Recep Yavuz: Sürdürülebilirliğe dair somut adım atmıyoruz 

Recep Yavuz: Sürdürülebilirliğe dair somut adım atmıyoruz 
Venedik’in 25 kişinin üstündeki turist gruplarını şehre almama kararını değerlendiren Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, Türkiye’de ise çok konuşulmasına rağmen sürdürülebilirlik adına somut adım atılmadığını kaydetti.

Venedik şimdi de turist gruplarını 25 kişi ile sınırlıyor. Kitle turizminin en yoğun olduğu şehirlerden Venedik bu turizm modelinin getireceği hasarı önlemek için bir süredir çeşitli projeleri hayata geçiriyor. Turistlerin doldurduğu sokaklar, yüksek sesli müzik ve anonslar, hemen her yerde yoğunluktan dolayı oluşan kuyruklar 50 bin nüfuslu şehrin sakinlerini iyiden iyiye huzursuz ediyor. 

Venedik Belediyesi, şehir ile turizm arasında daha sağlıklı bir denge kurmak adına 1 Haziran 2024 tarihinden itibaren 25 kişinin üzerindeki turist gruplarını şehre sokmama kararı aldı. Yaz döneminde kruvaziyer gemilerinin, otobüs turlarının akınına uğrayan şehirde yüksek sezonda adım atmak bile mümkün olmuyor. Özellikle yerel halk turizmden oldukça rahatsız olmaya ve bunu açık bir şekilde dile getirmeye başlamıştı. Venedik Güvenlik Müdürü Elisabetta Pesce hoparlörlerin kısılmasının ve gezi gruplarının 25 kişi ile sınırlandırılmasının turizmin sürekliliğine önemli katkı yapacağını ve böylelikle yerel halk ile turizm dengesinin daha sağlıklı bir zemine oturacağını dile getirdi. 

Konuyla ilgili değerlendirme yapan  Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz “Bizler hep sürdürülebilirlikten bahsederiz, ancak buna dair somut bir adım pek atmayız. Zira şu anda hala çuvalı doldurmakla meşguluz, dolan çuvalı sırtımıza alıp taşımaya başladığında altında kalacağımızı göreceğiz. Bu bağlamda kitle turizmi yapan ülkemizin bu örneği önemsemesi ve yerel halk ile turizmin birlikte sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayacak projelere çalışılmasını teşvik etmeliyiz. Gün gelir ‘Hala çuvalı doldurmakla meşgulüz’ söylemleri yükselebilir. Şehir ile turizm barışık olmalı.” ifadelerini kullandı.


Bu Haber 02.01.2024 - 08:03:05 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.