takı dükkanı sahibi Semih Öztürk ise Marmaris için sezonun çok kısıtlı olmasından yakınıyor. “Pandemi olduğu için Rus ve İngiliz turist gelmiyor” diyen Öztürk “Yangınlardan sonra yerli turist de gelmezse sezonu böyle kapatacağız.

Buradaki insanlar turizm ile geçiniyorlar. Kış ayları için çok endişeliyiz. Selimiye, Söğüt, Turunç buralardaki turistik yerler yangınlardan etkilenmedi. Yerli turist yanan bölgeleri yalnız bırakmasın. Hâlâ harika bir deniz ve doğamız var. Marmaris’e herkesi bekleriz” şeklinde konuştu.


Bu Makale 12.08.2021 - 09:14:08 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Nesli Öz - 15.08.2021 - 07:10

  Yerli turuistler nasıl gelsin çok pahalı zaten yerli turitleri turizimciler sevmiyor . Yabancıların ödediği tutar tl ye çevrilince ulaşılmaz oluyor . Ozellikle yerli turistlere dövize çevirip tl olarak istenemsi doğru değil. Hiç birirmiz doviz uzerindne maaş almıyoruz ki .

 • yakup - 15.08.2021 - 12:20

  bişey olmaz geçer

 • Kaya Bozdoğan - 13.08.2021 - 08:16

  Ne o, daha düne kadar yerli turisti istemeyen sizler şimdi düştünüzmü yerli turistin eline?Geçen senenin pandemi acısını çıkarmak için fiyatları uçuran Marmarisliler,yangından sonra bile halen fiyatları düşürmemişler.

 • Kemal - 12.08.2021 - 10:31

  Tatil bölgelerimizin desteğe ihtiyacı var EVET ; Ev Fiyatları ( Satılık - Kiralık ) ATEŞ PAHASI bunu da not edin

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.