“Gelir hedefimizi 22 milyar dolar olarak güncelledik”

“Gelir hedefimizi 22 milyar dolar olarak güncelledik”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin ilk gün kapanış konuşmasını gerçekleştirdi.


Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne çevrimiçi bağlanarak konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2021 yılı turizm gelir hedeflerini 22 milyar dolar olarak güncellediklerini söyledi.

“Rakiplere göre daha iyi bir performans sergiledik”

Bakan Ersoy, Dünya Bankası verilerinden örnekler vererek koronavirüs öncesi dönemde uluslararası turist varışlarının 2,3 milyar kişi seviyesine geldiğini, turizm gelirlerinin de neredeyse 1,9 trilyon dolara ulaştığını söyledi.

Sözcü’de yer alan haberde, pandemi sürecinden en ağır etkilenen sektörün turizm olduğunu ve belirlenen hedefleri ötelemek zorunda kaldıklarını belirten Ersoy sözlerine şöyle devam etti:

*Ancak hazırladığımız destek ve kredi programlarıyla turizmdeki büyük rakiplere göre daha iyi bir performans sergiledik. Ayrıca bunu diplomasi trafiği ile destekledik. 2020'deki 16 milyonluk ziyaret sayısının ardından 2021'de 28 milyon üzerinde ziyaretçi bekliyoruz.

*Yine 2020'de gerçekleşen 12,1 milyar dolarlık gelire karşılık 2020'nin ilk 9 ayında 16,9 milyar dolar seviyesine geldi ve 2021 yılı hedeflerimizi 22 milyar dolar olarak güncelledik.

*Bunda hiç kuşkusuz dünyanın en etkili ve kapsamlı tanıtım atağımızın rolü büyük. Go Türkiye platformumuz ise dünyadaki en iyi örnek oldu. Türkiye yeni dönemin en önemli aktörü olacak ve bakanlık olarak üzerimize düşeni yapmayı sürdüreceğiz.

“Turizmin ciddi katma değer yarattığı yadsınamaz bir gerçektir”

Küresel sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda, özellikle de sanayileşmede yeterli gelişmeyi sağlayamayan az gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomileri için turizmin önemi ve değerinin çok daha fazla olduğunu belirten Ersoy “Turizme makroekonomik açıdan bakıldığında farklı başlıklarda ulusal ekonomiye katkı sağladığını görürüz. Bunlar arasında istihdam artışı ve işsizlik oranlarının azalması, dış ticaret dengesinin ve döviz girdisiyle de ödemeler dengesinin sağlanması gibi güçlü bir ekonominin temel gerekliliklerini saymak mümkün. Ayrıca iç ve dış seyahatlerle, kültürel ve ekonomik etkileşimle uluslararası iş birliklerinin kurulması gibi stratejik öneme sahip başlıklarda turizmin ciddi katma değer yarattığı yadsınamaz bir gerçektir.” dedi.Bu Haber 25.11.2021 - 11:07:36 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.