Sururi Çorabatır: Umarım yeni bir vergi artışı sürpriziyle karşılaşmayız

Sururi Çorabatır: Umarım yeni bir vergi artışı sürpriziyle karşılaşmayız

CHP Antalya Milletvekili Çorabatır, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada, turizm sektörünün çok büyük bir vergi yüküne maruz kaldığını belirterek “Umarım sektöre yük olacak yeni bir vergi artışı sürpriziyle karşılaşmayız” dedi.


Turizm Güncel

Kültür ve Turizm Bakanlığı
nın bütçe görüşmelerinin yapıldığı Türkiye Büyük Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Sururi Çorabatır hem Bakanlığın bütçesine hem de sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının genel bütçeden aldığı payın yeterli olmadığını belirten Çorabatır, “Kültür ve Turizm Bakanlığının genel bütçe içinden aldığı payın, Bakanlığın işlevi hem ekonomik hem kültürel hayatımızda yerine getirmesi beklenen icraatlarına göre yeterli olmadığını söylemek istiyorum. Hakikaten Kültür ve Turizm Bakanlığının dünyayla rekabet şartları da düşünüldüğünde bütçesinin çok daha fazla olmasını beklerdik. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krizden dolayı kaynak probleminden diğer bakanlık bütçeleri için de aynı sorunun teşkil ettiğini görüyorum ama burada Kültür ve Turizm Bakanlığının önemli bir farkı var. Ülkemize direkt döviz girdisi açısından baktığımızda, bu seneki beklenti 55 milyar dolar civarında ve ithalatı olma yan bir sektör, cari açığa da çok büyük katkısı var. Bu bütçe, kültür ve tabiat varlıklarını bile ayağa kaldırmaya yetmez. Bakanlığın faaliyet ve hedefleri açısından 11. ve 12. Kalkınma Planlarını karşılaştırarak yol almamızın daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Her iki planda da yer verilen ziyaretçi sayısı, kişi başına düşen harcama rakamının, geceleme sayısının artırılması, kaynak pazarlarının çeşitlendirilmesi, yatak sayısının artırılması gibi hedeflere yer verildiğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Yeni bir anlayış gelmesi bekleniyor”

11. Kalkınma Planında yer alan hedefler nedeniyle turizm sektöründe yeni bir anlayış gelmesi beklendiğini belirten Çorabatır, “11. Kalkınma Planında, Turizm Geliştirme Ajansının kurulması, destinasyon varış yeri bazlı pazarlamaya başlanması sonrasında Bakanlığımızın bu dönemde yasal düzenlemelerle her alanda turizme ilişkin olan ve yetkilerini üzerine alması, Basit Konaklama Belgesi ile bütün konaklama sektörünün turizm belgesi alma zorunluluğu Bakanlığın çatısı altında birleştirilmesi, kıyıların kullanımında Bakanlığın yetkisi artırılarak bütüncül bir yaklaşımla Anayasa hükümleri doğrultusunda ve sektörün talepleri çerçevesinde yeni bir anlayış gelmesi bekleniyor. Bunu da zaman gösterecek” şeklinde konuştu.

“Turizm bölgelerinde plansız gelişmeyi engellemek için çözüm var mı?”

Çorabatır ayrıca turizm alanlarının alt yapısının tespitiyle ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a şu soruyu yöneltti: “Hangi turizm alanlarının ya da bölgelerinin taşıma kapasitelerinin -özellikle hem sosyal hem fiziksel açıdan - tespit edilip edilmediği konusu da çok önemli. Turizmin hızla gelişeceği öngörülen, planlama yetkisinin belediyelerde olmadığı Didim, Çeşme, Datça-Bozburun gibi Marmaris’i de içine alan turizm bölgelerindeki plansız gelişmeyi engellemek için çözüm hazırlığı planınız var mıdır?”

 “Umarım sektöre yük olacak vergi artışı sürpriziyle karşılaşmayız”

Konaklama vergisinin sektöre büyük bir yük getirdiğini ifade eden Çorabatır, “Özellikle konaklama vergisi ve turizm payının üst üste gelmesi sektöre özel bir yük getirmiştir. Zarar eden işletmeler gelir vergisini bile ödeyemezken bu payı ödemek zorunda kalıyorlar. Önümüzdeki günlerde umarım sektöre yük olacak bir vergi artışı sürpriziyle karşılaşmayız. Bu konuda hesaplama yönteminde bir iyileşme bekleniyor. “ açıklamasında bulundu.

“Renovasyon kredileri verilmiyor”

Çorabatır’ın “Merkez Bankası kaynaklı iki yıl geri ödemesiz, düşük faizli renovasyon kredileri veriliyordu. Malum ekonomik durumdan dolayı şubat ayından bu yana, onaylananlar da verilmiyor”” sözlerine Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy “Veriliyor” cevabını verdi. Çorabatır ise “Hepsi verilmiyor. Yatırım ve renovasyon için olanlarda bir durma söz konusu. Merkez Bankası Başkanı bununla ilgileneceğini söylemişti. Sizden bu konuda destek bekliyorum” dedi.

