Mevlüt Çavuşoğlu ısrarlı: Rus turistler Kılıçdaroğlu yüzünden gelmiyor

Mevlüt Çavuşoğlu ısrarlı: Rus turistler Kılıçdaroğlu yüzünden gelmiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus turistlerin Kılıçdaroğlu’nun ‘Rusya’ya dönük batı yaptırımların katılacağız’ dediği için gelmediği konusunda ısrarlı.


Türkiye turizmi Rusya turizm pazarında oldukça zayıf bir mayıs ayı geçiriyor. Konuya ilişkin değerlendirme yapan pek çok turizmci söz konusu düşük talebi rublenin değer kaybetmesi, Türkiye’deki otellerin enflasyondan dolayı yüksek zamlar yapması; Mısır, Dubai, Tayland gibi destinasyonların alternatif haline gelmesi, deprem ve seçime bağlarken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu durumu bir kez daha Kılıçdaroğlu’nun Rusya açıklamasından kaynaklandığını ileri sürdü.

“Rusya piyasasını çok ürküttü”

"Özellikle 'Rusya'ya yönelik yaptırımlara dahil olacağız' demesi Rus piyasasını çok ürküttü. Mayıs ayında istediğimiz sayıda turistin gelmediğini, acenteler de söylüyor, tur şirketleri söylüyor, otel sahipleri de söylüyor" diyen Mevlüt Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Maalesef bu seçim zamanında Sayın Kılıçdaroğlu'nun son derece sorumsuz açıklamalarını görüyorum ki sizler daha iyi görüyorsunuz. Özellikle 'Rusya'ya yönelik yaptırımlara dahil olacağız.' demesi Rus piyasasını çok ürküttü. Mayıs ayında istediğimiz sayıda turistin gelmediğini, acenteler de söylüyor, tur şirketleri söylüyor, otel sahipleri de söylüyor. Bunu sadece otelleri değil, otellere ürün satan her yeri doğrudan etkilediğini görüyoruz. Buraya gelirken yolda iki tane turizmci arkadaşımız aradı. Onların da ne kadar rahatsız olduklarını gördük"

"Türkiye rekabet avantajı ı kaybediyor"

Turizm Güncel Haber Müdürü Savaş Daş da nisan ayı sonunda kaleme aldığı yazıda; baskılanan döviz, artan maliyetler ve yüksek enflasyon nedeniyle Türk turizminin Akdeniz çanağında rekabet avantajını kaybettiğine dikkat çekmişti.Bu Haber 22.05.2023 - 08:48:24 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
 • Kutuplaşma

  Taha Kundu 22.05.2023 - 09:18

  Ülkenin bir kısmı Hükümetten nefret ediyor, ne zaman bitecek bu kutuplaştırma siyaseti?

 • Bir dah asla

  Ahmet Yolcu 22.05.2023 - 04:51

  Türkiye de otellerde vasat ürünlerden yapılan yemeklere 2 kat fiyat ödeyeceğime, Yunanistan da vize dahil kaliteli yemeklere Türkiye de ödeyeceğimin yarısına bize dahil tatile giderim... Bunlara ancak tatile gidemeyenler inanır... Ama milletim memnunse mevcut durumdan AKP nin daha milleti memnun etmesi için ikinci turda oyum AKP ye... Cengiz im herkesi mutlu ediyor...

 • Aynen kanka

  ozanhosting44@gmail.com 22.05.2023 - 03:34

  20 senedir ülkeyi batırdığınız yetmedi bi kere bi başasızlığınızı kabullenin sağa sola çamur atmayın. mahvettiniz turizmden sağlığa güzel ülkemizin herşeyini bitirdiniz yiye yiye çatlayacaksınız doymadınız botokslu

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.