İtalya Murat Saraç’ı şövalyelik ünvanına layık gördü

İtalya Murat Saraç’ı şövalyelik ünvanına layık gördü
İtalya Cumhuriyeti, iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğine katkılarından dolayı Turizmci Murat Saraç'ı şövalyelik ünvanına layık gördü.Kuşadası’nda İzmir İtalya Konsolosu Valerio Giorgio ve eşi Michele Moubarak’ın ev sahipliğinde düzenlenen tören konsolosluk erkanını da bir araya getirdi. İtalya’nın İzmir Konsolosu Valerio Giorgio, Murat Saraç gibi gönüllülerin çabalarıyla, İtalya’nın 2020 yılında Türkiye’deki en büyük yatırımcı ülke ve 5. Büyük ticaret ortağı olduğuna dikkat çekti.

Murat Saraç

Murat Saraç gibi daha çok insana ihtiyaç var”

Turizm, ticaret, kültürel ilişkiler başta olmak üzere Murat Saraç'ın Türk-İtalyan dostluğunun gelişimine büyük katkı sağladığını ifade eden Konsolos Giorgio, özellikle Kuşadası ve İtalya’nın Taormina kentinin kardeş şehir olması için gösterdiği gayret için teşekkür etti. Giorgio, Dünyanın Murat Saraç gibi kararlılığı, karakteri, nezaketiyle dikkat çeken daha çok insana ihtiyaç duyduğunu söyledi. Ardından İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Matarella tarafından imzalı madalya ve şövalyelik beratını takdim etti.

Murat Saraç: Sonuç değil başlangıç

Manevi değeri yüksek bu ödülü almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Murat Saraç ise Kuşadası’ndan yetişmiş, iyilikten, doğruluktan ayrılmadan çalışan "halktan" bir insanın ödüllendirilmesinin büyük bir anlam taşıdığını söyledi. Saraç, madalya ve ünvanın, bir sonuç değil başlangıç olduğunu belirterek "Turizm, ticaret ve kültür olmak üzere pek çok ortak projeyi yaşama geçirmek için devam edeceğiz" dedi. Saraç ayrıca madalya ve ünvanın ailesi ve evlatlarına bırakacağı en büyük miras olduğunu da belirtti.

Murat Saraç

Törene Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel, Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, İzmir Romanya Konsolosu Mioara Ştefan, Fransa İzmir Fahri Konsolosu Zeliha Toprak, Fas İzmir Fahri Konsolosu Fatih Çakmakoğlu, İtalyan Ticaret Odası Başkanı Pietro Alba, Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, Kuşadası Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Çalım ile Saraç ailesinin dostları ve yakınları katıldı.

Murat Saraç kimdir?

1968 doğumlu, Kuşadası’nın tanınmış isimlerinden Rıza Saraç’ın oğludur. İzmir Atatürk Lisesinden mezun olduktan sonra yüksek öğrenimini Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünde tamamladı. Turizm ve kültürel etkinlikler üzerine uzun yıllar faaliyet gösteren Saraç bir dönem Kuşadası Belediyesi Meclis Üyeliği yaptı, birçok komisyonda yer aldı. Bu dönemdeki çabalarıyla Kuşadası ile Sicilya’dan Taormina kardeş kent ilan edildi. Fotoğraf sanatı ile de ilgili olan Saraç, ikisi İtalya üzerine altı sergi açtı. Halen İtalya Cumhuriyeti’nin Aydın ve Kuşadası temsilciliğini sürdüren Saraç evli ve üç çocuk babası.Bu Haber 17.08.2021 - 19:53:56 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.