İşte Rusya turizm pazarında 2020'nin özeti ve 2021 için 3 senaryo

İşte Rusya turizm pazarında 2020'nin özeti ve 2021 için 3 senaryo
Rusya turizm pazarında 2020'ye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Rus Tur Operatörleri Birliği İcra Kurulu Başkanı Maya Lomidze, 2021 için ise üç senaryodan söz etti.


TurizmGüncel - Dış Haberler

2020 sezonunu değerlendirmek ve 2021 yılına ilişkin öngörülerini paylaşmak için bir basın toplantısı düzenleyen Rus Tur Operatörleri Birliği İcra Kurulu Başkanı Maya Lomidze, 2020'nin genel rakamlarını açıklayarak 2021'e ilişkin öngörülerini paylaştı.

İç pazardaki düşüş

Sınırların kapatılmasından dolayı Rusya'da iç turizmin ana trend haline geldiğini ifade eden Maya Lomidze, buna rağmen iç turizmde de yüzde 35-40 daralma yaşandığını açıkladı. Buna göre, 2020 yılında iç turizm Krasnodar bölgesinde yüzde 33, Moskova bölgesinde yüzde 50, Kırım bölgesinde yüzde 18, St Petersburg bölgesinde yüzde 80, Tataristan'da yüzde 44, Altay'da yüzde yüzde 40 ve Kaliningrad'da yüzde 40 daraldı. ATOR'un verilerine göre, 2019 yılında 68 milyon olan ülke içi seyahat sayısı yüzde 35-40 bandında düşerek 40 milyona geriledi.

Öte taraftan, 2020 yılında Rusya'da organize turların genel seyahatlere oranı yüzde 1 oranında artarak, yüzde 21'e ulaştı.

Gelen turist sayısındaki düşüş

Yurt dışından Rusya'ya gelen turist sayısı ise ocak-eylül arasında yüzde 92 düşüşle 326 bin oldu. Bu rakam, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 4,3 milyon olarak kayıtlara geçmişti. Yılın son çeyreğinde Rusya'ya yabancı turist gitmediği için, yıl genelindeki turist kaybının yüzde 93,6 olacağı ifade edildi. Geçtiğimiz yıl genelinde Rusya 4,77 milyon yabancı turist ağırlamıştı.

Yurt dışına giden turist sayısındaki düşüş

İlkbahar ve yaz aylarında yurt dışı çıkışı olmayan Rusya'da, büyük kısmı ağustos-eylül döneminde gerçekleşen yurt dışı seyahatler çoğunlukla Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Küba, Maldivler ve Tanzanya (Zanzibar) yönüne gerçekleşti.

ATOR'un hedef ülkelerden ve Rusya FSB sınır servisinden elde ettiği verilerden yola çıkarak oluşturduğu tahminlere göre, pandemi döneminde Rusya'dan açık olan ülkelere 2 milyon 153 bin turist gitmiş olacak.

Türkiye talebi yüzde 77 düştü

Bu ülkelerin içinde aslan payını alan ülke ise Türkiye oldu. 2019 yılında Rusya'dan 6,9 milyon turist alan Türkiye, bu yıl her şeye rağmen 1,6 milyon turist almayı başardı. Türkiye'nin 2020 yılında Rusya turizm pazarındaki kaybı ise yüzde 77. Aynı dönemde, BAE'nin Rusya'dan aldığı turist sayısı yüzde 61,4 gerilemeyle 1 milyondan 385 bine düşerken, Küba'nınki yüzde 76,5 düşüşle 178 binden 75 bine, ve Maldivler'inki ise yüzde 38 düşüşle 83 binden 58 bine düştü.

Zanzibar sürprizi

Öte taraftan, Rusya'nın 9 şehrinden charter uçuşlar yapılan Zanzibar'a giden Rus sayısı bu yıl geçen yılın aynı dönemine göre 5,3 kat artarak 34,3 bin olacak. Geçtiğimiz yıl Rusya'dan Zanzibar'a sadece 6,4 bin ziyaretçi gitmişti.

Rusya’da ilk çeyrek verileri ne söylüyor?

