Rusya’dan aşı açıklaması: Dört ayda...

Rusya’dan aşı açıklaması: Dört ayda...
Rusya’nın koronavirüse karşı geliştirdiği Sputnik V aşısının finansörü RDIF, önümüzdeki dört ay içinde isteyen tüm Rus vatandaşlarını aşılayabilecek olanaklara sahip olduklarını duyurdu.

‘’Tek ülkeyiz’’

İngiltere hariç, Avrupa genelinde aşılama yavaş ilerlerken, Rusya’dan daha olumlu bir açıklama geldi. Sputnik V aşısının finansörü Rusya Doğrudan Yatırım Fonu’nun (RDIF) Direktörü Kirill Dmitriyev, haziran sonuna kadar isteyen tüm Rus vatandaşlarını aşılayabilecek olanaklara sahip olduklarını açıkladı. TürkRus’un aktardığı habere göre Dmitriyev, “Rusya, aşı olmayı isteyen vatandaşlarının tamamını haziran ayına kadar aşılayabilecek tek ülke” dedi.

Rus Sputnik V koronavirüs aşısının geliştiricisi olan Gamaleya Enstitüsü’nün Direktörü Aleksandr Gintsburg da, “Hepimiz çok iyi biliyoruz ki karşı karşıya olduğumuz salgın hastalık ile en başta kendi sınırlarımız içerisinde mücadele etmemiz gerekiyor” açıklamasını yaptı. Ancak Gintsburg şunu da ekledi: “Yine de bu tehlikeyi geride bırakabilmemiz için onunla dünyanın tümünde mücadele etmeliyiz, zira ondan kaçmak mümkün değil.”

Sputnik'in haberine göre, Rusya sınırları içerisinde üretilen koronavirüs aşılarının hemen hemen hepsi ülke içindeki kullanıma ayrılmış durumda. Başka ülkelere tedarik edilecek aşılarsa yapılan işbirliği anlaşmaları sayesinde ülke dışında üretiliyor.

Daha önce Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, sürü bağışıklığı oluşması için sene sonuna kadar nüfusun yüzde 60’ını aşılamayı planladıklarını söylemişti. Söz konusu hedefe ulaşılıncaya kadarsa ülkede maske kullanımı ile sosyal mesafe kuralının devam edeceğini belirtmişti.Bu Haber 08.02.2021 - 11:50:39 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.