‘Çok ciddi fiyat savaşı yaşanacak’ dedi, pazarlama desteği istedi

‘Çok ciddi fiyat savaşı yaşanacak’ dedi, pazarlama desteği istedi
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, 2021 yılında büyük bi fiyat savaşı yaşanacağını ve bu nedenle Türkiye’ye turist getiren şirketlere pazarlama desteği verilmesi gerektiğini söyledi.

TurizmGüncel

Bloomberg TV’de Güzem Yılmaz’ın sunduğu Fokus programına konuk olan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, sektörün içinden geçtiği zor döneme ilişkin görüşlerini paylaştı.

‘’Sektör şu anda misafir ağırlamaya hazır’’

Covid-19’la ilgili ikinci dalga söylentisinin salgının kendisi kadar önemli olduğunu kaydeden Firuz Bağlıkaya, ‘’İkinci dalganın olup olmayacağını bilemem ama biz sektör olarak şu anda misafir ağırlamaya hazırız. Konaklama tesislerinde tüm önlemler alınmış, her aşama için tüm standartlar belirlenmiş durumda. Ekstra bir şey olmadıkça sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum. Turizm hareketinden dolayı salgının daha da artacağını düşünmüyorum, gerçekten çok ciddi tedbirler alınmış durumda.’’ dedi.

‘’Almanya ne yapasa diğer AB ülkeleri de onu yapıyor’’

Almanya’nın Türkiye’ye ‘korona risk bölgesi’ kategorisine almasını da değerlendiren Bağlıkaya, Almanya ve AB’nin turizm anlamında korumacı bir politika izlediğini ifade etti. Bağlıkaya, ‘’AB dışı seyahatlere dönük daha sert önlemler alıyorlar. Ancak bu seyahat yasağı değil. Sigorta ve karantina uygulamalarıyla AB dışı seyahatlere karşı caydırıcı önlemler alıyorlar. AB içinde lokomotif ülke konumundaki Almanya ne yaparsa diğer AB diğer devletleri de onu yapıyor. Türkiye’nin siyasi olarak çaba içinde olduğunu biliyoruz. Ağustos bitmeden Türkiye ile ilgili ayrı bir karar çıkacağını umuyorum.’’ ifadelerini kullandı.

İç turizmde de hareketlenmenin temmuz ayı ile başlayacağını kaydeden Bağlıkaya, ‘’İnsanlar ilk hareketin başlamasını ve neler olcağını görmek istiyor. Önce akraba ziyaretleriyle başlayan hareketlilik, daha sonra villa ve karavan turizmiyle devam edecek ve sonrasında da otel tatilleri başlayacaktır.’’ değerlendirmesini yaptı.

‘’İç pazar 35-50 milyar liralık bir ekonomi’’

Güvenli turizm için alına tedbirlerin iç pazarda fiyatlara yansımayacağını ileri süren TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, ‘’İç turizm dediğimizde 35-50 milyar liralık bir ekonomiden bahsediyoruz. Eken rezervasyon indirimleri haziran sonuna kadar devam ediyor. Fiyatlarda herhangi bir artış yok.’’ dedi.

‘’İlk hareket Ukrayna, Polonya ve Ort Doğu ülkelerinden olur’’

Şu anda AB ülkelerinden Türkiye’ye dönük turist akışının yok denecek kadar az olduğunu kaydeden Bağlıkaya, ‘’Kendi aralarında seyahatleri başlatmalarına rağmen orada da cidi bir hareket yok. Temmuzla birlikte hareketleneceğini düşünüyorum. Zaten AB ülkeleri de kendi ülkelerini teşvik ediyor. Türkiye’ye dönük ilk hareket Polonya ve Ukrayna gibi Doğu Avrupa ülkelerinden ve Orta Doğudan başlayacak. İsrail’de de ciddi bir talep bekliyoruz.

