savasdas@turizmguncel.com

‘’İngilizlerin seyahatte aşı pasaportunu gösterebilmesi önemli’’

‘’İngilizlerin seyahatte aşı pasaportunu gösterebilmesi önemli’’
İngiltere, aşı pasaportu ile seyahatlerin yapılabilmesi konusundaki tavrını giderek netleştiriyor.

TurizmGüncel – Dış Haberler

İngiltere'de aşı pasaportları veya sertifikaları ile yurt dışına seyahat etme konusu yeniden masada. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, aşı pasaportları ile seyahatin nasıl mümkün kılınacağı konusunu tartıştıklarını açıkladı. Hancock, konuyla ilgili olarak bazı ülkelerle görüşme halinde olduklarını ifade etti.

‘’İngilizlerin seyahat edebilmeleri için aşı pasaportlarını gösterebilmeleri önemli’’

Bazı ülkelerin sadece aşı olanlara giriş izni vermeyi düşündüğünü kaydeden Matt Hancock, ''Böyle bir kural henüz uygulanmaya geçmedi ancak bu konuyu aktif olarak dalgalandıran ve öneren ülkeler var. Bu durumda Birleşik Krallık'ta yaşayan insanların seyahat edebilmeleri için aşı olup olmadıklarını gösterebilmeleri önemli olacak.'' ifadelerini kullandı.

‘’Aşı sertifikasının gerekli olduğunu düşünen insanlar var’’

İngilizlerin bu ülkelere (aşı pasaportu şartı koşan) seyahat edebilmelerini ve bu nedenle aşı sertifikalarını gösterebilmelerini istediklerini ifade eden İngiliz Sağlık Bakanı, ''Aşı sertifikası uluslararası partnerlerimizle konuştuğumuz bir konu. Küresel güvenli seyahat için aşı sertifikasının gerekli olduğunu düşünen insanlar var. Seyahatlerin çok kısıtlı olduğu şu dönemde bu gerçekten önemli.'' dedi.

Aşı pasaportuna karşı imza kampanyası

Öte taraftan İngiltere'de 'aşı pasaportu'na karşı rahatsızlık da büyüyor. Bu amaçla ülkede başlatılan imza kampanyasında, şimdiden 126 binin üzerinde imza toplandığı bildirildi. Konunun parlamentoda görüşülmesi için gerekli olan 100 bin imzanın toplanmış olmasına rağmen, geçtiğimiz günlerde kabul edilen 'oturumları askıya alma kararı' sebebiyle konu parlamento gündemine taşınamadı.

İnsan hakları örgütü Big Brother Watch'tan yapılan açıklamada, kararın otoriter nitelikler taşıdığı ve 'acımasız' olduğu belirtildi.

​Dün LBC radyosuna konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, insanların bir süpermarkete girmek için Kovid-19 aşı pasaportu talep etmenin sakıcalı olmayacağını, aksine toplum sağlığı açısından fayda sağlayacağını ifade etti.

Aşı pasaportu karşıtı kampanyada imzacı sayısının gün sonuna kadar 200 bini aşacağı tahmin ediliyor.


Bu Makale 15.02.2021 - 16:29:09 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.