Rusya, yurt dışına döviz transferinde limiti artırdı

Rusya, yurt dışına döviz transferinde limiti artırdı

Rusya Federasyonu, yurt dışına döviz transferinde aylık limiti 150 bin dolara yükseltti.


Rusya Merkez Bankası, Ukrayna operasyonu ve Batı yaptırımları sonrası aldığı döviz transferine ilişkin sınırlamaları gevşetmeye devam ediyor.

Yeni kararla, vatandaşlara ve ülkede ikamet eden yabancı bireylere, yurt dışındaki hesaplara ayda 150 bin dolara kadar para transfer etme izni verildi.

Diğer yandan hesap açmayı gerektirmeyen diğer para transfer sistemlerinden en fazla ayda 10 bin dolar havale yapılabilecek.

TürkRus’ta yer alan habere göre 150 bin dolarlık transfer hakkından Rusya vatandaşları ile "dost ülkelerin" Rusya'da mukim vatandaşları yararlanabilecek. Türkiye Rusya'ya yaptırım uygulamadığı için bu kapsamda sayılıyor.

Bundan önce aylık transfer limiti ayda 50 bin dolardı.

Merkez Bankası ayrıca, tüm yurttaşların maaş şeklinde aldıkları parayı yurt dışına transfer etme imkanına sahip olduklarını hatırlattı. Düzenleyici, ayrıca, yaptırımları destekleyen ülkelerden tüzel kişilerin Rusya'dan yurtdışına yapılan transferlerinin hala yasak olduğunu hatırlattı.

Mart ayı başlarında, Merkez Bankası bireyler tarafından yurt dışına yapılan transferleri ayda 5 bin dolar ile sınırlamış, Nisanda bu sınır 10 bin dolara, Mayıs ortasından itibaren 50 bin dolara çıkarılmıştı.

Ayrıca Nisan ayı başlarında Merkez Bankası, yaptırımlar nedeniyle getirilen kısıtlamaları gevşeterek 9 Mart 2022 tarihinden önce döviz hesabı veya mevduatı açan kişilerin banka hesaplarından ve mevduatlarından sadece dolar değil, euro da çekmelerine izin verdi. Ancak 9 Eylül'e kadar Ruslar hala hesaplardan ve mevduatlardan 10 bin dolardan fazla nakit çekemeyecek.Bu Haber 08.06.2022 - 08:09:56 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.