Stefan Baumert Almanya turizm pazarındaki son gelişmeleri açıkladı

Stefan Baumert Almanya turizm pazarındaki son gelişmeleri açıkladı

Seyahatin giderek daha pahalı geldiği Almanya'da buna rağmen rezervasyonların arttığı, seyahat satın alabilenlerin ise sütleri veya deniz manzaralı odaları tercih ettiği belirtiliyor.


Turizm Güncel - Dış Haberler

TUI Almanya CEO'su Stefan Baumert, ülke turizm pazarına ilişkin Capital Almanya'nın sorularını yanıtladı. Almanya'daki seyahat trendlerine ilişkin bilgiler veren Baumert, en çok tercih edilen destinasyonları da açıkladı.

“Mallorca’ya tarihimizde hiç bu kadar EB almadık”

Seyahat sektörü geri döndü ve 2023-24 mali yılında TUI 20 milyar euroluk rekor ciroya ulaştı. Birçok kişi 2024 sezonunu merak ediyor. Siz yeni sezon için ne düşünüyorsunuz?

Tabi ki sezonun nasıl sonuçlanacağını şu anda bilemiyorum. Ancak yıla çok iyi bir başlangıç yaptık ve mevcut göstergeler işin daha iyi olacağını gösteriyor. Tayland gibi bazı destinasyonlar koronadan sonra ilk defa normal şekilde ziyaret ediliyor. Bu nedenle hala bir bastırılmış seyahat etkisi görüyoruz. Öteki destinasyonlarda ise erken rezervasyonlar geri dönüyor. Hatta bazılarında eskisinden de güçlü. Örneğin Mallorca'ya tarihimizde hiç bu kadar erken rezervasyon (EB) almamıştık.

Erken rezervasyon gerçekten avantaj sağlıyor mu?

Evet, erken rezervasyon yapanlar hem yüzde 40'a varan fiyat avantajı sağlıyor hem de seçenekleri daha fazla. Şirket tarafında ise erken rezervasyon bize otel ve uçak ayağında daha iyi planlama ve kontenjan oluşturma olanağı sağlıyor.

“Fiyatlar bir daha asla korona öncesine dönmeyecek”

Erken rezervasyonlara rağmen seyahat, iyi kazananlar için bile daha pahalı hale geldi. Fiyatlar bu şekilde yüksek mi devam edecek?

Genel olarak bu yaz için fiyatlar normalleşti. Elbette fiyatlar bir daha asla korona öncesi seviyelere düşmeyecek ama artık enflasyonun daha altında artışlarla gidiyor. Yani geçen yılkinden daha fazla harcamak istemiyorsanız, kesinlikle kesenize uygun tatil teklifleri bulabilirsiniz. Mallorca fiyatları mesela geçen yılki seviyede kaldı. Çünkü İspanya'daki enflasyon Avrupa'daki ortalama enflasyondan daha düşüktü. Ancak Türkiye'de enflasyon daha yüksek ama fiyat-kalite dengesi hala iyi.

Seyahat endüstrisi fiyat artışını müşteriye yansıtmakla kalmıyor, bazı durumlarda enflasyonun da üzerinde fiyat artışı yapıyor

Turizm sektörünün şu anda aşırı kar elde etmesi gibi bir durum söz konusu değil. Satışlardan elde edilen karlar tek haneli yüzde aralığında. Çünkü otel ve uçak birim maliyetleri çok yüksek.

“İlk olarak süitler ve deniz manzaralı odalar tükeniyor”

Şaşırtıcı olan şey daha az insanın seyahat etmesine rağmen satışların keskin bir şekilde artması. Yani seyahat edenler daha fazla ödüyor değil mi?

Harcamalardaki artışın tek nedeni fiyat artışı değil. İnsanların giderek daha karmaşık tatil ürünlerini tercih etmesi de nedenlerden biri. Otellerde ilk tükenen odalar süitler ve deniz manzaralı olanlar. Yaşanan krizler nedeniyle tatil o kadar önemli hale geldi ki herkes gerçekten iyi bir tatil geçirmeye odaklanıyor.

Herkesin ekonomik durumu bu süitlerde kalmaya yetmediğine göre?

Siz öyle düşünmüyor olabilirsiniz ama insanlar tatile para harcıyor. Dört kişilik Alman aile Mallorca'daki iyi bir tatile 3-4 bin euro ödüyor. Ancak elbette pahalının daha pahalısı da her zaman vardır.

Bütçeli tekliflerin genişletildiği bir konjonktürde para kazanabilecek misiniz?

Pazara baktığınızda TUI'nin orta segment - üst segment yelpazesinde iyi bir şekilde konumlandığını görürsünüz. Müşterilerimizin bu segmentlerimize ilişkin farkındalıkları yüksek. Öte taraftan alt segmentte olanaklar daha güçlü ve biz tüm segmentlerde büyümek istiyoruz.

“Bütçeli otel markamız TUI Sueno geçen yıl orantısız büyüdü”

Sadece üst segmente yoğunlaşmak, orada temsil edilmek sorun yaratmıyor mu?

Hayır ama bizim iddiamız fiyat hassasiyeti yüksek misafirlerimize cazip teklif sunmak. Bu anlamda bütçeli tekliflerimiz de. var. Bütçeli tatil oteli markamız TUI Sueno geçtiğimiz yaz orantısız bir şekilde büyüdü.

Yani amacınız her segmentte pazar lideri olmak?

Evet. Güçlü kasları daha da güçlendirmenin iyi olduğunu düşünüyoruz. Ancak öte taraftan, portföyümüzde nerelerde boşluklar olduğuna ve nerelerde büyüyebileceğimize de bakıyoruz. Genel bağlam doğruysa, düşük segmentteki otellerde bile iyi satışlar elde edilebilir.

“Mallorca, Türkiye, Yunanistan...”

2024 talebine ilişkin bilgi verir misiniz, hangi destinasyonlar popüler?

Akdeniz'de Mallorca, Türkiye ve Yunanistan, uzak mesafede ise ABD, Tayland ve Maldivler popüler.

“Arnavutluk’ta üç haneli büyüme var”

Hangi destinasyon pozitif gelişim sergiliyor?

Arnavutluk’ta üç haneli büyüme oranları var. Elbette toplam sayı düşük ama, tıpkı Karadağ gibi, orada da yeni yeni oteller açılıyor. Komşu ülkeler Yunanistan ve Hırvatistan'a kıyasla uçuş bağlantıları iyi ve uçuş fiyatları daha uygun.

Koronanın ardından şimdi ne olacak?

Başta Tayland olmak üzere, uzak mesafe destinasyonlar ve şehir gezileri artacak. New York ve Lizbon şu anda zirvede. Porto ve Dublin gibi küçük şehirler bile iyi bir gelişim gösteriyor.

“Klasik paket tur Almanların doğasına uygun”

Klasik paket tatile ne olacak?

Klasik paket turlar ilgi görmeye devam edecek çünkü birçok avantajı var. Sigorta kapsamındasınız, hiçbir şey için endişelenmenize gerek yok ve esnek tarifeler var. Bu durum Alman misafirlerin doğası ile uyumlu.Bu Haber 17.01.2024 - 10:37:03 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.