Recep Tayyip Erdoğan: Turist çekme noktasında çok ciddi sıkıntılar yaşamayacağız

Recep Tayyip Erdoğan: Turist çekme noktasında çok ciddi sıkıntılar yaşamayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO Zirvesi dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO Zirvesi dönüşünde gazetecilere Rusya ve Ukrayna arasındaki krizin turizme etkileri hakkında açıklamalarda bulundu.

“Görüşmelerimizi sürdürüyoruz”

Turizmde çok büyük bir patlama olur demenin iddialı bir ifade olacağını söyleyen Erdoğan, “Böyle bir dönemde turizmde bir patlama veya ciddi bir yükseliş çok iddialı bir ifade olur. Ama Turizm Bakanım bu konuda çok çok gayretle ülkelerle görüşmeleri sürdürüyor. Aynı şekilde biz de gerek Rusya gerek Ukrayna gerek Polonya, bütün bölgelerle yine görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Başta Putin olmak üzere onlar da turizmde biz özellikle önünü kesmeyeceğiz, teşvik edeceğiz ve Türkiye’ye vatandaşlarımızın gidişi noktasında herhangi bir engel koymayacağız dediler.” ifadelerini kullandı.

“Polonya turizm için vatandaşlarına Türkiye’yi tavsiye ediyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

-Şunu da söylüyorlar; belki para konusunda Ruble, yani kendi milli paralarımızla bu işi yapalım diye bir çıkış söz konusu olabilir. Bunu zaten biz normal zamanda Rusya’ya teklif etmiştik. Milli paramızla, yerli paramızla bunları yapalım ve Ruble ile Türk Lirası olarak bunu çalıştıralım demiştik. Şimdi de haklılığımız tam ortaya çıkıyor ve Ruble-TL ve farklı ülkelerle de bunu o ülkelerin paralarıyla yapabileceklerini söylüyorlar. Bu adımı bu şekilde atacağız. Bunun yanında Polonya Cumhurbaşkanı Duda da “Biz vatandaşlarımıza Türkiye’ye turizm için gitmeleri noktasında tavsiyede bulunuyoruz” dedi.

“Daha fazla turist alma imkanını da yakalayacağız”

-Bize Ukrayna’dan 2 milyonun üzerinde, Rusya’dan 5 milyonun üzerinde turist geliyor. Biz Türkiye olarak güvenilir bir ülke olmamız hasebiyle turist çekme noktasında inanıyorum ki çok ciddi sıkıntılar yaşamayacağız ve İngiltere’den de biz bundan sonraki süreçte daha fazla turist alma imkanını da yakalayacağız. Almanya’dan da hakeza öyle. Çalışıyoruz, çalışacağız. Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ile iyi bir görüşmemiz oldu ve Almanya-Türkiye arasındaki diyaloglardan da bundan sonraki süreç için ümitliyim.Bu Haber 25.03.2022 - 15:04:38 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.