Marriott’un rezidans olarak işleteceği bina için yıkım kararı

Marriott’un rezidans olarak işleteceği bina için yıkım kararı

JW Marriott tarafından rezidans olarak işletilmesi planlanan 27 katlı binanın depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkımına başlandı.


İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Hacıosman’da 34 yıldır kaba inşaat halinde olan ve kısa süre önce rezidans olarak tamamlama inşaatına başlanan dev bina yıkılıyor.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Sarıyer Belediyesi ekipleri, depreme dayanıksız olduğu belirtilen 27 katlı binaya yıkım işlemi için gitti. Çok sayıda polis ekibi de güvenliği sağlaması için çağırıldı.

Yıkım işlemine bina içine başlandı. Bölmeler, eklentiler yıkılıyor ardından da dış cephe kaplaması indirilecek.

27 katlı binanın inşası için ilk ruhsat 1995 yılında alındı ve 27 katlı bir otel inşa edileceği ifade edildi. Yıllardır devam eden hukuki süreçlerde ruhsatları iptal edilen bina için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 30 Haziran 2019 tarihinde Yapı Kayıt Belgesi verdi. Otel olacağı belirtilerek inşaatına başlanan bina, “JW MARRIOTT” adı altında 400 konut, 50 ticari alanlık bir rezidans projesine dönüştürüldü. Ardından 2023’ün Mart ayında yeniden çalışmalara başlandı.

Sarıyer Belediyesi yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, inşaatın kaçak olduğunu ve bölgenin SİT alanı olduğu hatırlatıldı. Ayrıca Belediye yetkilileri, kaba inşaatın 34 yıl boyunda korozyona uğradığını, depreme karşı dayanıklı olmadığını ve ilk depremde bir felaket yaşanabileceğini de vurguladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi tarafından 2 Ekim 2020 tarihinde hazırlanan rapora göre, 27 katlı binanın deprem yönetmeliğine uygun hale getirilmesi için güçlendirilmesi gerekiyordu.Bu Haber 10.05.2024 - 08:59:09 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.