TL'deki değer kaybı İngiliz turisti sevindirdi

TL'deki değer kaybı İngiliz turisti sevindirdi
Türk Lirası'nın önde gelen para birimleri karşısında yaşadığı değer kaybı, Türkiye'ye gelen turistlerin daha az dövizle daha fazla şey satın alabilmesini de beraberinde getiriyor.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Tür Lirası'nda yaşanan büyük değer kaybı, İngiliz turistlerin daha az pound bozdurarak daha fazla şey satın alabilmesini de berberinde getirdi.

Değer kaybında TL başı çekti

Post Office'in açıkladığı 'Tatil Maliyet Endeksi' raporuna göre İngiliz poundu, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre seyahat koridoru kurulan 20 ülkenin para birimi karşısında değer kazandı. İngiliz poundu bu para birimleri karşısında ortalama yüzde 22 değer kazanırken, pound karşısında değer kaybeden para birimleri içinde TL başı çekti.

Buna göre, 500 poudluk TL alan bir İngiliz vatandaşı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla 97 pound karlı çıkıyor. TL'nin pound kaşısındaki değer kaybı yüzde 24 olarak açıklandı.

Aynı İngiliz vatandaşı 500 poundluk euro aldığında ise 14 pound karlı çıkıyor. 500 pound karşılığında Jamaika doları satın alan bir İngiliz vatandaşı ise, geçtiğimiz yılı aynı önemine göre yüzde 18 (76 pound) karlı çıkıyor. Aynı miktar para Antigua, St Lucia veya Tobago'da bozdurulduğunda ise, geçtiğimiz yıl kıyasla 41 pound avantaj sağlanıyor.Bu Haber 10.08.2020 - 14:11:20 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.