Avrupa'da bir hava yolu şirketi daha iflas etti

Avrupa'da bir hava yolu şirketi daha iflas etti

İngiliz hükümetinin sağlamaya çalıştığı 100 milyon poundluk tartışmalı destekle gündeme gelen hava yolu şirketi Flybe, resmen iflasını ilan etti.


TurizmGüncel - Dış Haberle

İngiltere'de bölgesel uçuşlar yapan Flybe, resmen iflas etti. Flybe'nin krizde olduğu dönemde 100 milyon poundluk destekle şirketi ayakta tutmaya çalışan İngiliz hükümetinin tavrı, ülkede faaliyet gösteren diğer hava yolu şirketlerinin tepkisiyle karşılaşmış ve en sert tepkiyi de Ryanair CEO'su Michael O'Leary göstermişti.

Ryanair CEO'su 'batmaya mahkum' demişti

Michael O'Leary, İngiliz hükümetinin Flybe'ye yapmayı planladığı 100 milyon poundluk desteğin yasa dışı olduğunu belirtmiş ve aynı yardımın rakip hava yolu şirketlerine de yapılması gerektiğini, aksi taktide dava açacaklarını söylemişti. Michael O'Leary ayrıca, Flybe'nin iş modelinin tekrar ve tekrar batmaya mahkum olduğunu da ifade etmişti.

Kayyum idaresine girdi

Gelinen noktada hükümetten 100 milyon pound kredi desteği sağalmada başarısız olan Flybe resmen iflasını ilan ederek kayyum idaresine geçti. Tüm uçuşları durdurulan şirketin kayyumluğunu ise Ernst & Young yürütecek.

İngiltere'de en fazla iç hat yolcusu taşıyan şirket

2 bin kişinin çalıştığı Exter merkezli hava yolu şirketi Flybe'nin yüzde 30'u Virgin Atlantic'e, yüzde 30'u Stobart Group' ve yüzde 40'ı da Cyrus Capital Partners'a aitti.

İngiltere'de en fazla iç hat uçuşu yapan ve 15 ülkede toplam 80 havalimanına uçuşlar düzenleyen Flybe'nin filosunda 63 tane uçak bulunuyordu.Bu Haber 05.03.2020 - 08:51:35 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.