TUI yüzde 30 tasarrufa gidiyor, binlerce çalışanın işi tehlikede

TUI yüzde 30 tasarrufa gidiyor, binlerce çalışanın işi tehlikede
Avrupa'nın en büyük seyahat grubu TUI, 2020 mali yılının ilk çeyreğinde büyük kayıp yaşadı.

TurizmGüncel - Dış Haberler

TUI Tavel, koronavirüs ve başka bazı nedenlerle 2020 mali yılının ilk çeyreğinde 740 milyon euro kayıp yaşadı. TUI, yaşanan kaybın Covid-19 nedeniyle getirilen seyahat yasaklarından ve ve Boeing 737-Max'ların hala yerde olmasından kaynaklandığını açıkladı.

8 bin kişinin işi tehlikede

TUI'nin bu nedenle şirketteki maliyetleri yüzde oranında düşürmeyi hedefleyen 'tasarruf tedbirleri' uygulayacağı belirtildi. The Guardian'da yer alan haberde, şirket bünyesinde çalışan 8 bin kişinin işinin tehlikede olduğu belirtildi.

Turizm endüstrisinin son yıllarda çok sayıda makro-ekonomik şoku atlattığına dikkat çeken TUI, ''Covid-19 kuşkusuz turizm endüstrisinin ve TUI'nin karşılaştığı en büyük kriz'' değerlendirmesinde bulundu.

Dünya çapında daha hızlı ve daha verimli olabilmek için dünya çapındaki iş modelini gözden geçirdiğini açıklayan şirket, şu anda en önemli şeyin şirket yapısının yeni koşullara uyarlanması olduğuna dikkat çekti.

Yaz programının sadece yüzde 35’ini satabildi

Yaz satışlarının yüzde 36 düştüğünü ve yaz programının sadece yüzde 35'inin satıldığını açıklayan TUI, geçtiğimiz yılın bu döneminde toplam yaz programının yüzde 59'unun satıldığını hatırlattı.

TUI Grubu'nun bünyesinde, yaz sezonun 70 bin, kış sezonunda ise 60 bin civarında personel görev yapıyor. Daha önce British Airways 12 bin, Virgin Atlantic ve Ryanair ise 3'er bin çalışanı işte çıkaracağını duyurmuştu.Bu Haber 13.05.2020 - 13:02:54 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.