Mansur Yavaş Ankaralı turizmcilerle buluştu

Mansur Yavaş Ankaralı turizmcilerle buluştu
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Turistik Otelciler Derneği’nin (ANTOD) ekim ayı toplantısında dernek yöneticileri ve üyeleriyle bir araya geldi.


Başkent’te hayata geçirilen turizm projeleri hakkında bilgi veren Yavaş, turizmcilerin Akyurt Fuar Alanı ve Ankapark başta olmak üzere birçok konudaki sorularını da yanıtladı. Sektör temsilcilerinin barınma sorunu yaşayan öğrencileri otellere yerleştirerek turizm sektörüne verdiği destek için teşekkür ettiği Yavaş, “Fiili olarak 5 bin öğrenciye bakıyoruz şu anda. Bir yönetici olarak, o anda ne yapmamız gerekiyorsa onu yapmalıyız diye düşündük. Otellere de gerçekten teşekkür ediyoruz” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, katılımcı yönetim anlayışı doğrultusunda sivil toplum kuruluşları, sektör temsilcileri, iş insanları ve vatandaşlarla görüşerek sorunlarını dinlemeye devam ediyor.

Başkan Yavaş, Ankara Turistik Otelciler Derneği’nin (ANTOD) ekim ayı toplantısına katılarak, dernek başkanı Atilla Aytun, yönetim kurulu ve üyeleriyle buluştu. Toplantıda Yavaş, Ankara’da turizmin geliştirilmesi amacıyla Ulus, Ankara Kalesi ve çevresinde yapılan ve devam eden çalışmalar hakkında sektör temsilcilerine bilgi verdi.

Termal sağlık turizmi için Kore ve Japonya ile görüşüyoruz”

Konuşmasının başında; Japonya ve Kore büyükelçileriyle her görüşmelerinde termal sağlık turizmi konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını ifade eden Yavaş, pandemi nedeniyle çalışmanın yarım kaldığını belirtti.

Önümüzdeki günlerde yapılacak bir toplantı ile emekli Türk büyükelçilerle ve İskandinav ülkeleri büyükelçileriyle birlikte termal turizmin geliştirilmesini konuşacaklarını vurgulayan Yavaş, kültür turizmi açısından Ankara ve çevresinin Kapadokya, Konya ve Bursa ile değerlendirilebileceğini belirterek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kültür turizmi açısından Kale’de birinci etap bitti. İkinci etabın ihalesi yapıldı ve çalışmalar başladı. Kendi dönemimiz içinde Kale’nin tümünü bitirmeyi hedefliyoruz. Bunun yanı sıra yine Ulus civarında sebze halini yenilemek için bütün izinleri aldık. Modern Çarşı’nın yerine, oradaki esnafı prefabrik bir yere taşıyıp yelerine yenisini yapacağız orijinaline sadık kalarak. Modern Çarşı’nın arsasının bulunduğu yerde de ‘Ankara Modern’ adıyla yaptığımız çalışmayla kültür merkezi planlandı. Her şeyi hazır…”

Sektör temsilcilerinin Ankara’da üniversiteyi okumaya gelen ancak barınma sorunu yaşayan öğrencileri otellere yerleştirerek turizm sektörüne de destek olması nedeniyle teşekkür ettiği Yavaş, şöyle konuştu:

Mansur Yavaş - ANTOD

“Beş bin öğrenciye bakıyoruz”

“Caminin bahçesinde 3-4 kızı görmüşler. Sormuşlar, ‘Ne yapıyorsunuz’ diye. Kalacak yerleri yok. Okul için gelmişler. Baktık durum basit bir şey değil. Hemen bir çağrı yaptık. 700, 1700 kişi derken 8 bin 100 öğrenci başvurdu. Bunların birçoğu okulu bırakmayı düşünüyordu. Çoğu da yedek olduğu için panik haldeydi. Fiili olarak 5 bin öğrenciye bakıyoruz şu anda. Bir yönetici olarak, o anda ne yapmamız gerekiyorsa onu yapmalıyız diye düşündük. Sağ olsun otellere de gerçekten teşekkür ediyoruz. Büyük oranda da sahiplenildi. Bunu da bir sosyal sorumluluk projesi haline getirdik. Bu süreçte biriken paranın 3’te 1’ini bir iş adamı ödedi, kalanı için görüşüyoruz. Artık kent birbirini sahiplensin. Bize başvurup açıkta kalan yok. Sabah bile 18 kişi gelmişti. AŞTİ’de karşılıyoruz, belediyeye getiriyoruz. Kahvaltısını yaptırıyoruz, yerine yerleştiriyoruz. 2 tane de konsere katıldılar. Çok mutlular… Ankara’yı sahiplenecekler, belli oldu. Türkiye’de de bu uygulama yok, bu haliyle.”

“Fuar alanını tek başımıza üstlenmeye hazırız”

ANTOD üyelerinin birçok projeye ilişkin sorularını da yanıtlayan Yavaş, Akyurt’ta yapımı yılan hikayesine dönen Fuar ve Kongre Merkezi’nin son durumu ile ilgili olarak müteahhitle mahkemelik bir durum olduğunu belirterek, “5-10 yıl sonrasını düşünmek lazım. Belediyenin 80 dönümlük yeri var. Yapacaksak yapalım, yapmayacaksak hisselerinizi devredin ben büyükşehir olarak yapayım, dedim. Hala aynı sözümüzdeyiz. Bu davalık durumu beklemişlerdi, sonuçlandı. Müteahhitle işimiz bitiyor. İlk toplantıda tekrar söyleyeceğim. Belediyemizin bunu yapacak gücü var. Geciktikçe maliyeti artıyor. Tek başımıza üstlenmeye hazırız. Ortaklar ‘tamam’ derse bir an evvel ihalesini yapıp, projesi hazır zaten, çalışmalara başlayacağız” dedi.

Ankapark’ın’ın durumunun da sorulduğu Yavaş, dava süreci ile ilgili bilgi vererek, “Alabilirsek orayı bir şekilde çalıştıracağız. Bizim başka projelerimiz de vardı. 81 İl Anadolu Bahçesi gibi, İller Fuarları gibi çalışmalarımız vardı. Belki oradaki oyuncak sayısını azaltarak, hayvanat bahçesiyle birleştirerek büyük bir alan haline getirebiliriz. Para bizim paramız sonuçta, orayı da değerlendirmeye çalışacağız. Ama alamadık. Kazandıracağız yani öyle bir önyargımız yok” diye konuştu.Bu Haber 07.10.2021 - 20:18:55 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.