Müberra Eresin

Brezilya ABAV Turizm Fuarı değerlendirmesi

Brezilya bizim için çok önemli bir pazar haline geldi.

Brezilya'da düzenlenen ABAV Turizm Fuarı'na İstanbul’dan 20 civarı otelci arkadaşımızla katıldık ve beklendiği gibi çok başarılı geçti. Sonuçların bizim rakamlarımıza yansıması kısa vadede %25-35’lerde olsa da Brezilya‘dan  gelecekte çok daha yüksek rakamlarda turist ağırlıyor olacağımızdan kuşku yok. Düşünün 190 milyonluk bir nüfustan bahsediyoruz ve şu anda dünyada ekonomik durumu en iyi ülkeler içinde yer alıyorlar tabii gelir seviyesinde belki dağılım bozuklukları var ama varlıklı kesim seyahat etmeyi ve özellikle uzak ülkeler görmeyi lüks olarak görmüyor.

Yaptığımız görüşmelerden çıkan o ki, aslında Brezilyalıların hala ilk tercihleri Avrupa’da seyahat etmek. Sonrasında ilk sıralarda Mısır, İsrail ve Yunanistan var hemen ardından da Türkiye geliyor. Ancak bu yıl içinde yaşananlar, Mısır’a olan talebi azaltmış ve aslında Türkiye adına da dezavantajlı bir durum ortaya çıkarmıştır. Türkiye’ye de uğrayan Mısır turları iptal edilmiş ancak sonrasında bu talepler ve sadece bir ülkeyi içine alan Mısır taleplerinin de çoğunluğu Türkiye’ye dönmüş gözüküyor. Brezilya’dan gelenlerin artık Yunanistan ve Türkiye yaptığı, aslında Türkiye konaklama sürelerini de uzattıkları da oradaki tur operatörleri ve Seyahat acenteleri tarafından sıkça dile getiriliyor.

Geçtiğimiz günlerde Brezilya Cumhurbaşkanı’nın Türkiye ziyareti bizim için oldukça iyi bir döneme denk geldi ve Brezilya’daki fuarda Türkiye’ye olan ilgi bence bu nedenle bir kat daha arttı. Bu arada ülkenin en çok satan dergilerden Veja son sayısında 6 sayfa ayırarak Türkiye için genel bir haber yapmış ve özellikle siyasilerden, ülke ekonomisinden vs. bahsetmiş, tabi bunun da halkın üzerinde olumlu etkileri olmuş gözüküyor. Zaten Brezilyalılar Türkleri çok seviyor ve Türkiye’ye gelen kesinlikle ikinci bir seyahati planlıyor gözüküyor. Şu anda özellikle İstanbul çok gündemde ve turların tamamı İstanbul’da kalıyor. İkinci sırada da Kapadokya geliyor. Türkiye’nin diğer bölgelerini de iyi biliyorlar ancak talepler şu an için hem gruplarda hem de FIT rezervasyonlarda İstanbul ve Nevşehir’de yoğunlaşmış durumda.

ABAV için Brezilya’dan katılımcı sayısı genel olarak geçtiğimiz yıla oranla biraz daha düşüktü. Bunun ana sebebi olarak da fuar katılım maliyetlerinin çok yukarı çıkmasıymış fakat buna rağmen gerçekten Türkiye standı çok yoğundu ve bizim TUROB olarak götürdüğümüz tüm kitaplarımız ve CD’lerimiz tükendi. Türkiye standımız geçtiğimiz yıldan daha büyük olarak ayrılmıştı ve hem kullanım hem de düzen geçen yıla oranla çok daha başarılıydı.
Sanıyorum bu yıl dönecek yorumlardan sonra Turizm Bakanlığımız önümüzdeki yıl için stand metrekarelerini daha da büyütecektir. Bu bilgileri Tanıtım Genel Müdürlüğümüz ile paylaştığımızda bu talebimizi olumlu karşılayacaklardır. Başlatılan reklam kampanyalarının devam ettirilmesi bizim daha fazla turist ağırlamamıza direkt etki sağlayacak.

Son olarak, TUROB olarak zaten hep dile getiriyoruz ama, THY uçuşlarının bir gün daha arttırılması planlanıyormuş ki görüştüğümüz tüm turizmciler bundan çok memnun oldular. THY’nin iyi hizmeti ve uçakların çok düzgün olması da Brezilyalıların Türkiye’yi seçmelerinde önemli bir rol oynuyor. Tabi Güney Amerika’da yeni hatlar açacak olmaları bizim için çok iyi haberler. TUROB olarak ABAV için yapılan çalışmada bize destek veren başta kendi üye otellerimize, Türk Hava Yollarına ve Turizm Bakanlığımıza ayrıca teşekkür etmemek mümkün değil. Bu arada Turob sonuç raporumuz bu hafta arası çıkacak, orada daha detaylı ve rakamsal bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.


Bu Makale 24.10.2011 - 15:46:21 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
  • Şenol Fehmi Kurnaz 04.11.2012 - 06:49

    Geç kalınmış bir destination, lakin tebrikler. İlk adımı atmak zordur, Türk Hava Yollarına ve Turizm Bakanlığımıza büyük görevler düşüyor biraz çaba ile 200Milyonluk Brezilyaya Turkiyeyi tanıtmakda biraz K.ve T.Müşavirliği yorulmaşı gerekiyor, başarıların devamını diliyorum. Şenol Fehmi Kurnaz www.hotelsiturkey.net

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.