Turizm sektöründe sonbahar umudu

Turizm sektöründe sonbahar umudu
Turizmciler, sonbahar döneminde sektörde ciddi bir hareketlilik yaşanmasını bekliyor.


Turizm sektörünün temsilcileri, sonbahar döneminde de sektörde ciddi bir hareketlilik bekliyor. Milliyet’te Duygu Erdoğan'ın haberine göre rezervasyonlar genellikle son dakika olarak gitse de, ekim ayına dahi rezervasyon alındığı ifade ediliyor.

Kamil Özil: 500 bin satış yaptık, 350 binini getirdik

Meeting Point Turkey CCO’su Kamil Özil, turizmde halen son dakika rezervasyonlarının süreci belirlediğini belirtirken, sonbaharda da 2020’ye göre daha iyi bir dönem beklediklerini söyledi. Şimdiye kadar Türkiye için 500 bin kişilik yolcu satışı yaptıklarını anlatan Özil, “Bunun yaklaşık 350 binini getirdik. Ağırlıklı olarak Almanya ama Avrupa’dan çeşitli ülkeler de var. Sonbaharda da hareketliliğin süreceğini söyleyebiliriz. Ancak yapılan rezervasyonlar genellikle en geç 4 haftaya kadar oluyor. İnsanlar önlerini görmek istiyor. Bu nedenle yine son dakika talepleri şekillendirici olacaktır” diye konuştu.

Vural Karasu: Ekim sonuna kadar satışlarımız var

Anex Tour Genel Müdürü Vural Karasu, şu an için Rusya pazarında her şeyin yolunda gittiğini anlatırken, sonbahar aylarında da hareketin devam edeceğini düşündüklerini dile getirdi. Karasu, “Ekim ayı sonuna kadar satışlarımız da var. Ancak çoğunlukla rezervasyonlar son dakika yapıldığı için biz de değerlendirmelerimizi ona göre yapabiliyoruz. Geçen yıla göre iyileşme çok daha iyi. Aşının turizm sektöründe çok iyi durumda olması, ülke genelinde giderek artması ve hızlanması yurt dışında çok olumlu tepkiler alıyor. Biz de herkese, her ortamda anlatıyoruz” dedi.

Ülkay Atmaca: İngiltere’den umutluyuz

Yerli ve yabancı turistler açısından yapılan rezervasyonlarla gelecek ayları değerlendiren Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, İngiltere’nin Türkiye’ye olan seyahatleri açmadığını ancak 8 Eylül’de ülkede yapılacak yeni değerlendirme için umutlu olduklarını söyledi. Atmaca, “Bunun dışında yabancı turist açısından kasım sonuna kadar belli bir doluluk seviyesinde kalacağımızı öngörüyoruz. Açık olan tesisler talep görmeye devam ediyor. Rusya, ağırlıklı grup olarak dikkat çekerken, pek çok çeşitli ülkeden misafir ağırlıyoruz. Yerli turist ise okulların açılacağı öngörüsüyle biraz azalıyor. Ancak yerini çocuksuz aileler, arkadaş grupları gibi henüz tatile çıkmamış, daha sakin bir tatil arayışında olan kesimler dolduracak. Bu yıl oldukça iyi dönüşler alıyoruz. Görünen o ki, Türkiye’de turizm çeşitliliğinin verdiği güçle kış ayları da iyi geçecek” dedi.

Mehmet İşler: Kasım sonuna kadar açık olan tesislerde doluluk iyi

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, devam eden turist talebinin ‘aşı’ kaynaklı olduğunu vurgularken, bu güven ortamının özellikle 2022 yılını destekleyeceğini ifade etti. İşler, “Kasım sonuna kadar açık olan tesislerde dolulukların iyi gideceğini düşünüyoruz. Ancak asıl hedefimiz 2022. Turizmciler olarak kayıpların telafi edilmesine yönelik umudumuzu ise hiç düşmeyen aşılama hızı ve bu konudaki farkındalık destekliyor. Bu dönemde başımıza gelen en iyi şey aşılamadır. Dış pazarda da oluşturduğumuz bu güvenli ortamın daha iyi görüldüğünü fark ediyoruz” diye konuştu.Bu Haber 19.08.2021 - 09:43:35 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Hakkı demir 19.08.2021 - 07:19

    Polyannacılık kokan mesajlar. Birçok tesis 15 ekime kadar kapanır.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.