savasdas@turizmguncel.com

Küresel iş seyahatçilerinde delta varyantı endişesi

Küresel iş seyahatçilerinde delta varyantı endişesi
Delta varyantı nedeniyle küresek iş seyahatlerindeki toparlanmanın yavaşladığı bildirildi.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Küresel İş Seyahatleri Birliği (GBTA), delta varyantının küresel iş seyahatlerin geri dönüşünü yavaşlattığını bildirdi.

Endişeye ve sapmaya neden oldu

GBTA tarafından yapılan araştırma, delta varyantının küresel seyahatçiler, satın almacılar ve tedarikçiler arasında giderek artan bir endişeye ve iyileşme sürecinde bir sapmaya neden olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya katılanların yüzde 21'i delta varyantı nedeniyle şirketlerinin yeni seyahat kısıtlamaları koyduğunu, yüzde 25'i ise yeni seyahat kısıtlamaları getirmeyi planladığını beyan etti.

İş seyahatçilerinin yüzde 85'i endişeli

Araştırmaya katılanların yüzde 49'u yeni kısıtlamaların olası olmadığını belirtse de, delta varyantının olası etkisi konusunda "endişeli" ya da "çok endişeli" olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 85 olarak ölçüldü. Katılımcıların yüzde 78'i ise delta varyantının güvenli iş seyahatini olumsuz etkileyeceği konusunda endişeli.

Katılıcıların yüzde 88'i "Delta varyantı iş seyahatlerini olumsuz etkileyecek" derken, "Çok olumsuz etkileyecek" diyenlerin oranı yüzde 48 oldu.

Henüz "zorunlu olmayan seyahatlere izin vermeyen" şirketlerin çalışanlarının yüzde 81'i, delta varyantı nedeniyle şirketlerinin seyahatleri başlatma tarihini erteleyebileceğini ifade etti.

Seyahat etmeye istekli personelin oranı azaldı

Satın almacılar, iş seyahatine çıkma konusunda istekli ya da çok istekli olan personelin oranının temmuz ayında yüzde 77 iken, ağustos ayında yüzde 72'ye düştüğünü belirtti.

Katılımcıların yüzde 60'ı son 30 gün içinde en az bir yurt içi iş seyahatine izin verildiğini söylerken, yüzde 55'i bu sonbahar döneminde kurumsal seyahatlerin artacağı görüşünde. Katılımcıların yüzde 47'si orta, yüzde 8'i ise güçlü bir büyüme olacağı görüşünde.

Şirketlerin iş seyahati harcamalarının arttığını belirtenlerin oranı yüzde 56.


Bu Makale 31.08.2021 - 19:03:35 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.