savasdas@turizmguncel.com

Fethiye’de satışa çıkarılan otelle ilgili önemli iddialar

Fethiye’de satışa çıkarılan otelle ilgili önemli iddialar

Kalkınma Bankası tarafından 28 milyon liaya satışa çıkarılan Fethiye’nin Foça Mahallesindeki 314 yataklı oteller ilgili, otelin yatırımcısından önemli açıklamalar geldi.

TurizmGüncel

Kalkınma Bankası tarafından 28 milyon liraya satışa çıkarılan Muğla’nın Fethiye ilçesindeki 314 yataklı otelle ilgili önemli iddialar ortaya atıldı.

Turizm Bankası kapatılınca işin gidişatı değişti...

Otelin sahibi Arıcak ailsi adına TurizmGüncel'e ulaşan Alper Arıcak, bankanın oteli usulsüz bir şekilde ele geçirdiğini ileri sürdü. Tesisin 1989 yılında emekli makine mühendisi babası tarafından yapıldığını ve yapıldığı dönemde Fethiye’nin en büyük tesisi olduğunu belirten Alper Arıcak, ‘’Otelin yapımı sırasında dönemim Turizm Bankası’ndan kredi alınmıştı. Turizm Bankası kapatılıp Kalkınma Bankası’na devredilince, krediyi kestiler ve yeni şartlarda kredi verdiler. Biz de kendi imzamızla krediyi kabul ettik.’’ dedi.

‘Borç ayrı, hisse ayrı’ dediler

Otelin çok büyük oranda öz sermaye ile yapıldığını ve sadece yüzde 25’inin kaldığını kaydeden Arıcak, ‘’Kredi verirken, ‘verceğimiz kredi miktarı ne olursa olsun, otelin yüzde 51’ini teminat olarak alırız’ dediler. Biz de sıkışmışız, bunu kabul ettik. Kredinin son dilimini ödemeden önce, teminat olarak tuttukları hisseyi iade etmelerini istedik. Ama etmediler ve karşılıklı davalık olduk. Ellerindeki hisse borca karşılıktı. Ancak bize, ‘Borç ayrı, hisse ayrı. Yüzde 51 teminat değil, hissedarız’ dediler. Bu, başlı başına bir gabin davası olabilirdi ama biz buna başvurmadık. O zaman bizden neden yıllarca kredi tahsil ettiler? Eğer banka hissedarsa borcu neden sadece biz ödedik?’’ ifadelerini kullandı.

fethiye_otel1
Bir zamanlar Fethiye'nin en büyük oteliydi, şimdi sadece duvarları kaldı

Banka 2007’de otele el koydu, hisse arttırdı

Bankanın 2007 yılında otele el koyduğunu ve bu süre içinde sermaye artışına giderek otelin tamamını ele geçirdiğini öne süren Alper Arıcak, kalan 976 bin liralık son takside de yüzde 158 faiz işlettiğini ileri sürdü. Arıcak, ‘’Bu faizi işlettiler ve oteli borçlandırdılar. Kime karşı işlettiler faizi? Kendilerine karşı. Bankanın iştirakler müdürüyle şirketin yönetim kurulu başkanı aynı kişi. Kendi kendine hem borçluyu hem de alacaklıyı temsil etti. Yargıtay 2015 yılında verdiği kararla sermaye artırımınını iptal etti. Bir bankanın amacı verdiği krediyi geri almaktır, operasyon çekip gayrimenkulü ele geçirmek değil.’’ şeklinde konuştu.

Konunun şu anda Meclis KİT (Kamu İktisadi Teşekkülleri) Komisyonunda olduğunu kaydeden Alper Arıcak, komisyona aşağıdaki raporu sunduklarını belirtti:

‘’Arıcak AŞ’nin yüzde 51 hissesini, Kalkınma Bankası teminat olarak uhdesinde toplamıştır. Çünkü ilk kredi tahsisi Turizm Bankası tarafından yapılmış, tahsis edilen limit kullandırılmadan; Turizm Bankası kapatılarak Kalkınma Bankası’na devredilmiştir. Kalkınma Bankası da kredi koşullarını değiştirerek (yüzde 51’i teminat alarak) devam ettirmiştir.