‘’Her şey seyahat acentelerinin sırtına yüklendi’’

Korona salgınıyla bilikte seyahat sektöründe yaşanan her şeyin seyahat acentelerinin sırtına yıkıldığını söyleyen Firuz Bağlıkaya, ‘’Salgın başladıkta sonra hava yolu şirketlerine iade muafiyeti getirildi ama aynı muafiyet acentelere getirilmedi. Müşteriden aldığı parayı hava yolu şirketlerine ve otellere ödeyen acenteler, müşteriyle yüz yüze geldi. Hava yolu şirketine veya otele ödediği parayı geri alamayan acente müşteriye nasıl geri ödeme yapabilir?’’ dedi.

‘’Turizm araçlarından MTV alınmamalı’’

Kısa çalışma ödeneğinin sektöre nefes verdiğini ve yıl sonuna kadar uzatılması gerektiğini ifade eden Bağlıkaya, ‘’Çünkü pandeminin etkileri devam ediyor. Oteller ve acenteler sınırlı kapasiteyle açılıyor. Biz yetişmiş personelimizi kaybetmek istemiyoruz. Ayrıca turizm araçlarından temmuz ayı MTV’si alınmamalı. Bu araçlar aylardır yatıyor.’’ şeklinde konuştu.

‘’Fiyat savaşı yaşancak, acentelere pazarlama desteği verilmeli’’

Seyahat acentelerinin üzerlerine düşe tüm fedakarlığı yaptığını belirten TÜRSAB Başkanı, ‘Ana pazarlarımızda önümüzdeki yılın çok ciddi bir fiyat savaşına sahne olacağını düşünüyorum. Bu nedenle, Türk kökenli olsun olmasın, Türkiye’ye turist getiren tüm şirketlere pazarlama desteği verilmeli. Dünya turizmindeki yerimizi korumamız için bu son derece önemli.’’ diye konuştu.Bu Haber 18.06.2020 - 11:56:52 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Necati Çalışkan - 18.06.2020 - 02:15

    Salgın nedeniyle dünyada turizm neredeyse durma noktasına geldi. Sürpriz mi? kesinlikle hayır. Peki ne zaman normale döner? Ağustos,Eylül ve ekimde biraz hareketlenir. Bu hareketlilik okyanusta küçük bir dalga gibi olur. O nedenle 2021'de başlayacakmış gibi hazırlık yapılması en doğru olanıdır. Peki sektör ve bileşenleri buna dayanabilecek mi.? Dayanır diyenlerin olacağını zannetmiyorum. Çok zor günler geçiriyor turizm sektörü. Onu bunu suçlamak bir yere kadar. Gün ortak akılda buluşma, acil olarak finansal ve yapısal önlemleri alma bu süreci en az hasarla atlatma günüdür. Ne kaybettik ne kaybedeceğiz neyi neleri kaybetmemeliyiz. Türsab'ın önderliğinde tüm birlik, dernek ve federasyonların derhal bir araya gelerek hayalden uzak gerçekçi bir yaklaşımla sorunu masaya yatırarak sektörün uğradığı ve uğrayacağı zararları, kayıpları, istihdama ve ekonomiye etkileri ile çözüm önerilerini ortaya koyan detaylı bir rapor hazırlayarak kamuoyu ve hükümetle ile paylaşması gerekir diye düşünüyorum. Şu anda her kafadan çıkan sesle dağınık bir durum sergileniyor. Almanya'nın aldığı karar tartışılacak bir karardır. Bizden daha çok vaka, hasta ve ölüm olaylarının yaşandığı bazı ülkelere seyahat yasağını kaldırarak bize karşı böyle bir karar almalarına anlam vermek çok zor. Umut ederim biran önce bu kararlarını tekrar revize ederler. Ama ne olursa olsun bir turist akınının olmayacağını görmek için kahin olmaya gerek yok. Bu sadece bizim ülkemiz için değil tüm dünya için geçerli. Devletin turizm sektörünü çok ama çok önemseyerek mali ve hukuki sorunlarını çözecek adımları biran önce atması gerekir. Bu sektöre verilecek her destek mislisiyle en kısa zamanda ülke ekonomisine geri dönecektir. Geçmiş bunun örnekleriyle doludur.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.