“Konaklama vergisinden yerel yönetimlere pay verilmeli”

Konaklama vergisinden yerel yönetimlere pay verilmesi gerektiğini ifade eden Çorabatır, “Kanalizasyonu dahi olmayan sezonda nüfusunun 10 katına yakın misafir ağırlayan, kullanma suyu olarak deniz suyu kullanan beldeler için sadece güzel tanıtım videoları çekmek yeterli olmayacaktır. Bu yüzden belediye kaynaklarının güçlendirilmesi, bu kapsamda da Avrupa örneğinde olduğu gibi Hazinenin tahsil ettiği konaklama vergisinin bir bölümünün yerel yönetimlere aktarılması uygun olacaktır.” dedi.

“Turizm meslek yasası oluşturulması gerekli”

Turizm meslek yasası oluşturulması gerektiğine değinen Çorabatır, “Turizm, siyasetüstü tutulması gereken, ülkemiz için çok önemli bir sektördür ve tüm rakip ülkelerde de öncelikli sektördür. 120 milyar dolarlık yatırımı, 55 milyar dolarlık geliri, 1,5 milyondan fazla emekçiye sahip çıkan bu sektörün ne yazık ki bir meslek yasası yok. Biz meslek yasası için katkı vermeye hazırız. TÜRSAB turizm sektöründe meslek örgütü niteliğini kanunla kurulan bir kuruluştur. Bu mesleğin icrası hem rehberlik hem konaklama hizmetleri hem de sektörü besleyen diğer alanları doğrudan ilgilendirmektedir. Sektörün değişen dinamikleri ve bu yasada değişiklik yapılması günümüz koşullarında zorunlu hale gelmiştir. Uzun zamandır çalışma yapılan 1618 sayılı kanunda yapılacak değişiklikler sektörün tamamını ilgilendiren mahiyettedir.  Tüm sektör paydaşlarının fikrinin alındığı ve herkesin mutabık kalacağı bir metin ortaya çıkması ve sonrasında da STK’larla birleştirilerek bir çatı örgütte hepsini buluşturması çok önem arz ediyor.” şeklinde konuştu.

“Sağlık turizmi kontrolsüz büyüyor”

Sağlık turizminde yaşanan kontrolsüz büyümeye dikkat çeken Çorabatır, “Sağlık turizmine olan talep kontrolsüz büyümeye yol açıyor. Sağlıkta bu konuda risk alıyoruz. Hem sağlık hem de turizm açısından bunu yönetebilecek durumdayız. Ama bunu kontrollü hale getirebilmek için Sağlık Bakanlığı ile istişare etmek lazım. Türkiye için çok önemli bir gelir kaynağı olacak ama bunda merdiven altı riski var.” açıklamasında bulundu.

“Antalya’da trafik sorunu bir türlü çözüme kavuşamadı”

Çorabatır, Antalya’daki trafik sorunu hakkında ise “Bir türlü çözüme kavuşmayan diğer konu ise Antalya D400 kara yolu. Antalya’daki havalimanıyla ilgili yapılan ihale kentin misafir kapasitesini gelecek dönemlerde ağırlayacak nitelikle olmakla birlikte, özellikle Alanya-Gazipaşa istikametine, Manavgat-Serik istikametine gidildiğinde bu kesinlikle kaldıramayacaktır. Bunun ihalesi 2 kere yapıldı, 2 kere iptal edildi. Turizm bölgelerine raylı sistemin yapılması önem arz etmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Sektörün üzerinde ayrıca ecrimisil yükü var”

Turizm sektörüne uygulanan cezalarda küçük işletmelerin zorlandığına ve ecrimisil uygulamalarına değinen Çorabatır, “2634 sayılı yasanın 33. maddesinde düzenlenen para cezaları oldukça yüksektir. Cezalar takdir hakkı bulunmadığından dolayı yüksek oranda uygulanmaktadır. Bundan dolayı cezalar küçük işletmelere fazla gelmektedir. Sektörün üzerinden ayrıca ecrimisil yükü var. Ecrimisil uygulamaları değişik ölçüm teknikleri, değişik iskelelere göre ölçüm ve meblağ teknikleri ve bunun yanında bölgesel, ilçesel farklılıkları göstermektedir. TEFE, TÜFE oranında artması gereken miktarlar bazen bölgeye gelen müfettişler tarafından belirlenmektedir. Bu da sektöre çok büyük yük getirmektedir.” dedi.Bu Haber 16.11.2023 - 11:07:44 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Oteller kapaniyor

    Ahmet alma 17.11.2023 - 05:57

    Turkiye de esas sorun , 3 yildiz oteller birer birer kapaniyor. Ya Residans oluyor yada bitik durumda. Turistik kasaba esnafini ve orta olcekli acentalari esas 2-3 yildizlar besliyor. Musterisi kasaba ya inip para harciyordu. Simdi acentalar panikde. İktidar ve bakanlik sadece 5 yildiz otelciligi ile ilgili. Geliyor gelmekte olan

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.