Fakat 2007 yılında yapmış olduğu sermaye artışı ile Arıcak Ailesinin hissesini yüzde 0,7’ye düşürmüş, teminat olarak elinde tuttuğu hissesini yüzde 99,3’e çıkarmak suretiyle şirketin (dolayısıyla şirketin tek mal varlığı olan otelin) yönetimine ve mülkiyetine sahip olmuştur.

fethiye_otel3

Arıcak Ailesi 2007 yılında yapılan bu sermaye artışına mahkeme kanalı ile itiraz etmiştir. 2017 yılında Yargıtay II. Hukuk Dairesi’nin 2017/3958 karar nosu ile, bu sermaye arttırımının ‘azınlık haklarını bertaraf edici ve iyi niyet kurallarına’ aykırı olduğu gerekçesi ile Kakınma Bankası’nın aleyhine sonuçlanarak bu sermaye oranı yüzde 49-51 olarak geri dönmüştür. (NOT: Kalkınma Bankası elinde olan yüzde 51 hisse teminat mukabilidir.) Ortak değildir. Eğer ortak olduğu düşünülerek bu rapor verildiyse, halen kurucu ortaklardan para talep edilmesi usulsüz ve abestir. Neden halen para talep edilmektedir. Alacaklı tarafın hem borçuyu hem alacaklıyı temsilse ısrarı anlaşılabilmiş değildir...

Kalkınma Bankası 2007 yılında yapmış olduğu usulsüz sermaye artışı ile 2017 yılına kadar (10 yıl) oteli tek başına yönetmiştir. Oteli kiraya vermiştir. Kira bedelini tahsil edememiş, söz konusu kiracıları tahliye hakları olmasına rağmen tahliye etmemiştir. Kiracılar otele zarar vermiş, hiçbir yatırım yapmamış olmasına rağmen oteli tamamen çıplak şekilde bırakmışlardır. Kazan dairesinden sıva altı elektrik tesisatına kadar sökülerek dört duvardan ibaret hale getirilmiştir. Bu durum, 2018/13 D.İŞ Fethiye 1. Sulh Hukuk Mahkemesince tespit edilmiş, Banka ve kiracı oteli 12 milyon lir zarara uğratmıştır. Bankanın kendi yaptırdığı 2018/9 D.İŞ Fethiye ı. Sulh kararında ise, binanın b haliyle otel olarak kullanılamayacağı mahkemece tespit edilmiştir. Banka bu raporu 3. kişilerle ve Arıcak ailesiyle paylaşmamıştır.

Oysa kurucu ortaklar söz konusu tesisi çalışır halde demirbaşlar ve ilave yatırımlarla teslim etmişlerdir. Bu durum, Fethiye 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin 2006/111 sayılı dosyasında ayrıntılı şekilde tespit edilmiş ve Arıcak ailesinin ilaveten 10.6 milyon lira (7.4 milyon dolar) yatırım yaptığı belirtilmiştir.’’

fethiye_otel2


Bu Makale 22.07.2020 - 13:50:33 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • H. Yavuz - 06.08.2020 - 08:01

    Bu gibi usulsüzlüklere fırsat verilmemeli... Yorumları okuduktan sonra ülkemizde okuduğunu anlamayan insanların hâlâ var olduğunu gördüğüme şaşırdım. Olaya tarafsız bakan biri olarak ailenin mağdur edildiğini anlamak için haberi okumam yeterli oldu. Umarım bu usulsüzlük hakkında gerekenler yapılır ve mağduriyet giderilir. Böyle bir lokasyona sahip bir yer tatil için ideal olacaktır.

  • süleyman küçüktürkücü - 22.07.2020 - 08:58

    oteli bu hale getirenler,çalış bölgesinin bitişine de imza atanlardır,sadece banka değil,aile üyeleride bu otelin vebaline ortaktır. çoğu turizmcinin emeği ve hakkı gasp edildi bu otelde. yinede fethiyenin 12 ay hizmet verebilecek ender konuma sahip otellerinden biri... inşallah gerçek turizmcilerden biri alırda,bölgeye istihdam ve huzur getirir.

  • Cenk yalman - 22.07.2020 - 03:49

    Staj yaptığım günler hey gidi hey neydi ne oldu

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.