Tutuklandı!

Tutuklandı!

5 Şubat'ta Sabiha Gökçen Havalimanı'na inişte kaza geçiren Pegasus Hava Yolları'na uçağın pilotu tutuklandı. Pilot ise, kazanın Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan kaynaklandığını ileri sürdü.


3 kişinin ölümüne 180 kişinin de yaralanmasına neden olan Pegasus uçağının Sabiha Gökçen'deki kazasıyla ilgili soruşturmada, kaptan pilot Mahmut Aslan tutuklandı. Hakkında, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan soruşturma başlatılan kaptan pilot Mahmut Aslan, tedavi gördüğü hasteneden taburcu olduktan sonra Anadolu Adliyesi'ne sevk edilmişti.

Tutuklnarak Maltepe Cezaevi'ne gönderildi

Savcılıkta bir saate yakın ifade veren kaptan pilot Mahmut Aslan; zamanında frenleme yapmaması, uçağı indirmede ısrarcı olması ve kaza kazakırıma uğrayan uçağın birinci pilotu olması nedeniyle kusurlu bulundu. Mahmut Aslan, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından, “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olma” suçundan tutuklanarak Maltepe Cezaevi'ne gönderildi.

Kaptan pilot Mahmut Aslan, hakimlikteki sorgusunda, Yalova hizalarında uçağa yıldırım çarptığını söyledi. Hava şartlarından dolayı 06AILS başlangıç noktasında direkt rota istediklerini kaydeden Aslan, ''Muhtemelen karşıdaki kişi ses tonumdan stresimi anlayarak talebi kabul etti.'' dedi.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre Aslan, ifadesinin devamında şunları söyledi:

*İniş hazırlıklarına başladık ve alçaldık. Yardımcı pilot İngilizce olarak uçağa yıldırım çarptığını teknik departmana bildirdi. İniş sırasında 06 AILS sinyallerini kurduk, Sabiha Gökçen'e iniş için Yeşilköy Sabiha Gökçen kuleye aktardı.

*Kule önümüzdeki trafiğin pisti pas geçtiğini söyledi. Bizim inmememiz için bir sebep değildi. Kule hiçbir şekilde ‘inmeyin' diye talimat vermez. Biz almış olduğumuz verilere göre, inip inmeme hususunda değerlendirme yaparız.

''Pistin periyodik temizliği yapılmamıştır''

Aldıkları verilere göre inip inmeme hususunda değerlendirme yaptıklarını söyleyen pilot sorgusunda şöyle dedi;

*Firmamız 15 knot'dan yüksek kuyruk rüzgarlarında inmememizi belirtmiştir. Olay günü uçağımın kuyruk rüzgarı 14 knot'tur ve inmememiz için bir engel teşkil etmez.

*Emniyetli bir şekilde inişimi yaptım. Sert bir iniş olmadı. Uçakta yavaşlamayı hissettim. Tekerlek izlerinin periyodik olarak temizlenmesi gerekir, yoksa kayganlaşmaya neden olur.

*Olay günü de bu nedenle uçağımın kaydığını düşünüyorum. Ağır bir şekilde yaralandım. Benim buradaki kusurum yıldırım nedeniyle iniş hususunda emniyetli bir şekilde yere inmektir.

*Hızım normal sınırındaydı. Bu kazanın meydana gelmesinde Sabiha Gökçen Meydan İşletmesi AIP yayınında belirttiği kurala uymamıştır.

*Pistin gerekli periyodik temizliği yapılmamıştır ve kaygan zemin oluşmuştur. Ayrıca pistlerde suyun drenajı için gerekli asfalt düzeni bulunmamaktadır.

*Pistin sonunda stopway alanının bulunmaması ve uçurumun bulunması bu kazanın meydana gelmesindeki hatalar zinciridir.

“Yardımcı pilot ikaz etmedi”

Tüm anormalliklerin gözleminin yardımcı pilota ait olduğunu söyleyen kaptan pilot, “İniş yaptıktan sonra uçağın hızını takip etmem mümkün değildir. Bu görev yardımcı pilota aittir. Yardımcı pilot tarafından ikaz edilmedim. Bu nedenle 6 saniye sonra fark edince frenleme yapmış olabilirim” dedi.Bu Haber 25.02.2020 - 09:24:09 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.