Suudi Arabistan'daki Türkiye boykotunun fotoğrafı

Suudi Arabistan'daki Türkiye boykotunun fotoğrafı
Suudi Arabistan'daki Türkiye boykotu giderek yayılıyor. Ülkedeki bir markette Türk ürünlerinin üzerine 'Türk mallarına dokunmayın' yazıları asıldı.

Suudi Arabistan'da Türk mallarına dönük gayriresmi boykot devam ediyor. Hükümetin 'Türk mallarını satmamaları' için mağaza ve marketlere yaptığı baskının karşılık bulduğu ifade ediliyor.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre, Suudi Arabistan'da faaliyet gösteren bir markette çekilen fotoğrafla boykot uygulaması da görüntülenmiş oldu. Türk markası Korkmaz Çelik'in ürünlerini raflardan kaldırarak bir alana toplayan market, müşterilerin satın alma yapmasına engel koydu. Market bu alanı alışverişe kapatarak "Türk mallarına dokunmayın" yazılı kağıtlar yapıştırdı.

Suudi Arabistan’ın Türk ürünlerinin ithalatını fiilen yasaklama adımları attığı dönemde Ticaret Bakanlığı’ndan dikkat çekici bir karar geldi.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Ticaret Bakanlığı imzalı ‘İthalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin tebliğ’de, “Yerli üretici Petkim Petrokimya Holding A.Ş. tarafından yapılan başvuruya istinaden Suudi Arabistan Krallığı menşeli 3901.10.90.00.11 gümrük tarife istatistik pozisyonunda yer alan ‘alçak yoğunluk polietilen’e yönelik bir damping soruşturması” açıldığı belirtildi.

Türkiye 2020’nin ocak-ağustos döneminde Suudi Arabistan’a 2,8 milyar dolarlık ihracat yaptı. Türkiye’nin bu ülkeden ithalatı ise 1,1 milyar dolar oldu.

Suudi Arabistan Türk malı boykotuBu Haber 17.10.2020 - 19:12:58 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.