‘Yüzde 1 konaklama sektöründe büyük tepki görüyor’

‘Yüzde 1 konaklama sektöründe büyük tepki görüyor’

TTYD Başkanı Oya Narin, Turizm Geliştirme Fonu için otellerden alınması planlanan cironun yüzde 1’i oranının otellerden büyük tepki gördüğünü söyledi.


Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, gıda fiyatlarındaki beklenmedik artışın özellikle yaz sezonunda kendini hissettireceğini belirterek, “Bizim için gıdadaki önemli kalemler et ve süt ürünleri ile alkollü içkiler. bunların tüketimi ve fiyatları çok yüksek. Birtakım indirimler talep ediyoruz” dedi.

''Gıda fiyatlarının nereye gideceğini kestiremiyoruz''

2019'un turizm sektörü açısından iyi bir yıl olacağını söyleyen Oya Narin, maliyetler açısından sıkıntı olduğunu ve gıda fiyatlarının nereye gideceğini kestiremediklerini kaydetti. Otellerin temel giderlerinde personelin yüzde 40 paya sahip olduğunu; enerji, su, altyapı hizmetleri ve yiyecek içeceğin de önemli bir yer tuttuğuna işaret eden Narin, ''İndirim talebinden ziyade ihracatçı kapsamına alındığımızdan dolayı ihracatçıların yararlandığı avantajlarından yararlanmak istiyoruz. Dahilde işleme rejimi ve benzeri bir model öneriyoruz. Biz de eğer döviz kazandırıyorsak bizim de ithalat hakkımız olmalı. İhracatçılar nasıl ki kumaşını kendisi getiriyor ve sonra ihraç edebiliyorsa biz de böyle bir modelden faydalanmalıyız. Bir yıldır yazılı bir talebimiz var, tabi mevzuat açısından kolay bir şey değil.'' ifadelerini kullandı.

''Sürekli yeni yatırım arz enflasyonuna neden oluyor''

Cumhuriyet gazetesinden Şehriban Kıraç'a konuşan Oya Narin, otel yatırımlarının bir süre yavaşlaması gerektiğini ifade etti. Narin, ''Şu anda Türkiye’nin 1 milyon 300 bin yatak kapasitesi var, 400 bin yatak da yatırım sürecinde. Bazı noktalarda ve bölgelerde yatırımlar dondurulmalı. Çünkü sürekli yatırım yapmak arz enflasyonuna neden oluyor. Sektörümüzde bir sınırlama düzenleyici kuruluş yok.'' değerlendirmesinde bulundu.

''Otel yatırımları konusunda kargaşa var''

Otel yatırımları konusunda bir kargaşa olduğunu söyleyen Oya Narin, en çok tercih edilen yerlerin İstanbul ve Antalya olmasından dolayı herkesin buralara otel yapmak istediğini kaydetti. Narin, ''Ama bir ihtiyaç var mı? Bu çok tartışılacak bir konu İstanbul bugün belli bir doyum noktasına geldi. İstanbul'da hala oda fiyatlarında 2014 fiyatlarının çok uzağındayız. O nedenle bir süre yavaşlamada son derece fayda var gibi görünüyor.'' dedi.

''Yüzde 1, konaklama sektöründe büyük tepki görüyor''

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı Turizm Geliştirme Fonu ile ilgili de değerlendirme yapan Narin, şu noktaların altını çizdi:

''Turizm geliştirme fonu son derece önemli bir konu, olması gereken doğru yönetilmesi gereken ve herkesin kabul edebileceği bir formatta oluşturulması çok önemli. Şu anda bizim bildiğimiz fonun yüzde 70’inin tanıtım yüzde 30’nun ise altyapı ve ihtiyaçlara harcanacak. Konaklama sektöründe yüzde 1’lik talep edilen bir rakam var. Bu konaklama sektörüne büyük bir yük getiriyor. Bu kârın yüzde 4-5’i demek. Krizden dolayı sıkıntıya girmiş üstüne finansman yükü olan bir sektörde birdenbire böyle bir yükün gelmesi tepkiyle karşılanıyor. Bu oranın en azından yarı yarıya indirilmesi gerekiyor, ki biz bu parayı zaten reklamlarla, tanıtımlarla, uluslararası fuarlarla, tur operatörlerine desteklerle harcıyoruz. Yüzde 1’inin verdiğimiz zaman bir de yüzde 2-3 kendimize harcarsak bu bizi çok yoracaktır. Ayrıca yönetimine mutlaka sektörün sivil toplum örgütlerinin dahil edilmesi gerekiyor.Bu Haber 20.05.2019 - 11:09:54 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.