Mehmet Nuri Ersoy: Günübirlik evlere karşı değiliz

Mehmet Nuri Ersoy: Günübirlik evlere karşı değiliz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy günübirlik evlere karşı olmadıklarını açıkladı. Ersoy, konu ile ilgili yaoılan alt yapı çalışmasını da açıkladı.


Turizm Güncel

İstanbul’da bulunan Atatürk Kültür Merkezinde yılın ilk 6 ayına ait turizm verilerini değerlendiren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy günübirlik evlerin tatil amaçlı kiraya verilmesi ile ilgili soruya da yanıt verdi.

“Bu da çok talep alan bir turizm şeklidir”

Dünya genelinde farklı bir konaklama seçeneği olan bu evlere karşı olmadıklarını belirten Ersoy şu açıklamayı yaptı:

“Bu tarz evlerle ilgili Bakanlığımız bir mevzuat çalışması başlattı ve açıkçası sene sonuna kadar da hayata geçireceğiz. Ner yapacağız? Günübirlik olarak kiralanan evlere bir sertifika, bir belge zorunluluğu getireceğiz kanunda değişiklik yaparak. Onlar bir belge almak zorunda kalacaklar Kültür ve Turizm Bakanlığından. Aynı oteller gibi misafirlerinin düzenli olarak bildirecekler. Ayrıca buradan elde ettikleri gelirin vergisini de ödeyecekler. Bu aynı zamanda rekabet eşitliğini sağlamak açısından da önemli. Dünyada nasıl oluyorsa bizde de aynı şekilde olacak. Ama bakın biz bu günübirlik evlere karşı değiliz. Dünyada olduğu gibi belli bir belgelendirme ile ve mevzuatlara uygun bir şekilde yapılması taraftarıyız. Bu da bir turizm şeklidir ve bunun da çok talebi var dünyada olduğu gibi. Bu talepten bizim de yararlanmamız gerekiyor.”Bu Haber 31.07.2023 - 12:56:22 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.