Yabancı işçi düzenlemesi turizm yasa taslağından çıkarıldı

Yabancı işçi düzenlemesi turizm yasa taslağından çıkarıldı
''Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''nde sınırsız yabancı işçi çalıştırılmasına imkan tanıyan

düzenleme tekliften çıkarıldı.


''Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''nden bir madde daha çıkarıldı. Daha önce otellere transfer hakkı tanıyan düzenleme, seyahat centelerinin yoğun tepkisi sonrası tekliften çıkarılmıştı.

Sınır kaldırılacak, konu Çalışma Bakanlığı’nın inisiyatifine terk edilecekti

Tekliften çıkarılan bir başka düzenleme ise yabancı işçi çalıştırılması konsunda oldu. Yürütlükte olan yasada yüzde 10 olan yabancı işçi çalıştırma hakkı, yeni yasa taslağında kaldırılmış ve konu tamamen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın inisiyatifine bırakılmıştı. Düzenleme bu haliyle yasalaşsaydı, otellere hiç yabancı işçi çalıştırma izni verilmeyeceği gibi, sınırsız sayıda yabancı işçi çalıştırma izni de verilebilirdi.

Üç parti de önerge verdi

Maddenin tekliften çekilmesi yönünde AKP, CHP ve İYİ Parti'nin verdiği önergelerin kabul edildiği öğrenildi. 10 milyonu aşkın işsizin olduğu bir dönemde yabancı işçilere avantaj sağlayan bu madde, kamuoyunun tepkisini çekmişti. Mevcut kanunlara göre turizm tesislerinde toplam personelin yüzde 10'undan fazla yabancı işçi çalıştırılamıyor. Bu oran yüzde 20'ye kadar çıkarılabiliyor.Bu Haber 07.04.2021 - 20:27:50 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.