Yurt dışı çıkış harcından 6 aylık gelir hedefi belli oldu 

Yurt dışı çıkış harcından 6 aylık gelir hedefi belli oldu 
Hazine ve Maliye Bakanlığının yurt dışı çıkış harcını 1500 liraya çıkarma planının gerekçesi belli oldu.

Yurt dışı çıkış harcına fahiş zam yapmaya hazırlanan Hazine ve Maliye Bakanlığının, bu şekilde sadece 2024’ün 6 ayında 12,5 milyar lira gelir elde etmeyi hedeflediği belirtiliyor. 

Sözcü gazetesinden Serkan Üstün’ün haberine göre,  yurt dışı çıkış harcına zam hazırlığını doğrulayan Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynakları, ancak zam miktarının henüz netleşmediğini söyledi.

Habere göre, yurt dışı çıkış harcı uygulamasının arkasında ise Türk vatandaşlarının her yıl daha fazla yurt dışı seyahati yapması, yurtdışındaki harcamalarının artması ve bunu finansmana dönüştürme isteği bulunuyor.

Sunumun etki analizi bölümünde 2023 yılında 8 milyon 743 bin 760 kişinin yurt dışına harç ödeyerek çıkış yapmış olduğu hatırlatılarak "2024 yılında da aynı sayıda kişinin yurt dışına harç ödeyerek çıkış yapacağı varsayımı ile 6 aylık gelir etkisinin 12,5 milyar TL olacağı hesaplanmaktadır" denildi.

Türklerin yurt dışı seyahat sayısı her yıl artıyor

Yurt dışına çıkışla ilgili istatistikler incelendiğinde de her yıl daha fazla Türk’ün seyahat tercihlerinde yurt dışına yöneldiği görüldü.

Son dönemde Türkiye'de turizm bölgelerindeki otel ve restoran gibi hizmetlerin pahalılığından yakınan vatandaşlar, bazı yurt dışı seyahatlerin yurt içinden daha ekonomik hale geldiğini düşünüyordu

TÜİK verilerine göre, 2022'de yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı 7 milyon 266 bin 773 kişi olmuştu. Bunların kişi başı ortalama harcaması 589 dolar olarak gerçekleşti.

2023’te ise yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı bir önceki yıla göre yüzde 52,3 artarak 11 milyon 67 bin 359 kişi oldu. Bunların kişi başı ortalama harcaması 639 dolar olarak gerçekleşti.

2024’ün ilk çeyreğinde ise yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 18,4 artarak 2,4 milyon kişi oldu. Bunların kişi başı ortalama harcaması 727 dolar olarak gerçekleşti.

Turizm harcamaları da artıyor

 Vatandaşların yurt dışına yaptığı seyahatlerde oluşturduğu giderler ise pandemiden bu yana oldukça hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. 2023 yılında yapılan seyahat harcamaları pandemi dönemini sollarken, hükümet ise çözümü ek vergi geliri ile seyahat gelirlerinin cari açığa olan katkısını finanse etmekte arıyor.

TÜİK verilerine göre, yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden vatandaşların harcamalarından oluşan turizm gideri, 2023’te önceki yıla göre yüzde 65,3 artarak 7 milyar dolar oldu. Bu harcamaların 6 milyar dolarını kişisel, 1,1 milyar dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

2024’e gelindiğinde ise turizm gideri kalemi artmaya devam etti.  Bu rakam önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36 artarak 1,9 milyar dolar oldu. Bunun 1,6 milyar dolarını kişisel, 304 milyon dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.


Bu Haber 22.06.2024 - 09:23:55 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.