Reuters: Türkiye kayıp bir sezonla daha karşı karşıya

Reuters: Türkiye kayıp bir sezonla daha karşı karşıya

Son aylarda Türkiye'de Covid-19 vakalarının ve ölüm sayılarının artış göstermesi üzerine başlatılan sokağa çıkma yasağı uluslararası basınının gündeminde. İngiliz haber ajansı Reuters, "Başarı şansı azalırken Türkiye tam kapanma ile turizm mevsimini kurtarmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin turizmde başarıya ulaşmak için başlattığı Covid-19 yasakları ve sıkı önlemler uluslararası basının gündemine oturdu. İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, “Başarı şansı azalırken Türkiye tam kapanma ile turizm dönemini kurtarmayı umut ediyor” başlığını kullandığı kapsamlı analizde Türkiye’de turizmin çok sert bir darbe aldığını yazdı.

Sözcü'nün aktardığı habere göre ajans, “Erken rezervasyon büyük darbe aldı. Sezonu kurtarmak için Mayıs’ın ortasına kadar tam kapanma geldi. En çok turistin geldiği Rusya, uçuş yasağını genişletebilir” yorumunu yaptı. Reuters, “Türkiye’de turizm sektörü, birçok yabancı turist rezervasyonunu, vakaların hızla artmasıyla birlikte kaybederek bir kayıp sezonla daha karşı karşıya. Yaz dönemini kurtarmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan son çare olarak Mayıs ayının ortasına kadar tam kapanma getirdi” ifadesine yer verdi.

Temmuzu da kaybetme ihtimali var

Yabancı turistten gelecek nakit paranın Türkiye için kritik bir öneme sahip olduğu hatırlatılırken, Avrupa’da plaj, seyahat ve restoranların tekrar açıldığına dikkat çekildi.

''Tam kapanma muhtemelen yaz sezonunu kapatmaya yetmeyecek''

Reuters’a konuşan seyahat acenteleri de bu yılın geçen yıldan daha iyi olmayacağından endişelendiklerini söyledi. Özellikle Türk ve Rus turizm acentelerinin Ağustos ayına kadar zor zamanlar geçireceğine dikkat çekilirken, ajansa konuşan bir turizmci, “Tam kapanma kararı muhtemelen yaz sezonunu kurtarmaya yetmeyecek. Eğer hükümetin umut ettiği gibi Mayıs sonuna kadar 5.000 vakanın altına düşerse, ülkelerin Türkiye’ye karşı seyahat yasaklarını kaldırması bir süre alır. Temmuz ayını da kaybetme ihtimali var” dedi.

''Turizmciler bakanın açıklamasını iyimser buldu''

Reuters’a açıklama yapan Moskova’daki bir turizm acentesinde yönetici olarak çalışan Yan Starostina da, “Moskova’daki müşteriler halen Türkiye’ye gitmek istiyor fakat bunun Ağustos’a kadar mümkün olacağını sanmıyorum” dedi. Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un 30 milyon turist açıklamasını yorumlayan Türk turizmciler, “Bu çok iyimser bir tahmin. Şu an yaklaşık Türkiye’deki 12.000 tur acentesinin yarısı kapandı, birçoğu borçlarını ödeyemiyor” yorumunu yaptı.

Antalya’daki bir otelde satış müdürü olarak görev yapan bir yetkili ise, tam kapanmanın geç geldiğini fakat iyi olacağını söyleyerek, “Eğer Rus turistler gelmezse çok ciddi batanlar olacak ve işten çıkarmalar olacak” dedi.



Bu Haber 04.05.2021 - 09:31:25 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • ERKANA ARI - 05.05.2021 - 05:09

  Alp sinan arkadaşımız hala rüyada galiba yaa zaten yabancı turiste verilen rakamlar paket çok düşük birde isin riski var ya gelen turistlerde hindistan vs varyant varsa ne yapacaksın dostum neden kendi insanalrimiz gelip kalmasın bunun bana cvp söylermişim ltf pandemi salgın hastalık var şuanda bence bu rüyadan uyan gercekelri gör alp sinan bizler herzaman personelin yanındayız ve öyle kalacaz...

 • Alp Sinan - 05.05.2021 - 07:14

  Yoruma bakar mısınız? Kaybedilmiş bir şey yok, fiyatları düşüreceksiniz Türk turist gelecek. Toplam sezonluk yatak sayınız 40 milyona yaklaşmış. Kaç Türk turist gelecek acaba? 5 milyon mu? gecelik kaç para ôdeyecek? 100 tl mi? gecelik 2500 tl istenen odanın inşaat maliyeti, devletten alınan teşvik, o otelin işletme maliyeti, o işletmecinin aldığı banka kredileri hakkında en küçük bilginiz var mı? Kusura bakmayın o oda sen kal diye yapılmadı. O oda senin ülken döviz kazansın sen de o otelde çalış para kazan diye yapıldı. Ha bu hoşuna gitmiyorsa, o zaman çalış teknoloji devi ol sen de senden daha fakir ülkelerde git tatil yap. Turizme biz para kazanma aracı olarak bakıyoruz. Yani Türkiyede oda fiyatları ne kadar artarsa biz turizmciler o kadar memnun oluruz . Çünkü Türkiye o kadar para kazanır. A neden bu adam bu otelde tatil yapamıyor diye üzülmeyiz. Yabancı turist gelmediği zaman fiyatlar düşecek ben de o lüks otelde geceliği 100 tl den tatil yapacağım diye sevinme bu olmayacak. Bu otellerin yüzde 90 ı kapanacak. Çünkü bu oteller senin gecelik verdiğin 100 liranla karlı bir şekilde işletilemez. Turizmciler senin gibi 12 ay çalışmıyor. Turizm sektörü bir rant ve risk sermayesi yönetimidir. Yani yüksek riskli bir iştir ve kar beklentisi çok yüksek bir iştir. Bu iş 12 ay devam eden ve riski az, getirisi standart ekmek fırını mantığıyla işletilemez.

 • ERKAN ARI - 04.05.2021 - 10:31

  Bence kaybedilmiş bisey yok fiatalri düşeceksiniz türk misafirler gelecek bu kadar basit fiatalr havada uçuyor şuanda bile tek kişi 2500.3000 TL tek GECE oda villalar gecelik 4000.5000 başlıyor biraz insaf yani bu fiatlar hemen indirilmeli kapılar kendi vatandaşımıza acilmalidir .....tskler.....

 • Mustafa Kaygısız - 04.05.2021 - 04:13

  Hükümet, her konuda rakamları başka türlü göstermeyi sevdiği gibi pandemi ile ilgili gerçekleri saptırdı. Alınan tedbirler göstermelik oldu. Şimdi 2021 turizm sezonunu kaybetme riski ortaya çıkınca iktidarın paçası tutuştu. Halbuki aylar öncesinden turizm sezonunun kaybedilmesi hususunda tereddütleri ortaya koyup, uyarmıştım.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.