Serhad Uslan

Aracı seyahat acenteleri servis bedeli almalıdır

Biliyorsunuz ki uzun zamandır havayolları komisyon vermekten vazgeçmiş ve bilet satış acentelerine “servis bedeli” alma hakkı tanınmıştır. Komisyon alsa bile “servis bedeli” alma hakkı vardır.

Bu yöntem tur operatörlerinin paket turlarının satışına aracılık eden seyahat acentelerine de tanınmalı ve uygulanmalıdır.

Şöyle düşünelim; Bir aracı seyahat acentesi tur operatörünün paketlerinden birini satıyor. Ofisinde bunun için eleman çalıştırıyor, sigorta, aidat, haberleşme gideri ,kira, vergi, internet giderleri vs gibi daha saymadığımız birçok gideri karşılıyor. Ve sattığı paket bir süre sonra müşteri tarafından iptal ediliyor ve yatırdığı ücret iade ediliyor.Aracı seyahat acentesi alacağı komisyonu da iade etmek durumunda veya komisyon alamama durumunda kalıyor. Peki acentesinin devamı için gerekli kazancı nerden sağlıyor? Kısacası cepten.

Dolayısıyla tur operatörü acentelerin de “servis bedeli” konusuna sıcak bakacağını düşünerek konunun TÜRSAB bünyesinde kurulacak bir komisyon vasıtası ile veya lokomotif tur operatörlerinin birinin önderliğinde ele alınıp ivedi bir süre içerisinde uygulanmasında, aracı seyahat acentelerini rahatlama açısından da önemli olduğunu düşünüyorum.
Bu Makale 02.12.2010 - 14:20:32 tarihinde eklendi.


Kullanıcı Yorumları
 • acentacı 09.12.2010 - 05:31

  ben konuyu çok güzel anladım gözlerimde banta yok acentaların bütün sorunları bitti şimdi buna mı kaldı diyorum ben bu mesleğim 35 yılımı verdim

 • Turizmci.. 09.12.2010 - 01:09

  Acenteci rumuzuyla yazan arkadaş konuyu anlamamış anlaşılan.Başkalarına gerçekleri görmesini salık veren bu arkadaşa gözlerindeki bandı sökmesini öneriyorum. O da görmüyor çünkü...

 • acentacı 08.12.2010 - 04:09

  peki vazgeçin müşteriden zaten o zaman kadar yapılan masraf kesilmiyormu açıklarmısıız şimdi bütün sorunları bittide bu sorunmu kaldı acentlarda biraz gerçekleri görün saygılarımla

 • Yetkili İstanbul acentesi. 02.12.2010 - 02:49

  İşte budur...Serhat bey bu konuyu gündeme getirdiğiniz için size gerçekten çok teşekkür ederim. Bende istanbulda büyük bir acentenin yetkili acenteliğini yapıyorum. O kadar zamana ayırıyorsunuz, telefon masrafı yapıyorsunuz ya müşteri sonrasında gitmekten vazgeçiyor ya da şirket turu iptal ediyor. Dolayısıyla acente benden komisyonu geri alıyor yada vermiyor. Bayramda böyle satış o kadar çok olduki. Bize yazık değilmi. Bizde adam çalıştırıyoruz, kira ödüyoruz o kadar çok masrafımız varki.Hiç değilse sizin bulduğunuz çözüm sayesinde en azında bu giderlerimizi almış oluruz.İnşallah Türsab bu konuda bir karar alır yoksa bu düzende acentecilik yapılmaz.

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.