Korona sertifikası 50 oda üstü tüm otellerde zorunlu oldu

Korona sertifikası 50 oda üstü tüm otellerde zorunlu oldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yayınladığı yeni genelge ile 50 oda üstü tüm otellere ‘güvenli turizm sertifikası’ alma zorunluluğu getirdi.Söz konusu genelgenin, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Almanya ziyaretinin hemen öncesine gelmesi dikkat çekti.


Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde başlatılan güvenli turizm sertifikası, 50 oda ve üzeri tüm tesislerde zorunlu hale getirildi.

Yayınlanan genelgede, ‘’Güvenli Turizm Sertifikasının, Bakanlığımızdan belgeli olan veya olmayan, 50 oda ve üzeri kapasitedeki tüm konaklama tesislerince alınması orunludur.’’ ifadeleri kullanıldı.

Genelgeyle birlikte oteller ayrıca, yatak kapasitesin göre değişmek kaydıyla, 1-10 arasında izolasyon odası bulundurmak zorunda kalacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınladığı ilgili genelge şöyle:

Bilindiği üzere, Dünya Sağlık Örgütü tarafından "Pandemi" kapsamına alınan Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında, kontrolü normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte turizm faaliyetlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla, halen faal olan veya faaliyete geçecek olan konaklama esislerinde alınacak önlemler Bakanlığımızın 12/5/2020 tarihli ve 2020/6 Sıra Sayılı Genelgesi ile bu Genelgede bazı değişiklikler yapan 2/6/2020 tarihli ve 2020/9 Sıra Sayılı Genelgede belirlenmiştir.

Sürece bağlı olarak karşılaşılan bazı durumlara yönelik olarak uygulamaya yön vermek üzere 2020/6 Sıra Sayılı Genelgenin ‘Genel Temizlik ve Bakım' başlıklı bölümünden sonra gelmek üzere aşağıdaki bölümler eklenmiştir.

İzolasyon odaları

İkametgah adresi Türkiye sınırları dışında olan misafire, ülkemiz sınırlarına girdikten sonra veya konaklama süreci içerisinde COVID-19 teşhisi konulması ve Sağlık Kuruluşunca hastanede tedavisi gerekmediğinin belirlenmesi halinde, konaklama sözleşmesinde belirtilen süre ve koşullarda tesiste konaklaması sağlanır. COVID-19 teşhisi konulan misafir ile aynı aileden olan veya birlikte aynı odada kalan kişiler dahil, konaklama süresince misafir kalacaklarına ve odalarının dışına çıkamayacaklarına izolasyon odalarında ilişkin imza karşılığı yazılı bilgilendirme ve bildirim yapılır.

Bu kapsamda; COVID-19 teşhisi konulmuş ve Sağlık Kuruluşunca hastanede tedavisi gerekmediği belirlenen misafirlerin veya bu misafirle aynı aileden olan veya aynı odada konaklayan ancak hastalık teşhisi bulunmayan misafirlerin konaklamasına yönelik

a) 50 misafir odasına kadar 1 adet,

b) 51-100 misafir odası için 2 adet,

c) 101-150 misafir odası için 3 adet,

ç) 151-200 misafir odası için 4 adet,

d) 201-250 misafir odası için 5 adet,

e) 251-300 misafir odası için 6 adet,

f) 301-350 misafir odası için 7 adet,

g) 351-400 misafir odası için 8 adet,

ğ) 401-450 misafir odası için 9 adet,

h) 500 ve üzeri misafir odası için 10 adet,

olmak üzere, toplam oda kapasitesine uygun sayıda misafir izolasyon odaları düzenlenir.

Misafir izolasyon odalarının, diğer misafir odaları ile en az temasta olacak şekilde, aynı kat/aynı blokta düzenlenmiş olması, düzenlendikleri kat veya blokta normal misafir odalarının bulunmaması veya ikişer misafir odası boş bırakılacak şekilde bir uçta toplanarak koridorda fiziksel ayrımının (kapı/duvar vb) sağlanması gerekir.

Misafir izolasyon odalarında konaklayan misafirlerin, konaklama sözleşmelerinde belirtilen süre boyunca, odalarından çıkmaksızın, sözleşme koşullarına uygun olarak yiyecek-içecek sevisi ve oda temizlik hizmeti almaları sağlanır.

İzolasyona alınmış misafire servis/kat hizmeti verecek personeller belirlenir. İzolasyon servis personellerinin çalışma koşulları, ek hizmet bedelleri, koruyucu ekipmanları, misafire yaklaşım mesafesi ve koşulları, servis öncesi ve sonrası uygulayacakları kişisel temizlik ve hijyen kurallarının da yer aldığı ‘izolasyon personeli protokolü' hazırlanır ve sözleşmeleri yapılır. Bu personellere ayrı hijyen ve sağlık eğitimi verilir. Misafir izolasyonu süresince izolasyon personellerinin mümkünse tesiste konaklaması sağlanır. Personelin sık sık sağlık durumları izlenir.