Pandeminin etkili olmadığı ilk çeyreğe bakıldığında ise, birinci çeyrekte Rusya turizm pazarının oldukça iyi bir performans gösterdiği görülüyor. İlk çeyrekte Rusya'dan yurt dışında 600 bin organize tur gerçekleştirilirken, Tayland'ın Türkiye'nin ardından 505 binle ikinci sırada yer aldığı görülüyor. Listesinin üçüncü sırasında BAE, dördüncü sırasında Vietnam ve beşinci sırasında ise Küba yer alıyor.

Tur operatörleri 2 milyon 753 bin paket tur sattı

2020 yılının ilk çeyreği de hesaba katıldığında, yıl genelinde Rus tur operatörlerinin 2 milyon 753 bin organize tur gerçekleştirdiği görülüyor. 2019 yılında bu rakam 12,2 milyondu. Rakamlar göz önüne alındığında, Rusya paket tur pazarındaki kaybın yüzde 77,5 olduğu görülüyor.

2020 yılında tüketici talebi nasıl değişti?

ATOR'a göre bu yıl Rusya'da seyahate çıkmak isteyenlerin yüzde 40'ı tatil satın almadı. Seyahate çıkmaya karar verenlerin yüzde 40'ı ise, son anda karar verdi. Dolayısıyla tur operatörlerinin satış derinliği düştü ve ortalama satış süresi tatilden 3 hafta önceye kadar düştü.

Talep konusunda en istikrarlı segment ise premium ürün segmenti oldu. Üst segment ürünlere olan talep hem yurt içinde hem de yurt dışında yüzde 20'ye ulaştı ve artmaya devam ediyor.

İki zıt trend

Rusya pazarında tur operatörleri iki zıt trend gözlemledi: kısa ve sık seyahatlerin sayısı ile ana tatillerin süresi artıyor. Ana tatillerde süre 14 güne kadar yükseliyor.

Tur operatörlerine göre eğlence amaçlı seyahatlerde yeni bir trend hızla yükseliyor: Bleisure (iş+eğlence) veya Jleisure (iş+boş zaman).denilen ve hem iş hem de eğlence ve tatilin bir arada olabildiği tatiller popüler olmaya başladı.

ATOR analistlerine göre, 2021 sezonunda Rusya turizm pazarında 3 temel senaryo söz konusu olacak.

Senaryo-1

Aşının fazla etkili olmayacağı, pandemi devam edeceği ve yeni virüslerin ortaya çıkacağı varsayılan kötü senaryoya göre, 2021 yılında turizm 2020 seviyesinde kalacak. Bu durumda bağımsız seyahatler büyürken, organize seyahatlerin konumu güçlenecek. Aynı zamanda, üst segment ürünlere dönük talepteki büyüme, kitle turizmi talebinden fazla olacak. Tur operatörleri müşterisiz kalmayacak ancak organize seyahat pazarında bir kutuplaşma medana gelecek (küçük ölçekli şirketler kapanacak, sadece büyükler ve üst segment ürün satanlar ayakta kalacak). Tur operatörlerinin direkt satışları ise artacak.

Senaryo-2

Orta iyimser senaryoya göre ise aşının etkinliğinin sonucu olarak ülkeler arasında uçuşlar açılacak. Bu durumda iç turizm dominant pozisyonunu koruyacak ancak hacmi pandemi öncesinden daha az olacak. Bu senaryoda, en karlı ve istikrarlı segment kitle turizmi ve üst segment ürünler olacak. Aynı zamanda Ruslar, sonbahar ve kış aylarında seyahat edebileceği çok sayıda çok sayıda destinasyona sahip olacak.

Senaryo-3

Olasılık giderek azalsa da, iyimser senaryoya göre nisan ayından itibaren dünya genelinde sınırlamalar kalkacak ve ülkeler arasındaki uçuşlar adım adım yeniden eski eski haline dönecek. Bu durumda, 2021 yılının eylül ayına gelindiğinde sektör 2017'deki seviyesine ulaşmış olacak.

ATOR'a göre her üç senaryoda da kaçınılmaz olarak fiyatlar artacak. Rusya pazarında fiyatlar 2021'de (senaryolara bağlı olarak) yüzde 10-15 veya yüzde 5-10 artacak.Bu Haber 24.12.2020 - 14:29:51 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.