Hangi Avrupa ülkesi turizmde ne kadar istihdam sağlıyor?

Hangi Avrupa ülkesi turizmde ne kadar istihdam sağlıyor?

Koronavirüs salgınına etkilenen sektörler arasında başı çeken turizm, Avrupa genelindeki istihdamda büyük bir paya sahip. İstihdam oranının en yüksek olduğu ülkeler Yunanistan, İtalya, İspanya ve Almanya olurken, sektörde yaşanan krizin istihdama etkisi de oldukça büyük.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Dünya genelinde hem ulusal hem de uluslararası uçuşlar koronavirüs salgını nedeniyle tamamen durma noktasına gelmiş bulunuyor.

Eurostat'ın 2017 verilerine göre 2.3 milyon turizm işletmesinin bulunduğu Avrupa, bu alanda 11.7 milyon insanı istihdam ediyor. Bu oran, birlik genelindeki toplam finansal-olmayan istihdamın yüzde 9'una, hizmetler sektörü içindeki istihdamın ise yüzde 22'sine denk geliyor.

Turizm işletmelerinin yüzde 56’sı 4 ülkede toplanıyor

Avrupa genelinde en çok turizm işletmesi bulunan ülkeler 383 binle İtalya, 326 binle Fransa, 308 binle İspanya ve 263 binle Almanya olurken, bu dört ülkenin birlik içindeki toplam turizm işletme sayısındaki payı yüzde 56'ya ulaşıyor. Geriye kalan yüzde 44'ün içinde ise 147 bin işletme bulunan Yunanistan, 120 bin işletme bulunan Portekiz ve 109 işletme bulunan Polonya gibi ülkeler de yer alıyor.

Turizmde istihdam oranının en yüksek olduğu ülke Yunanistan

Bu ülkeler için genel istihdama oranla turizm sektöründeki istihdamın en yüksek olduğu ülke yüzde 26 ile Yunanistan. Bu oran Kıbrıs'ta yüzde 20, İrlanda'da yüzde 14, Avusturya ve Hırvatistan'da yüzde 13, İtalya'da yüzde 11 ve Polonya'da ise yüzde 4.

Almanya’da turizm sektörü 2.5 milyon istihdam sağlıyor

Sayısal olarak turizm sektöründe istihdamın an fazla olduğu Avrupa ülkesi ise 2.5 milyonla Almanya. Onu,1.6 milyonla İtalya ve 1.5 milyonla İspanya takip ediyor. Bu üç ülkenin turizmde sağladığı istihdam sayısı, Avrupa genelindeki turizm istihdamının yüzde 48'ini oluşturuyor.

EWDC-uRXsAIywh7
num_comsBu Haber 20.04.2020 - 16:46:45 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.