İşte İspanya’nın üçüncü çeyrek turizm raporu

İşte İspanya’nın üçüncü çeyrek turizm raporu

İspanya Merkez Bankasının raporunda, uluslararası turizm akışlarının iyileştiği ancak gecelemelerde başta Türkiye olmak üzere rakiplerin gerisinde kalındığı vurgulandı.


İspanya Merkez Bankası tarafından yayınlanan “Pandemi sonrası İspanya’da uluslararası turizmin toparlanması” raporunda, uluslararası turizm akışlarının iyileştiği ancak gecelemelerde başta Türkiye olmak üzere rakiplerin gerisinde kalındığı belirtildi.

2022’nin 9 ayında İspanya’da uluslararası turizmin pandemi öncesi seviyelere doğru toparlanmayı sürdürdüğü aktarılan raporda, “Ancak toparlanma henüz tamamlanmadı, salgının ardından turist akışlarının bileşiminde belirli değişiklikler oldu. Bu da, ülkenin daha yüksek harcama gücüne sahip turistleri çekme kabiliyetinde potansiyel olarak iyileşmelere işaret ediyor. Aynı zamanda bu artan doluluklarla da (yüksek kaliteli otel konaklaması) destekleniyor.” İfadelerine yer verildi.

Türkiye vurgusu

“Bazı önemli rakip destinasyonlar, turistin geceleme sayısı açısından İspanya’yı geride bıraktı.” diyen rapor, “2022’nin üçüncü çeyreği ile pandeminin ardından çok güçlü bir şekilde toparlanan Türkiye örnektir.” vurgusunu yaptı.

İspanya’nın iki ana pazarı olan Birleşik Krallık ve Almanya henüz tam olarak toparlanamadı. Birleşik Krallık 2019’un yüzde 14 ve Almanya ise yüzde 8 gerisinde kaldı. Türkiye ise 2019’u önemli oranda geçti.

Ülke, iş turizminde, tatil ve eğlence turizmine göre biraz daha ileri bir toparlanma gösterdi. Raporda bu konu hakkında, “Turizm, pandeminin ardından iş seyahatlerine yönelik bastırılmış taleple ilişkili geçici faktörlere borçlu olabilir. Bu nedenle, orta vadeli dengeyi belirlemek için henüz çok erken” denildi.

Paket turlar İngiliz ve Alman turistler arasında popüler

2022’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 26,4 ile yavaş bir toplanma sergileyen paket tur pazarı 2019’un aynı döneminin yüzde 16,4 gerisinde kaldı. Paket turlar özellikle İngiliz ve Alman turistler arasında popüler.

Otel konaklamaları, otel dışı konaklamalardan çok daha fazla gelişti. Kendi, kiralık veya yakın evlerinde kalan turistlerin gelişleri pandemi öncesi rakamların yüzde 14 ila yüzde 27 altında kaldı. Otellerde konaklayan turistlerin gelişleri 2019 seviyesinin sadece yüzde 4,6 gerisinde.

5 yıldızlı otel tercihinde artış

2022’de kaliteli otellerde toparlanmanın daha belirgin olduğunu söyleyen rapor, 2022’nin üçüncü çeyreğinde beş yıldızlı otellerde gecelemelerin pandemi öncesi seviyelerin biraz üzerinde, dört yıldızlıda neredeyse aynı düzeyde, alt kategori otellerde yüzde 12,9 daha düşük olduğunu vurguladı.

2022’nin üçüncü çeyreğinde İspanya’da turizm harcamalarının 2019 rakamlarına yaklaştığını belirten rapor, bunun enflasyondaki artıştan kaynaklandığını söyledi.

Sonuç olarak, 2022’nin üçüncü çeyreğinde ulaşım hariç gerçek harcamalar, pandemi öncesi rakamların yüzde 9,8 altında kaldı.

Gelen turist girişlerinin canlanmasından kaynaklı olarak Fransa ve İtalya gibi bazı pazarlar 2019’da toplam harcamayı aşarken, Buna karşılık, İngiliz ve İskandinav turistlerin toplam harcamaları, daha yavaş bir toparlanma nedeniyle 2019 seviyelerinin gerisinde.Bu Haber 27.01.2023 - 16:36:04 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.