İsias Otelin enkazından 12 kişi kurtarıldı, kalanlar yardım bekliyor

İsias Otelin enkazından 12 kişi kurtarıldı, kalanlar yardım bekliyor

Adıyaman’da çöken İsias Otelin enkazında bulunan yurttaşlardan 12’sinin kurtarıldığı ancak çok sayıda insanın hala enkaz altında olduğu öğrenildi.


Eğitim turu için Adıyaman’dayken konakladıkları İsias Otelin çökmesi sonucu enkaz altında kalan 43 rehberden 12’sinin enkaz altından çıkarıldığı açıklandı.

“Dil bilen rehberleri bölgeye göndermeye hazırlanıyoruz”

Turist Rehberleri Odaları Birliği (TUREB) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Eğinlioğlu, “Eğitmenlerle birlikte 43 kişilik bir ekip eğitim amacıyla Adıyaman'daydı. Arkadaşlardan 12'si kurtarıldı. Fakat çalışmalar devam ediyor, teyitlemeye çalışıyoruz. Kurtarma ekibi orada. İlk aşamada vatandaşlar tarafından kurtarıldılar. Adıyaman'a biraz daha destek gitmesi gerekiyor. Biz öte yandan da yurt dışından gelecek yardımlar için çeviri yapmaları amacıyla dil bilen rehberlerimizi bölgeye göndermeye hazırlanıyoruz. Dil engelini kaldırırsak daha hızlı bir şekilde kurtarma çalışmaları yürütülebilir.” decdi.

“Buraya AFAD’ın gelmesi lazım”

Eğitim amacıyla Adıyaman'da bulunan ve enkaz altında kalan Ali Osman Aydın sesli mesaj göndererek yardım çağrısında bulundu. Bilinçlerinin açık olduğunu belirten Aydın “Ben Ali Osman Aydın. Yanımda Nazım Harput var. Nazım Can Harput. İsias Otel'deydik. Bina üstümüze yıkıldı. Biz dışarıyı görüyoruz. İnsanlar bize ulaştı. Ancak insanların yapabileceği bir şey değil. Buraya AFAD'ın gelmesi lazım. Vatandaşlarla olmuyor. Çok fazla ilaç içtik. O ilaçlar bizi biraz yatıştırıyor. Ancak daha fazla dayanamıyoruz. Bakın, ben dışarıyı görüyorum. Burada bir otopark var. Otoparkın tepesinde ufak bir çatı var. Doğru Karar Eğitim Kurumları'nı görüyorum. Lütfen AFAD, ambulans bir şey gelsin. Yardım edin.” ifadelerini kullandı.

Enkazdan çıkarılan 12 kişinin listesi şu şekilde:

Johanna Carolina Cap, Berna Tanış, Tahsin Cem Efe, Müzeyyen Gökçen, İmran Aydoğdu, Leyla Dizdar, Berfin Yıldız, Abdülsamet Sarıtaş, Seçkin Bakırcı, Osman Altay, Nazımcan Hartlap ve Ali Osman Aydın.

Öte yandan, Kuzey Kıbrıs'taki Türk Maarif Koleji’nin 31 kişilik voleybol kafilesi Adıyaman’daki İsias Otelin enkazında olduğu öğrenidli.Bu Haber 07.02.2023 - 09:33:44 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Çıkan yaralılar

    SERAP ANIK 09.02.2023 - 11:41

    Çıkan yaralıların isimleri paylaşılmış ama nereye götürüldüler

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.