Misafir izolasyon odalarına servis/kat hizmeti veren personelin maske, koruyucu sperlik ve her kullanımdan sonra değiştirilmek üzere tek kullanımlık eldiven kullanması, kıyafetlerini tamamen değiştirmesi veya koruyucu tek kullanımlık kıyafet giymesi ile servis öncesi ve sonrası kişisel hijyen uygulamaları ve her kullanımdan sonra tek kullanımlık kıyafet, eldiven ve maskenin diğer atıklardan ayrı olarak bertarafı sağlanır. Her bir aşamaya ilişkin izlenirlik kayıtları tutulur.

Misafir izolasyon odalarının kullanımdayken havlu, çarşaf gibi tekstil ürünlerinin ve servis bulaşıklarının ayrı toplanması ve diğer misafir kirlileri ile temas ettirilmeksizin en az 60 derecede yıkanması sağlanır.

Genel temizlik ve bakım ile personel ve diğer hususlar hakkında 2020/6 Sıra Sayılı Genelgenin ilgili hükümleri uygulanır.

venli turizm sertifikası

COVİD-19 kapsamında, olağanüstü pandemi koşullarında sağlıklı ve güvenli bir turizmi mümkün kılmak ve alınan tedbirlerin üst seviyede güvenirliliğini sağlayabilmek için; Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı koordinasyonunda ve www.tga.gov.tr web adresinde belirtilen, uluslararası sertifikasyon kuruluşları tarafından üst düzey sağlık ve hijyen koşullarının konaklama tesislerinde yerine getirildiğini belgeleyen ve aylık denetimlerle devamlılığını sağlamayı hedefleyen ‘Güvenli Turizm Sertifikası'nın, Bakanlığımızdan belgeli olan veya olmayan, 50 oda ve üzeri kapasitedeki tüm konaklama tesislerince alınması zorunludur.

Halen faaliyette olan konaklama tesislerinin ‘Güvenli Turizm Sertifikası'nı alabilmeleri için 15/7/2020 tarihine kadar, faaliyete yeni geçecek tesislerin ise faaliyete geçmelerini takiben yedi gün içerisinde, Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı www.tga.gov.tr web adresinde belirtilen sertifika firmalarınca denetlenen ve düzenlenen ‘Güvenli Turizm Sertifikası' koşullarının yerine getirilerek, almaları gerekmektedir.

Güvenli Turizm Sertifikası' alma zorunluluğu getirilen konaklama tesislerinin, sertifikasız faaliyet gösterdiğinin veya ikametgah adresi Türkiye sınırları dışında olan, ülkemiz sınırlarına girdikten sonra veya konaklama süreci içerisinde COVID-19 teşhisi konulmuş ve Sağlık Kuruluşunca hastanede tedavisi gerekmediği belirlenen misafirlerin veya bu misafirle aynı aileden olan veya aynı odada konaklayan ancak hastalık teşhisi bulunmayan misafirlerin Genelgede belirtilen koşullarda, konaklama sözleşmeleri süresince konaklamalarının sağlanmadığının tespiti halinde, turizm belgesi iptali dahil her türlü cezai işlemler saklı kalmak kaydıyla, işletme faaliyetlerine son verilir.Bu Haber 01.07.2020 - 15:47:08 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Murat Atsever 02.07.2020 - 02:45

    Baştan sıkı tutulması ve denetlemenin artırılması lazımdı. Her otel için gerekli değil beyanından sonra tekrar değişiklik yapmak mevcut işletmeciyi ve yatırımcıyı da hazırlıksız bırakmak oldu bu karar. Kurumsal tesisler tüm bu hazırlıklardan başarıyla çıkacaktır. Çünkü finansal kayıp yaşamayı ve konuk memnuniyetini göz ardı etmeyi düşünmeyeceklerdir. Ancak keyfi kararlar ile idare edilen, personel, yiyecek - içecek ve sunduğu her üründen çalarak konuk ağırlamaya çalışan tesislerin sertifikayı almalarından sonra bile çok sıkı denetlenmesi lazım...

  • Hakkı demir 01.07.2020 - 04:44

    Çok teferruatlı işler. Biraz göstermelik olmuş. Bunlara hiçbir otelde uyulacağını sanmam. Yabancıların gelmesiyle tatil beldelerinde corona vakaları tırmanışa geçecek. Yerliler bu durumdan endişeli.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.