GYO’lara sağlanan vergisel avantajların kaldırılması gündemde

GYO’lara sağlanan vergisel avantajların kaldırılması gündemde
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın eleştirdiği konut sektörüne ilişkin ilk değişiklik gayrimenkul yatırım ortaklıklarına sağlanan vergi avantajlarında yaşanacak. ‘Yap-sat’çılığa döndüğü ileri sürülen GYO’lara sağlanan vergisel avantajların kaldırılması gündemde.


Hürriyet gazetesinden Neşe Karanfil'in haberine göre, rant ekonomisini durdurmak için haekete geçildi. Baibakan Yardımcısı Ali Babacan geçtiğimiz günlerde rant ekonomisini eleştirmiş ve üretimin merkezde olduğu bir modele ihtiyaç olduğunu kaydetmişti. TBMM’de görüşülmeyi bekleyen gelir vergisi tasarısının çıkarılması için çalışmalar hızlandırılacak. Gelir vergisi ile birlikte yeni düzenlemeler gündeme gelecek. Bu çerçevede gayrimenkul yatırım ortaklıkları’na (GYO) sağlanan vergisel avantajların durumu gözden geçirilecek.

ALT KOMİSYON DEĞİŞTİRİLECEK

2013 yılının haziran ayında TBMM’ye sunulan gelir vergisi tasarısının yılbaşına kadar çıkarılması için hazırlık yapılıyor. Yasa tasarısı TBMM’ye sunulduktan sonra Plan ve Bütçe Komisyonu’nda daha ayrıntılı ele alabilmek için Alt Komisyon oluşturulmuştu. Şimdi Alt Komisyon üyelerinin bir kısmı değiştirilecek, Alt Komisyon başkanlığı’na da Ak Parti Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz getirilecek. Gelir vergisi tasarısı ile ilgili bazı değişiklikler gündeme gelecek. En az 1 yıllık geçiş süreci sağlayacak şekilde düzenleme yapılacak.

Gelir vergisi tasarısı çerçevesinde yeni düzenlemelerin de gündeme gelebileceği belirtilirken, önceliğin gayrımenkul sektörüne verileceği belirtildi. Geçmişte teşvik edilmesi için gayrimenkul yatırım ortaklıklarına vergisel avantajlar sağlandığını dile getiren bir yetkili, ancak şu anda inşaat şirketlerinin neredeyse tamamının GYO’ları olduğunu söyledi. Yetkili, GYO’ların ilk teşvik edildiğinde amacın yeni gayrimenkul yapılması, kira geliri elde etmesi onun da menkul kıymete dönüştürüp yatırımcıya dağıtması olduğunu belirterek, ama şu anda GYO’ların yap-satçılığa döndüğünü kaydetti. GYO’ların kurumlar vergisi ödemediğini vurgulayan yetkili, “Gayrımenkul Yatırım Ortaklıklarında amaç tamamen değişti” dedi. Konunun öncelikle Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ele alınacağını dile getiren yetkili, daha sonra gelir vergisi yasa tasarısında değişikliklerin gündeme geleceğini bildirdi. 


Bu Haber 03.10.2014 - 09:39:54 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.