İşte Antalya’nın Rusya’da yaşadığı durgunluğun 4 nedeni

İşte Antalya’nın Rusya’da yaşadığı durgunluğun 4 nedeni

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, mayıs ayında Rusya’da mayıs ayında yaşanan durgunluğun nedenlerini yazdı.


Yılın ilk 3 ayında iyi bir performans gösteren Antalya, mayıs ayını durgun geçiriyor. Durgunluğun Rusya’da yaşanan gerilemeden kaynaklandığını belirten Recep Yavuz, Rusya’da yaşanan yavaşlamanın nedenlerini de sıralıyor.

Yavuz’un kendi bloğunda yayınladığı yazı şöyle:

“Sezona büyük umutlarla başlayan ve geçtiğimiz yıllara göre başarılı bir 4 ay geçiren Antalya turizmi mayıs ayında hız kesti. Nisan ayında pandemi öncesi seviyesini geçen Antalya’da Mayıs ayı gelişleri beklentilerin ve öngörülerin altında seyrediyor. Tatil sezonunun başlaması ile yeni fiyatlandırmaların gelişlere ilk yansıması olarak bir veri oluşturan mayıs ayının ilk iki haftasında 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 12 oranında bir kayıp söz konusu. Mayıs ayının ilk yarısında bu yıl Antalya’ya 687 bin 530 turist gelirken, pandemi öncesi 2019 yılının aynı döneminde 786 bin 215 turist gelmişti.

Mayıs ayındaki yavaşlamanın ana nedeni Rusya gelişlerinin azalmasından kaynaklanıyor. Turizmciler yavaşlamanın bir kaç farklı nedeni olduğunu dile getiriyorlar. Ana nedenin ekonomik olduğunu belirten turizmciler bu gidişatın sürmesi haline geçtiğimiz yılın rakamlarının ancak yakalanabileceğini pandemi öncesinin sayılarına ulaşmanın mümkün olmadığını dile getiriyorlar.

Durgunluğun nedenleri olarak öne çıkan ana konular şu şekilde:

1. Rublenin büyük ölçüde değer kaybetmesi

2. Tatil maliyetlerinin artması

3. Mısır, Dubai, Maldivlerin rekabet edecek düzeye gelmesi

4. Deprem ve seçim sürecinin üst üste gelmesi

Ancak belli bir kesimin ekonomik zorlukları olmadığından tatil bütçesinde zorlanmadığını ve yüksek maliyetleri göze alıp pahalı otelleri seçtiğini söyleyen turizmciler, büyük ve kalabalık ana kitlenin ise zorlandığını dile getirerek artık Rusya’da Antalya-Dubai kıyaslamasının bile yapıldığını dile getiriyorlar.

Rusya gelişlerinde hareketlenmenin haziran ortasından sonra gerçekleşmesi bekleniyor.”Bu Haber 19.05.2023 - 08:57:46 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
 • +Nedenler

  Senel Gurlek 20.05.2023 - 12:23

  Degerli meslektaşım Yavuz bey öncelikle bu konuyu yorumladığınız için teşekkür ederim .Yorumladiğiniz nedenlere bir iki konu daha ilave etmek isterim.Bilindigi gibi geçen yıl uçak ambargosu nedeni ile sezonumuz gec başlamıştı operatörler ucak maliyetlerinden kaynakli bilet fiyatlarını yüksek tutmuş ve paketler ona göre oluşmuştu.Avrupaya gidemeyen Rus turist bu yüksek ucak fiyatlı paketleri alabilmiş ve gelmişti.Pandemi öncesi operatörler 80 euruya kadar gidis gelis bilet basıp 300 eurodan 2000 euroya kadar paketler ile yüksek sayılar getirebiliyorlardi .Maliyetlerin korkunç derecede artışından kaynakli operatörler eskisi gibi fiyatlar ile ucak satmıyor otellerde edildikleri maliyetlerden kaynakli eski indirimleri veremiyor o nedenle sayılar düşüyor.Para politikası suan izlenilen yolda yürüdüğü sürece bizler maliyet artışı nedeni ile küçülme veya çok düşük kar marjları ile ayakta kalmaya çalışacağız.Nacizane yorumunuzu ekleme yapmak istedim sevgi vecsaygilarimla .Senel Gürlek

 • 20.05.2023 - 10:48

  Hiç bir rus ve arap gelmesin ülkemizde bunlar yüzünden huzur kalmadı

 • Ne rus ne arap

  Sinan sinan 20.05.2023 - 10:46

  Getirmeyin artık rus turist nede arap zaten heryer rus ve arap kaynıyor adım attığımız heryer rus arap gelmesinler zaten.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.