savasdas@turizmguncel.com

Jale Özgentürk Turizm sektöründe sessiz bir haykırış var

Jale Özgentürk Turizm sektöründe sessiz bir haykırış var
Cumhuriyet gazetesi yazarı Jala Özgentürk, 'Yakın Plan' adlı köşesinde turizm sektörünün değerlendirdi. Binlerce otelin satışta olduğunu belirten Özgentürk, ''Turizmcilerin sesi çıkmasa da sessiz bir haykırış var'' dedi.

Turizm sektörü, içinde bulunduğu krizde pandemiyle öldürücü darbeyi aldığını belirten Cumhuriyet gazetesi yazarı Jale Özgentürk, ''Türkiye’nin her yerinde butik otelinden 5 yıldızlısına binlerce otel satışta. Bankalarda ise ipotek karşılığı el konulan arsa, fabrika, otel gibi gayrimenkullerin sayısı sürekli artıyor.'' dedi.

Turizm sektörünün zorda, otellerin ise haraç-mezat satışta olduğunu ifade eden Özgentürk, ''İstanbul’un en lüks butik otellerinden Les Ottoman, borçları karşılığı icradan Akbank’a geçti. Silivri bölgesinde İstanbul’un en büyük golf tesislerinden birini kuran Ahmet Hamoğlu’nun Klassis Otelleri ve Maxi marketleri ise Halkbank’ta.'' ifadelerini kullandı.

Özgentürk, yazısının devamında şunları söyledi:

''Bugünlerde gayrimenkul satışı yapılan internet sitelerine bir bakın. Türkiye’nin her yerinde 5 yıldızlısından butik oteline binlerce otel satılık. Sadece sahibinden.com’da satışa çıkarılmış otel sayısı 1700.

İstanbul’da satışa çıkan birkaç otelden örnek vereyim:

Beşiktaş Kuruçeşme’de denize sıfır butik otel: 1 milyar TL

Beyoğlu Tarlabaşı’nda satılık otel: 16 milyon TL

Topkapı’da 5 yıldızlı otel: 750 milyon TL.

Taksim Meydanı’nda muhteşem konumlu otel: 176 milyon TL

Turizmde en önemli sorun yatırım kredilerinin ödenememesi. Sektörün 100 milyar TL’ye yakın kredi borcu var. Birkaç yıldır süren ötelemeler, yeniden yapılandırmalarla biriken bir borç stoku bu.

Sadece küçük otel yatırımcıları değil büyük turizm grupları için de borçların çevrilmesi büyük sorun. Bir yandan bankacılık için de ipotekleri karşılığında borçlarına karşılık aldıkları gayrimenkuller sorun.

2023’ten önce gerçek bir toparlanma beklenmeyen sektör patlamaya hazır bir bomba gibi. Sektörden gelen Kültür ve Turizm Bakanı tabii ki bunları çok yakından biliyor. Ancak alınan kararlar sorunları giderecek boyutta olmuyor.

Turizmcinin sesi çok çıkmasa da sessiz bir haykırış var...

Konaklamadan tur operatörlüğüne yeni bir bakışa, desteğe ihtiyaç var. Türkiye’nin döviz gelirlerinde 35 milyar dolar paya sahip, 6 milyona yakın istihdam sağlayan sektör özel bir değerlendirmeyi hak etmiyor mu?''


Bu Makale 02.01.2021 - 09:16:39 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Mete - 03.01.2021 - 09:48

  Pandemi sebebiyle tüm ülke hatta tüm dünya kontak kapattı ise borç alacak süreçleri de durdurulmalı! Devleti yönetenler uyuyor sanırım...

 • Gülizar Güntekin - 02.01.2021 - 09:39

  Turizm bakanına kalsa otellrrin tamamını toplar. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar tekel olmış bir adam daha yok. Neden bu bakanı sorgulamaz lar ve araştırmazlar?onbinlerce turizmcinin anlamadığı bir konu.

 • Ahmet Koçak - 02.01.2021 - 08:04

  İlk düğme yanlış ilikte olunca diğer düğmelerin tamamı yanlış ilikte oluncak. Bu nedenle yirmi senedir yanlış yerlere yatırım yapan yanlış yerlere destek veren Hökümet yetkilileri daha nerede yanlış yaptıklarını bile anlayamadılar. Bir ülkenin kalkınması üretim ile olur. Çiçek (ongün ömrü olan çiçekler) kaldırım yenileme, Spor salonu yapma, ne kadar arazi varsa sponsor şirketlere pay etme,... vs ve ... the and.

 • Zafer Cengiz - 02.01.2021 - 06:03

  Turizmin ülke ekonomisine gerçek katkısı bilinen ve konuşulan net döviz girişinin iki buçuk katı ve 100 milyar dolar düzeyinde olup Planlı bir destekle rahatça iki katına çıkabilir fakat 20 yıldır niyet edilen MAKRO STRATEJİK DEVLET PLANLAMASI bir türlü YAPILAMIYOR? #TAG

 • Kaan Berkkan - 02.01.2021 - 05:14

  Betoncuların onda biri kadar destek ve ilgi görmeyen otelcilik sektörünün başka sermayelere peşkeş çekilmesinin işaretidir. Yıllarca her zorlukta ve krizde kendi başının çaresine bakıp küllerinden yeniden doğan oteller maalesef ederlerinin çok çok altında Katar, yandaş ve benzeri sermayelere altın tepsilerde sunulacak. Yazık bu sektöre yazık bunca emeklere. Yüzde yüzde Türk sermayesi olan nadir sektörlerden biri iken şimdi yabancıların ve yandaşların egemenliğinde olacak. Hayırlı olsun...

 • Feti KUYUCU - 02.01.2021 - 10:34

  Covid 19 ilk aylarından buyana sektörün finansal sürdürülebilinirliği için borçların yeniden yapılandırılması gereğini defalarca makalelerimde yazdım ifade ettim geç kalınıyor FYY yasası genele yayılmalı sektör nefes almalı geleceğe odaklanmalıdır.

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.