Firuz Bağlıkaya: Kış sezonunda oteller yüzde 90 dolacak

Firuz Bağlıkaya: Kış sezonunda oteller yüzde 90 dolacak

Kış sezonuna ilişkin değerlendirmede bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, otellerdeki doluluk oranının yüzde 90’a ulaşabileceğini belirtti.


Kış sezonunda turistlerin Türkiye’nin gözde kayak merkezlerine yoğun talep gösterdiğini ve rezervasyonlardaki hareketliliğe dikkat çeken Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya son gelişmeleri dair değerlendirmede bulundu.

“Daha hareketli bir kış sezonu bekliyoruz”

YeniŞafak’tan Rümeysa Öztürk’ün haberine göre, Türkiye’de kış sezonunun en az yaz kadar hareketli geçeceğini söyleyen Bağlıkaya, “Yurt dışı pazarında charter seferler planlandığı için rezervasyonlar daha erken başlıyor. Seyahat acentalarımız bu yıl, kış turizmi açısından geçtiğimiz yıla nazaran daha hareketli bir sezon bekliyor. Kayak merkezlerimiz yoğun talepler doğrultusunda yeni sezona dinamik ve heyecanlı bir başlangıç yapmaya hazırlanıyor” şeklinde konuştu.

“Rusya’dan Kayseri’ye haftada 5 charter sefer planlanıyor”

Avrupalı turistler tarifeli seferlerle gitmeyi tercih ettiğini söyleyen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, ‘‘Kayseri, Erzurum ve Kars bölgesi daha çok Rusya, İran pazarlarından turist alıyor. Bu yıl Rusya’dan Kayseri’ye haftada 5 gün charter sefer yapılması planlanıyor. Polonya pazarından ise haftada bir charter sefer planlandı’’ ifadelerini kullandı.

“Kış döneminde oteller dolacak”

Kış döneminde kayak merkezlerinden otellerin dolu olduğunu belirten Bağlıkaya ‘‘Turizmciler kış dönemi için anlaşmalarını yaptılar. Kış döneminde otellerin doluluk oranı yüzde 90 civarında olacak. Uludağ Kayak Merkezine genellikle Avrupa pazarından rezervasyon talebi alınıyor. Ayrıca Orta Doğu ülkelerinden de talep geliyor. İç pazarda da her geçen yıl, Uludağ’ın misafir sayısı yükseliyor, popülaritesi artıyor. Çünkü bölgede her gelir grubuna uygun ürün bulmak mümkün’’ açıklamasında bulundu.

“Pandemi öncesi seviyelere ulaşılmayı bekliyoruz”

2021 yılı Aralık ayı ve 2022 yılının Ocak-Şubat aylarını kapsayan 3 aylık dönemde Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 169 oranında artarak 4,7 milyon kişiye yükseldiğini belirten TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Pandemi sonrası başlayan toparlanmanın önümüzdeki kış sezonunda da devam edeceğini ve kış aylarındaki yabancı ziyaretçi sayısında pandemi öncesi dönem seviyelerine ulaşmasını bekliyoruz.’’

Palandöken’de sezon 1 Aralık’ta açılıyor

Dedeman Hotel İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sinan Mısırlı, “Bu yıl da 1 Aralık itibarıyla sezonumuzu açacağız. Bu sezonda doluluklarda yerli turistin yüzde 60, yabancı turistin yüzde 40 pay almasını öngörüyoruz. Yılbaşı ve sömestre dönemlerine yönelik beklentimiz ise yüzde 100’e yakın bir doluluk. Palandöken Kayak Merkezinde geçtiğimiz yıllarda yerli turistler başta olmak üzere Rusya, Ukrayna, İran ve Azerbaycan ile birçok Avrupa ülkesinden gelenler oldu. Bu yıl da aynı ülkelerden yoğun talepler alıyoruz” dedi.Bu Haber 15.11.2022 - 14:31:00 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.