Yunanistan otellerde hangi sağlık protokollerini uyguluyor?

Yunanistan otellerde hangi sağlık protokollerini uyguluyor?
Yunanistan, konaklama tesislerinde uygulanan Covid-19 sağlık ve hijyen protokollerini güncelledi.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Yunanistan, ülkedeki otellerde koronavirüsün yayınlasını sınırlandırmak için uygulanacak güncellenmiş sağlık ve hijyen protokollerini Resmi Gazete'de yayımladı.

Turizmi mayıs ortasında resmen açacağını açıklayan Yunanistan, tüm otellerin uymakla zorunlu olduğu sağlık ve hijyen protokolleri belirledi.

Maliye Bakanı Thodoros Skylakakis, Sağlık Bakanı Vassilis Kikilias ve Turizm Bakanı Harry Theoharis tarafından imzalanan protokol, irili ufaklı, tüm segment ve standarttaki oteller için geçerli olacak.

Otellerin Covid eylem planı olacak

Protokole göre, irili-ufaklı her tesis, Covid-19 vakalarını yönetebilmek için bir operasyon planı hazırlamakla yükümlü olacak. 50 oda ve üzeri oteller ise, işletmenin her bir bölümü için eylem planı ve bireysel protokoller geliştirecek. Otel personeli, söz konusu eylem planı çerçevesinde eğitimden geçirilecek. 50 ve üzeri odası bulunan tesislerin şüpheli Covid-19 vakalarını test etmek için bir nöbetçi doktor bulunduracak.

Herkesin kaydı tutulacak

Halk sağlığı için otel personelinin ve otelde konaklayan misafirlerin kayıtları (isim, milliyet, varış ve ayrılış tarihi, iletişim bilgileri vb) tutulacak. Bu şekilde, vaka çıkması durumunda misafirlerle iletişime geçilebilecek.

Genel alanlardaki zorunluluklar

Otellerdeki mutfaklar, restoranlar, oyun alanları, spalar, yüzme havuzları gibi, genel kullanım alanlarında özel sağlık ve güvenlik protokolleri uygulanacak. Bunlar zorunlu maske kullanımı, fiziki mesafenin korunması, tokalaşmadan ve temastan kaçınma ve uyarı tabelaları bulundurma gibi önlemleri kapsıyor.

Uymayana para ve faaliyetten men cezası

Sağlık protokollerini ihlal ettiği tespit edilen otellere 500 euro ile 5 bin euro arasında para cezası verilecek ve söz konusu otel 15-90 gün arasında faaliyetten men edilecek.

Tüm otellerdeki çalışanlara, haftada bir defa hızlı Covid-19 testi yapılacak. İsteyen oteller, otelden ayrılanlara test imkanı da sunabilecek.

Büfelerle ilgili yeni kurallar

En büyük değişiklik ise büfelerle ilgili olacak. Misafirler bu yıl Yunanistan'da konakladıkları otellerin büfelerinden yemeklerini kendileri alabilecek. Protokole göre yemek büfelerinde; 1 dezenfektan bulunacak, 2 otel personeli misafirlerin ellerini dezenfekte ettiğinden emin olacak, 3 otel personeli, misafirlerin fiziki mesafeyi koruduğundan emin olacak, 4 tüm büfelerde siperlik bulunacak, misafirlere servis için eldiven sağlanacak.

Karantina odaları

Otellerde koronaya yakalanmış personelin veya misafirin (Hastane tedavisi gerektirmeyen) izole edilebileceği karantina odaları bulundurulacak ve bu odaların üstünde ''Önce Sağlık'' sertifikası yer alacak.Otelin sağlık ve hijyen protokollerine uyduğunu gösteren sertifika, resepsiyonda sergilenecek.

Oteller, sertifikalarını Turizm Bakanlığı ve Yunan Oteller Odası aracılığıyla online olarak da alabilecekler.Bu Haber 24.04.2021 - 18:07:39 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.