Mustafa Kılıç: Oteller birbirinden personel çalar hale geldi

Mustafa Kılıç: Oteller birbirinden personel çalar hale geldi

Otellerde yaşanan personel sıkıntısının giderek büyüdüğünü belirten L'Oceanica Beach Resort Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kılıç, otellerin birbirinden personel çalar hale geldiğini ifade etti.


Antalya'nın Kemer ilçesinde hizmet veren L'Oceanica Beach Resort Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kılıç, turizmde personel sıkıntısının had safhada olduğunu, otellerin birbirlerinin personelini çalar hale geldiğini söyledi.

Turizmdays’in aktardığına göre Kılıç, 2023 yılına istedikleri gibi başlayamadıklarını ama Haziran ayından itibaren turizmin istedikleri kıvama geldiğini belirtti.  Güzel bir sezon geçirdiklerini anlatan Kılıç, ‘’Bizim için en iyi sezon olan 2019 yılının çok üzerinde bir sezon geçirdik. Hem ciroda hem de turist sayısında 2019 yılını yaklaşık yüzde 30 aştık” dedi.

‘Personel sıkıntısı had safhada’

Bu yılın en büyük sıkıntısının personel sıkıntısı olduğunu vurgulayan Mustafa Kılıç şunları söyledi:

‘’Personel sıkıntısı çok ciddi bir sıkıntı. Bunun bir an evvel düzelmesi lazım. Bunu nasıl düzelteceğimizi bilmiyorum. Bu işe devletin el atması lazım. Yabancı personel getirmemiz için bizlere biraz daha tolerans tanınmalı. Türk gençleri genellikle turizmde çalışmak istemiyor. Herkes müdür olmak istiyor. Çalışan 3 kuruş para alınca ‘ben gidiyorum’ diyerek ayrılıyor ya da yandaki otel biraz fazla verince personel hemen oraya gidiyor. Oteller birbirlerinin personelini çalar hale geldi. Bunun böyle olmaması lazım ama maalesef yapılıyor.” 

“44 ülkeden turist geldi”

Kemer’e bu yıl 44 ülkeden turist geldiğini ifade eden Kılıç, “Kemer ve Çamyuva bölgesine genellikle Rusça konuşulan ülkelerden turistler geliyordu. Bu yıl ise 44 ülkeden misafir ağırlar hale geldik. Gelen misafir portföyü çok çeşitlendi. Japonya’dan Hindistan’a, Arnavutluk’tan Irak’a kadar 44 ülkeden turist geliyor.” şeklinde konuştu.

“Hiç kimse riske girmek istemez”

Krediler olmazsa yatırımların da azalacağını ifade eden Kılıç, “Eğer Rusya ve Ukrayna savaşı biterse, barış gelirse Türkiye turizmde ve ekonomide ayrı bir sınıf atlar. Bu yılın en büyük sıkıntılarından biri de enerji. Enerji fiyatları çok ciddi arttı. Personel maliyetleri çok arttı. Bu yıl bankalar kredi vermediği için finans gücü iyi olan müesseseler daha rahat etti. Finansa ulaşmak çok kolay değildi. Gelecek yıl da ne olacağı belli değil. Finans durumu iyi olmayan işletmelerin durumu daha zor olacak. Yatırımlara dikkat etmek lazım. Uzun soluklu krediler yok. Krediler olmayınca turizm yatırımları azalır. Hiç kimse riske girmek istemez.’’ ifadelerini kullandı.Bu Haber 02.10.2023 - 08:48:16 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
 • BOŞ MUHAPEPT

  Hüseyin ince 03.10.2023 - 11:14

  Maalesef boş muhappet kendim ettim kendim buldum de yeter sana..

 • YetenekSiz yöneticiler sayesinde

  Hatice sayar 02.10.2023 - 11:01

  Liyakatsiz yetenek siz yöneticileri ise aldınız torpillié telefonla hatırla satırla şimdi personel bula miyör sunuz turizm otel ciligi ne hale getir diniz 65 70 yasindaki adamalri hala müdür olarak caliştirmak neyin kafası biri bana bunu anlatsın yazık !!!!

 • Düşüncem

  Barboros Ünal 02.10.2023 - 03:22

  Tripad visör gibi misafir yorumlarının yer aldığı bir site var. Ve bunu oteller yönetimleri çok ciddiye alıyor. Çalışanların, otel ve yöneticileri hakkında, maaş, lojman, servis, yemek, ikramiye, promosyon paraları gibi gibi çalışanların yorumunun yeraldığı bir site olmalı. Bu konuda bilgi birikimi olan birileri yapar umarım.

 • Emek

  Turizm emekcisi 02.10.2023 - 01:41

  2019 da herkes kazandı. En alt sınıf turim çalışanına kadar. 2019 dan daha iyi bir sezon geçirdik derken çalışanlarınıza hiç sordunuz mu acaba ? Ne kazanmışlar ? Hele ki sezonluk çalışanların durumları içler acısı. Dolar üzerinden para kazanırken dolar yükseldi diye şikayet eden sizlersiniz. Siz 2019 dan sonraki her sezonda daha fazla kazandınız. Bu paylaşım böyle devam ettikçe eleman konusunda her sezon daha kötü durumlara düşeceksiniz.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.