Kanarya Adalarında yanardağ patlaması

Kanarya Adalarında yanardağ patlaması
İspanya'nın ünlü turizm destinasyonu Kanarya Adalarına bağlı La Palma'da Cumbre Vieja yanardağı patladı, 5 bin kiş bölgeden tahliye edildi.

1971 yılında bu yana uykuda olan La Palma'daki Cumbre Vieja yanardağı Pazar günü harekete geçti.Yanardağ patlaması sonrası oluşan lav nehri, yol üzerindeki çok sayıda yapıya zarar verdi.

“Lavlar yoluna çıkan her şeyi yok etti”

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Belediye Başkanı Sergio Rodriguez, en az 20 evin yerle bir olduğunu söyledi. Yetkililer, en az 100 evin lavlardan etkilenerek zarar gördüğünü belirtti. Tahliye edilenlerin yerleştirildiği geçici sığınaklar oluşturuldu.

La Palma'ya giden İspanya Başbakanı Pedro Sánchez de lavın, "yolunun üzerine çıkan her şeyi yok ettiğini" söyledi.

Başbakan Sánchez, bölge sakinlerinin bir süre daha evlerine dönemeyebileceğini belirtti.

Toplam dört köyün tahliye edildiği patlama bölgesinde henüz bir ölüm bildirilmedi. Kanarya Adaları lideri Angel Victor Torres, daha fazla kişinin tahliye edilmesine muhtemelen gerek kalmayacağını duyurdu.

Pazar günü patlamalar sebebiyle bazı uçuşlar iptal edilse de İspanya havacılık kurumu yetkilileri, hava sahasının uçuşlara her zamanki şekliyle açık olduğunu söyledi.

İspanya Turizm Bakanı Reyes Maroto'ya tepki

Adalara tatile giden 500 turist de tahliye edilirken, İspanya Turizm Bakanı Reyes Maroto'nun konuya ilişkin sözleri eleştirilere yol açtı. Bir radyo kanalına verdiği röportajda bu patlamanın 'turistleri adaya çekebilecek bir fırsat' olduğunu söyleyen Maroto, "Ada açık. Eğer oteliniz etkilendiyse sizi bir başka otele yerleştirebiliriz. Bu fırsatı sonuna kadar değerlendirebiliriz. Doğanın La Palma'ya ne getirdiğini görmek isteyen birçok turist bunu önümüzdeki haftalarda ve aylarda adaya gelerek gözlemleyebilir." ifadelerini kullandı.Bu Haber 21.09.2021 - 09:20:09 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.